Van egy iskola, ahol a diákoknak díjat kell fizetniük, ha el akarják zárni a mobiltelefonjaikat.

Néhány intézmény a tanulókra hárítja a tárolóeszközök költségeit, ám a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete úgy véli, hogy ez a gyakorlat jogszerűtlen. Ez akkor is érvényes, ha az iskola külső szolgáltatótól bérelte a szekrényeket.
Február 23-án a nyíregyházi Zay Anna Technikum és Kollégium egyik végzős diákja közösségi média platformján hívta fel a figyelmet arra, hogy az intézményben kötelező ötezer forintos letétet kérnek a diákoktól. Ez a díj azért szükséges, hogy a tanulók kulccsal zárható szekrényekben tárolhassák mobiltelefonjaikat, mivel egy tavaly bevezetett kormányrendelet értelmében azokat a tanítási idő alatt nem tarthatják maguknál. Ezt a helyzetet a Népszava is megemlíti.
A lap megkeresésére a technikum vezetősége illetve az iskola fenntartója nem reagált. A Nemzeti Szakképzési Centrum viszont, amint értesült az esetről, azonnal megszüntette a letétdíjas rendszert. Ezt az eredeti posztot író tanuló is megerősítette, aki újfent a közösségi oldalán írt arról, hogy február 25. óta nem kell fizetniük.
A Népszava úgy tudja, nem egyedi esetről van szó. Van, ahol háromezer forintos kauciót illetve háromezer forintos bérleti díjat kell fizetniük a tanulóknak a zárt szekrényért. Van olyan intézmény is, ahol csak ezer forintot kérnek a szekrények használatáért.
A lapnak Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivője azt mondta, hogy az intézményeknek nincs joga arra, hogy szekrénybélésre kötelezzék a diákokat, akkor sem, ha külsős cégtől bérlik azokat.
Az idei tanévtől kezdve a diákoknak kötelezően le kell adniuk mobiltelefonjaikat az iskolai órák alatt – áll a legújabb kormányrendeletben, amely augusztusban lépett életbe. A rendelkezés technikai részletei számos kérdést vetettek fel, és nem mentes a botrányoktól sem. A tanév máris viharosan indult: a Madách Imre Gimnázium igazgatóját elbocsátották, miután az intézmény korábban nyilvánosan kijelentette, hogy nem kívánják elvenni a diákok mobiltelefonjait.
Pár hónapja is problémát okozott a rendelkezés, amikor iskolák százai kaptak bombafenyegetést. Aznap több szülő arról számolt be, hogy nem éri el a gyerekét, hiszen a mobil valahol elzárva van az iskolában a tanulókat pedig kiterelték. Voltak azonban olyan intézmények is, ahol kiosztották a mobilokat, mielőtt kiürítették az épületet.