Valószínűsíthető, hogy egy rakéta-hajtóanyag okozta a szörnyű robbanást Iránban, és a kikötő területén még mindig pusztító lángok tombolnak.

Egyre több jel mutat arra, hogy egy Kínából érkezett vegyi szállítmány szabálytalan kezeléséről volt szó.
A Bandar Abbas kikötőbe érkező iráni elnöknek a helyi hatóságok jelentették, hogy a tragédia legalább 40 halálos áldozatot és több mint ezer sebesültet követelt. A körülmények pontos tisztázása érdekében most már egyre inkább valószínűnek tűnik, hogy a tömeges hamis hírek ellenére nem légitámadás vagy szabotázsakció állt a háttérben, hanem egy olyan szabálytalanság, amely alapos kivizsgálást igényel.
A legtöbb vélemény szerint a robbanás hátterében egy olyan vegyi összetevő áll, amelyet rakéta-hajtóanyag előállítására használnak, és amelynek korábbi szállítása játszott szerepet a tragédiában. Az iráni hadsereg kezdetben próbálta letagadni az ammónium-perklorát átvételét, amely Kínából érkezett, de végül a szállítmányot mégis átvették.
A még mindig parázsló kikötőben keletkezett több méter mély krátert továbbra is veszélyes mérgező füst övezi. Több ipari kamera is rögzítette az első robbanás bekövetkezését, melyet továbbiak kísértek a kikötő szinte teljes területén.
"Ki kell derítenünk, miért történt ez" - hangoztatta Maszúd Pezeskian elnök a kikötői tisztviselőkkel folytatott megbeszélés során, amelyet az iráni állami televízió is közvetített. Az ország legmagasabb rangú vezetője, a 86 éves Ali Khamenei ajatollah szintén kifejezte részvétét az áldozatok családjainak, ám elmondása szerint nem zárta ki annak lehetőségét, hogy a robbanás mögött szabotázs állt.
Februárban a CNN híradása szerint egy szállítóhajó elsőként ezer tonna kínai gyártmányú vegyi anyagot hozott Bandar Abbász közelébe. Ez a rakomány különösen jelentős, mivel alapvető szerepet játszik az iráni katonai rakétaprogram üzemanyag-ellátásában.
A Golbon nevű hajó januárban indult a kínai Taicang kikötőből egy 1000 tonnás nátrium-perklorát-szállítmánnyal, amely a közepes hatótávolságú hagyományos rakéták szilárd hajtóanyagának fő prekurzora, vagyis segédanyaga. Ez a mennyiség elegendő hajtóanyag gyártását teszi lehetővé mintegy 260 iráni Kheibar Shekan vagy Haj Qasem ballisztikus rakéta számára.
A pekingi külügyminisztérium februárban azt nyilatkozta, hogy "Kína következetesen betartja a kettős felhasználású termékek export-ellenőrzését, a nemzetközi kötelezettségeivel és hazai törvényeivel és szabályozásaival összhangban", hozzátéve, hogy "Kína nem ellenőrzi a nátrium-perklorátot, és annak exportja normális kereskedelemnek minősül".
Az Ambrey privát biztonsági cég azt állítja, hogy a kikötő márciusban kapta meg a teljes kínai szállítmány, de azt nem használták fel azonnal üzemanyag előállítására, hanem külön raktározták. A vegyszert tartaléknak szánták Irán rakétakészleteinek feltöltésére, amelyek kimerültek az Izrael ellen 2024-ben intézett közvetlen támadások során, valamint a Hezbollahnak juttatott készletek miatt.
Maga a vegyi szállítmány nem számít hadianyagnak, mert a polgári gazdaságban is használják, például műtrágya gyártásához. Koncentrált mennyiségben és magas hőmérsékleten viszont extrém veszélyességű, gyúló vagy robbanó képességű, és már március óta várakozott felhasználásra, miközben a külső hőmérséklet folyamatosan emelkedett.
"A tűz valószínűleg egy iráni ballisztikus rakétákhoz szánt tüzelőanyag-szállítmány nem megfelelő kezelésének eredménye" - mondja az Ambrey.