A brüsszeli Huawei korrupciós botrány továbbra is teret nyer, egyre mélyebbre ásva magát a politikai viták tengerében.


Egy újabb korrupciós botrány árnyéka vetült az Európai Parlamentre: a belga hatóságok a Huawei lobbitevékenységét vizsgálják, amelyben akár 15 volt és jelenlegi EP-képviselő is érintett lehet. A gyanú szerint a képviselők megvesztegetésére focijegyeket használtak fel. A brüsszeli nyomozók hajnali razziák során több irodát is átvizsgáltak a nyomok felderítése érdekében.

Az Európai Parlament szoros együttműködésben áll a hatóságokkal, és a nyomozás keretében eddig 21 helyszínen, Belgiumban és Portugáliában hajtottak végre házkutatásokat. A vizsgálatot vezető bíró döntése alapján a gyanúsított lobbisták irodáit lezárták – számolt be róla a Follow the Money.

A nyomozók csütörtökön razziáztak a Huawei brüsszeli irodájában, de ma reggel is folytatódott a kutakodás. Az egyik feltételezett lobbistát Franciaországban őrizetbe vettek. A 41 éves Valerio Ottati 2019 óta dolgozik a kínai cégnek, előtte több mint 10 évig két olasz EP-képviselő asszisztense volt, akik mindketten a Kínával foglalkozó parlamenti csoport tagjai voltak. A gyanú szerint

A lobbisták nem sajnálták a pénzt, hogy meggyőzzék az Európai Parlament képviselőit: drága futballjegyekkel, fényűző kínai utazásokkal, értékes ajándékokkal, sőt, készpénzes ajánlatokkal próbálták elérni, hogy a Huawei érdekeit képviseljék a döntéshozatal során.

A Politico friss értesülései szerint az egyik lepecsételt iroda feltehetően Ottati régi asszisztens kollégáihoz köthető akik Fulvio Martusciello és Marco Falcone olasz képviselőknek dolgoznak, akik mindketten az EPP frakcióban ülnek. A másik vizsgált irodában a bolgár Nikola Minchev asszisztensei dolgoztak, ők a liberális Renew Europe pártcsaládba tartoznak.

A konkrét vádak között található vesztegetés, okirat-hamisítás, pénzmosás és bűnszervezetben való részvétel. Jelenleg még nem világos, hogy a gyanúsítottak saját elhatározásból léptek-e fel, vagy esetleg a Huawei vezetősége is belefolyt az ügybe.

A korrupció kérdése különösen aktuális, mivel a következő héten az Európai Parlament nyilvános vitát tart az átláthatóságról és egy új etikai testület felállítási is folyamatban van. A testület hatásköreiről jelenleg is folyik a vita, a jobboldali képviselők szerint túl aprólékosak lennének a jelentéstételi kötelezettségek, de a legtöbb zöld képviselő szerint teljes transzparenciára van szükség.

A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az érintettek könnyedén hivatkozhatnak a brüsszeli udvariassági normákra, ami megnehezíti a felelősségre vonást. Ennek következtében a 2022 végén kirobbant Qatargate botrányban érintett személyek közül eddig egyikük sem állt bíróság előtt, még akkor sem, ha a körülmények arra utalnak, hogy...

A hírek szerint körülbelül 1,5 millió euró, azaz 600 millió forint értékben történhetett meg EP képviselők megvesztegetése, hogy Katarnak és Marokkónak kedvezzenek politikai téren.

Az Európai Bizottság egy csütörtöki sajtótájékoztatón foglalkozott a témával, és bár a konkrét esetről nem kívántak részleteket megosztani, hangsúlyozták, hogy a tagállamoknak küldött 5G hálózatokkal kapcsolatos javaslatcsomagjukban a Huawei-t rizikófaktorként jelölték meg.

Related posts