Vlagyimir Putyin rendkívül tapasztalt stratéga, aki könnyedén manipulálja Trumpot, mint egy bábjátékost.


Az orosz propaganda szerint Vlagyimir Putyin még soha nem állt ilyen közel az Ukrajna ellen indított háború megnyeréséhez. Eközben az európai közvéleményben egyre nő a kétségbeesés, miközben Donald Trump elnök felborítja az 1945 óta fennálló transzatlanti szövetség alapjait, és tévesen Ukrajnát vádolja a konfliktus kirobbanásáért. "Soha nem kellett volna elkezdenetek" – hangzott el a floridai Mar-a-Lagóban, február 18-án.

Még három év elteltével Putyin invázióját követően sem tisztázott, mit is takar valójában a "győzelem". Oroszország vezetője céljainak pontos mibenléte homályos. "Különleges katonai műveletét" titokban, átgondoltan készítette elő, miközben kormányát és az orosz lakosságot is tudatlanságban tartotta. Putyin az orosz szuverenitás védelméről beszél, de hogy mi következik ezután, az nagymértékben függ a külső körülményektől: az ukrajnai politikai helyzettől, Európa fegyverkezési ambícióitól, és nem utolsósorban Donald Trump lehetséges hatásától – számolt be erről a The Economist.

Az elemzés állítja, az amerikai elnöknek nincs világos terve, és a lehetőségei az Ukrajnától való elzárkózástól a katonai segélyek és szankciók fokozásáig terjednek. Hozzáteszik: az amerikai elnök és Putyin közötti tánc újabb lépést tett február 18-án a szaúd-arábiai Rijádban, az amerikai és orosz tisztviselők három év óta első közvetlen találkozóján. Megállapodtak egy ködös tárgyalássorozatban Ukrajnáról és a "kölcsönös geopolitikai érdekekről". Megkezdődnek az előkészületek egy Trump-Putyin csúcstalálkozóra, talán még március előtt.

A The Econonist arról ír, hogy Vlagyimir Putyinnak nagyon is megfelelnek ezek a képlékeny tárgyalások. Míg Trump úgy tekint a tárgyalásokra, mint egy olyan mechanizmusra, amellyel ő, az alkuk mestere, gyorsan véget vethet egy "nevetséges" háborúnak, Putyin egy nagyobb konfliktus egyik állomásaként tekint rájuk egy amerikai tisztviselő szerint. Az orosz vezető úgy kalkulál, hogy több kitartása van, mint Ukrajnának vagy a NATO-nak, a nyikorgó nyugati szövetségnek. Mint egy pókerjátékos, Putyin kitűnik a magabiztosság és az erő kivetítésében. A valóságban azonban a lapjai nem olyan erősek, mint ahogy azt ellenfelei hinni szeretnék, miközben a háború befejezése bonyodalmakat okozhatna számára otthon.

Oroszország gazdasági helyzete a központi bank szakértelmének, a világpiaci nyersanyagárak kedvező alakulásának és a költségvetési ösztönzők hatásának köszönhetően sikeresen meg tudta állni a helyét a szankciók következtében fellépő nehézségekkel szemben. Ugyanakkor a természeti erőforrásokból a katonai ipar felé irányuló átcsoportosítás jelentős inflációs nyomásokat eredményezett, amelynek mértéke kétszámjegyűre emelkedett. A kamatlábak jelenlegi 21%-os szintje már két évtizede nem volt ilyen magas. Emellett a munkaerőpiacon krónikus hiány tapasztalható. A gazdasági adatok megbízhatósága is kétséges, hiszen a statisztikai hivatal folyamatosan módosítja a növekedési előrejelzéseit.

Az elemzés rávilágít, hogy Vlagyimir Putyin szemében Donald Trump nem csupán türelmetlen, hanem könnyen manipulálható is. Putyin udvariasan és hízelgően közelített az amerikai elnökhöz: február 11-én szabadon engedte Marc Fogel amerikai állampolgárt, akit Oroszország 2021-ben tartóztatott le. Az orosz vezető alapvető követelései azonban változatlanok maradtak. Ezek között szerepel egy olyan Ukrajna létrehozása, amely nem része semmiféle szövetségnek, és amelynek katonai ereje korlátozott mind létszámában, mind felszerelésében, továbbá nem fogadhat nyugati csapatokat. Putyin el akarja ismerni a Krím és négy másik elcsatolt ukrán terület Oroszország általi annexióját. Ahogyan Putyin 2024 júniusában megfogalmazta, a célja nem csupán egy ideiglenes fegyverszünet vagy tűzszünet, amely mellett a szankciók továbbra is érvényben maradnak, és lehetőséget biztosítanak Ukrajna újrafegyverkezésére. Sokkal inkább "végleges állásfoglalásra" törekszik, amely feloldaná a nyugati embargókat, és lehetőséget adna Oroszország hadseregének újjáépítésére.

Még ha a forró konfliktus lezárul is, Putyin valószínűleg továbbra is mindent megtesz, hogy megbénítsa Európát, és helyreállítsa Oroszország korábbi befolyási övezetét. Steve Covington, a NATO európai szövetséges főparancsnokának tanácsadója rámutatott, hogy Putyin célja Ukrajna elnyomása és az 1945 óta fennálló, amerikai dominálta világrend lerombolása. Ahogyan Putyin tavaly diplomatáinak kifejtette: "az euroatlanti biztonsági struktúra a szemünk előtt omlik össze". Európa "háttérbe szorul a globális gazdasági fejlődés színpadán, káoszba süllyed... és elveszíti nemzetközi elismertségét és kulturális identitását". Nem meglepő, hogy J. D. Vance, az Egyesült Államok alelnöke a müncheni biztonsági konferencián, február 15-én, ezt a megállapítást megismételte. Putyin 2007-ben ezen a rendezvényen hangoztatta először, hogy eltökélten küzdeni fog a Nyugattal szemben. A Kreml kétségkívül abban reménykedik, hogy az oroszbarát jobboldali pártok, amelyeket Vance is támogat, megerősödnek az európai választások során.

A The Economist elemzése szerint Putyin számára a hatalom megtartása a legfőbb prioritás. A háborúból való kilépés számos kockázatot hordozhat, beleértve a több százezer katona hazatérését és az azt követő klánharcokat. Trump diplomáciája lehetőséget teremtett azok számára, akik csendben, de eltökélten ellenzik a konfliktust. Bár politikai befolyásuk korlátozott, a "béke haszonélvezői" - mint például magánvállalkozók, közgazdászok és technokraták - abban reménykednek, hogy Trump és csapata képes lesz megváltoztatni Oroszország irányvonalát. Mivel közvetlenül nem tudnak szembeszállni Putyinnal, arra törekednek, hogy meggyőzzék őt: a Nyugattal való konfliktus csökkentése nem csupán biztonságát nem veszélyezteti, hanem valójában növelheti is azt.

A másik oldalon a "háború haszonélvezői" állnak. Ha a konfrontáció a Putyin-rezsim alapja, akkor az erőszak és a korrupció a ragasztója. Az oligarchikus klánok profitálnak a szankciók által létrehozott szürke piacokon az olaj és más nyersanyagok exportjára vonatkozó kvótákból. (Az egyik mágnás az iráni Forradalmi Gárda által működtetett csempészrendszerekhez hasonlítja ezeket). Nem fognak könnyelműen megválni jövedelmező koncesszióiktól. A biztonsági szolgálatok egyaránt keresni fogják a békét támogató "ötödik oszloposokat" és az ultranacionalistákat, akik bármilyen alkut árulásnak tekintenének.

Trump véleménye szerint helyénvaló, hogy "meg akarja állítani az öldöklést". Ha a tűzszünet lehetőséget ad Ukrajna újjáépítésére, és ezzel párhuzamosan növeli az európai védelmi költségvetéseket, miközben fenntartja az Oroszországot sújtó szankciók egy részét, Putyin ambíciói is meghiúsulhatnak. Az orosz elnök azonban abban bízik, hogy hosszabb ideig bírja a harcot, mint Ukrajna, vagy hogy Trumpot olyan alkura tudja kényszeríteni, amely lehetővé teszi Oroszország számára a globális gazdaságba való visszailleszkedést, Ukrajnát pedig megosztott és gyengélkedő állammá alakítja. Eközben Európa túlságosan meggyengült állapotban maradhat ahhoz, hogy képes legyen megvédeni magát - figyelmeztet a lap.

Related posts