Fokozottan sürgető a helyzet: a lakosságot már most felkészítik a nagyhatalom katonai megszállására a vitatott területen lévő szigeten.

Tajvan egyedülálló lépésre szánta el magát, amikor a legnagyobb éves hadgyakorlatát összevonja városi szimulációkkal. Ezzel a lépéssel célja, hogy alaposan felmérje az ország ellenállóképességét egy esetleges, Kína elleni elhúzódó konfliktus során - számolt be róla a Taiwan Focus.
A Tajvan legfontosabb hadgyakorlataként ismert, 1984 óta minden évben megrendezett Han Kuang katonai szimulációt idén július 9-18. között rendezik meg. A korábbi ötnapos időtartamot megduplázva, tíz napig tartanak majd az éleslövészeti műveletek az ország különböző pontjain. Egy meg nem nevezett nemzetbiztonsági forrás szerint az idei éleslövészeti gyakorlatok forgatókönyv nélkül zajlanak majd, hogy teszteljék a csapatok vészhelyzeti reagálási képességeit a napi 24 órás műveleti forgatókönyvekben. Ezzel párhuzamosan zajlanak majd az áprilistól júliusig tartó Városi Ellenállóképességi Gyakorlatok, amelyek egyesítik a Van An légiriadó-gyakorlatokat és a Min An katasztrófaelhárítási gyakorlatokat az ország 11 megyéjében és városában.
Az idei gyakorlatok egyik izgalmas újdonsága, hogy a Nemzetvédelmi Minisztérium és a Belügyminisztérium először közösen szervez evakuálási gyakorlatokat nagyobb hipermarketekben. A forráshoz eljutott információk alapján ezek a létesítmények kiválóan alkalmasak az ilyen típusú gyakorlatok lebonyolítására. Ezzel a kezdeményezéssel a két minisztérium célja, hogy szorosabb együttműködést alakítson ki a magán- és az állami szektor között, hozzájárulva ezzel Tajvan társadalmi ellenállóképességének erősítéséhez.
Egy másik katonai forrás elmondta, hogy az idei Han Kuang gyakorlatok Tajvan azon képességét is tesztelik, hogy
Milyen esélyei vannak az Egyesült Államoknak egy hosszú távú konfliktus esetén Kínával szemben?
Ahogy az izraeli-iráni és az ukrán-orosz háború példája is mutatja, a modern hadviselés nagy valószínűséggel felőrlő háborúvá alakul, amely hosszú időn át tart. Az ilyen hosszú távú hadviselés azt jelenti, hogy kevés különbség van a front és a hátország között, és mind a szolgálatot teljesítő személyzetnek, mind a civileknek együtt kell működniük az ország védelmében a támadókkal szemben.
A sziget státusza már régóta heves viták kereszttüzében áll. Az utóbbi években Kína fokozta a katonai nyomást Tajvan környékén, ezzel világossá téve, hogy akár közvetlen beavatkozást is fontolóra venne követelései érvényesítése érdekében. Tajpej legfőbb szövetségese az Egyesült Államok, ahol a katonai tervezők egyre inkább úgy vélik, hogy 2027 lehet a kínai katonai invázió várható időpontja.