Felfoghatatlan, ami a velencei kempingben zajlik a vendégekkel!
Több mint tíz-húsz közösség tartja itt a találkozóit, azonban mostanában számos rendezvény elmaradt.
- Február 11-én 125 ezer forint előleget utaltam át négy éjszaka szállásra egy mobilházban - mesélte Vincze Gábor, aki a B my Lake fesztiválra készül barátnőjével. Az esemény mindössze néhány száz méterre zajlik a kempingtől, de március közepén a kemping Facebook-oldalán értesült arról, hogy a tulajdonos felmondta a szerződést az üzemeltetővel, így új szállás után kellett néznie. "Nagyon kényelmetlen helyzetbe kerültem, hiszen nehezen találtunk alternatívát, ráadásul csak a tó másik oldalán, hat kilométerre a rendezvénytől. Így végül duplán kell fizetnem a szállásért, és a taxiköltség is a nyakamba szakad" - tette hozzá. Vincze Gábor megpróbálta felvenni a kapcsolatot az üzemeltetővel a Facebookon megadott elérhetőségeken, hogy visszakapja a pénzét, de hetek óta csak ígéreteket kap, és úgy tűnik, ez a helyzet másokkal is hasonlóan alakul. "Több közösség is évről évre szervez találkozókat a kempingben, és információim szerint legalább százan küzdenek hasonló problémával."
Eljutott hozzám egy email az üzemeltetői szerződés felmondásáról, ami meglepő információkat tartalmazott. Eszerint már tavaly sem teljesítették a kifizetéseket a tulajdonosok felé, és végül február 25-én megszüntették a szerződést. Azonban nem tudom megérteni, hogy ha ez így van, miért várták meg a március 17-i dátumot a fizetős vendégek értesítésével. Miért engedték, hogy az üzemeltető addig beszedje a foglalókat, ami gyakorlatilag a szállás teljes költségének felel meg? Véleményem szerint több tízmillió forintról van szó, amit az üzemeltető tőlünk beszedett. Most mindenki kénytelen új szállást keresni, a rendezvények elmaradnak, és mi állunk a pénzünkkel, amit vissza kellene kapnunk.
A Drótszamár Park és Kemping március 17-i Facebook-bejegyzéséhez számos hozzászólás olvasható. A csalódott vendégek nem értik, miért így kell értesülniük arról, hogy a lefoglalt szállásuk elúszott, és miért nekik kell kérniük a kirúgott üzemeltetőtől, hogy adja vissza a pénzüket.
A múlt évben a Drótszamár Park & Kemping működtetését a Kharaton Kft. végezte, azonban a felhalmozódott tartozások következtében a szerződés megszüntetésre került – tájékoztatta a közvéleményt a tulajdonos, az Albatours Panoráma Kemping Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.
Mint írják, a Kharaton a szerződés megszűnése után - adatvédelmi jogszabályokra hivatkozva - nem adta át részükre a szükséges információkat, a weboldalak illetve közösségi médiaprofilok hozzáférését sem biztosította és az érintetteket sem tájékoztatta a kialakult helyzetről.
A Kharaton Kft. által kötött szerződésekért és kötelezettség-vállalásokért kizárólag őt terheli minden felelősség, mivel a cég önálló jogi személyként hozta meg ezeket a döntéseket. Akik előleget fizettek be, azok a Kharaton Kft.-től tudják azt visszakövetelni.
Az Albatours tudomása szerint az új üzemeltető "üzletpolitikájának része", hogy megnyugtató megoldást nyújtson azoknak, akik a Kharaton Kft.-nél előfoglaltak vagy előleget fizettek be.
Szerettük volna megérteni, hogy március 17-én hogyan tudtak mégis posztot közzétenni a kemping közösségi oldalán, kíváncsiak voltunk az új üzemeltetők elérhetőségeire, valamint arra, milyen lépéseket tesznek a károsultak megnyugtató ügyintézése érdekében. Az Albatours azonban sajnos nem osztott meg velünk értékelhető információkat e témákban.
Ezt állítja Váradi József, a Karathon Kft. ügyvezetője, aki nem érti, miért mondták fel vele az üzemeltetői szerződést.
- A tulajdonosok minden egyeztetést lemondtak, ezért ügyvédhez fordultam és kártérítési pert szeretnék indítani ellenük - tette hozzá. Állítása szerint összesen mindössze 2,8 millió forint előfoglalást szedett be a vendégektől az idei szezonra, ennek azonban némiképp ellentmond a Bors cikke. Eszerint nyáron már negyedik alkalommal rendezték volna meg a P. Mobil tábort a velencei Drótszamár kempingben, de az ismert okok miatt más helyszínt kellett keresniük. Azokat viszont, akik már befizették a lakókocsi- és sátorhelyfoglalást a Drótszamárba, a saját kasszájából kártalanítja a zenekar.
Amennyiben figyelembe vesszük, hogy csupán ez az összeg 2,5 millió forint, akkor valóban elképzelhető, hogy a potyára beszedett előleg akár 10 vagy 20 millió forintra is rúghat.
Egy másik csoport képviselője megosztotta, hogy évente két eseményt szerveznek a Drótszamár helyszínére. A résztvevőknek egyénileg kell rendezniük a részvételi díjat. Tudomása szerint azonban körülbelül 10-20 hasonló eseményszervező is tevékenykedik a környéken, akik már január-február tájékán bejelentik a kempingbe tervezett programjaikat.
Váradi József hangsúlyozza, hogy üzemeltetőként minden kötelezettségét maradéktalanul teljesítette. Rendszeresen fizette a bérleti díjat, jelentős összegeket invesztált az infrastruktúrába, felújításokba és új eszközök beszerzésébe. Azonban az őt megelőző vezető által felhalmozott jelentős tartozás, amelyről ő nem kapott időben értesítést, inkasszót vonzott a számlájára. Amíg az Albatours, mint tulajdonos, nem hajlandó elszámolni vele, nem áll módjában visszautalni a foglalásokat, de a szolgáltatásai továbbra is mindenki számára elérhetők maradnak.
Bár a P. Mobil menedzsere a Borsnak nyilatkozott arról, hogy rendőrségi feljelentést tettek, az Országos Rendőr-főkapitányság tájékoztatása szerint április 25-ig nem érkezett bejelentés vagy feljelentés, így büntetőeljárás sem indult az ügy kapcsán.
Megkerestük a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóságot (NKFH), hogy mit tehet egy vendég, ha problémába ütközik. A válaszuk szerint az előleg vagy foglaló visszatérítése kizárólag attól a vállalkozástól kérhető, akinek azt befizették – tehát jelen esetben a Parathon Kft.-től. Amennyiben az érintett cég nem mutat együttműködő magatartást, a hatóság azt javasolja, hogy a fogyasztó forduljon a békéltető testülethez. Ez a testület ingyenesen segít a jogviták gyors rendezésében, emellett tanácsadást is nyújt. Azok a vendégek, akiket átvertek, természetesen bírósági úton is érvényesíthetik jogaikat.
Az NKFH arról is informálta a közönséget, hogy a megnevezett kemping a nyilvános nyilvántartások alapján nem bír szálláshely-minősítéssel, amely elengedhetetlen a jogszerű működéshez. Ennek következtében javasolják, hogy a helyi jegyzőt értesítsék az ügyről.