Az iszlamista rezsim súlyos történelmi válságot él át, és a vezetője rendkívül nehéz helyzetbe került, amely komoly kihívások elé állítja.


A CNN tudósítása szerint Karim Sadjadpour, a Carnegie Endowment for International Peace szakértője figyelmeztetett arra, hogy Irán a bukás szélén áll.

Egy elhagyatott bunker mélyén rejtőzik. 86 évének súlya alatt görnyed, fizikailag és mentálisan is a képességei határain belül rekedt. A legfontosabb katonai vezetői közül sokan már nem élnek, az árulás és erőszak áldozataivá váltak. A légterét immár nem ő irányítja, a döntések felett mások rendelkeznek. Az út, amely a háborúból való kilépéshez vezetne, elágazások nélkül zárva áll. Nincs remény a győzelemre; katonai, anyagi és technológiai téren is lemaradt a fölényes ellenféllel szemben.

„– Érdekes kihívás a helyzetének elemzése – jegyezte meg a szakértő, miközben az ajatollah körüli politikai feszültségeket boncolgatta.”

Hamenei 1989 óta Irán legfőbb vezetője, és az eltelt több mint három és fél évtized során számos súlyos válsággal kellett szembenéznie. A vezetés elleni tömeges megmozdulások folyamatosan visszatérnek, gyakran a gazdasági nehézségek miatt robbannak ki, de a vallási alapokon nyugvó társadalomban a túlzott szigor is szikraként gyújthatja lángra a közfelháborodást. Jelenleg azonban a helyzet még súlyosabb, mivel a legfontosabb katonai vezetők életüket vesztették a legutóbbi csapásokban, és a kritikus infrastruktúra jelentős része is megsemmisült. Ezeknek a helyreállítása évekbe, sőt évtizedekbe is telhet. Ráadásul a korosodó ajatollah utódjának kiválasztása, amely már önmagában is komoly kihívás Teherán számára, még nagyobb nehézségek elé állította a vezetést, hiszen a kiszemelt utód, Ebrahim Raiszi elnök, 2024-ben tragikus helikopter-baleset áldozata lett.

Hamenei ismételten súlyos fenyegetésekkel illette Izraelt, és figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok bombatámadásai drámai következményekkel járhatnak. Az ajatollah első nyilatkozatában azonban a megszokott kommunikációs sémákat követte, és Izraelnek szánt "megtorlásról" beszélt. Egyes források szerint Izrael valóban a Hamenei elleni akciók között gondolkodott, de Donald Trump amerikai elnök beavatkozása megakadályozta a támadást. Ennek ellenére Hamenei kijelentette, hogy "könnyű célpont" lenne, ami újabb aggodalmakat keltett a régió stabilitásával kapcsolatban. Szakértők szerint ez a helyzet tovább bonyolítja a már így is feszültséggel terhelt politikai tájat, és kérdéses, hogy hogyan reagálnak a felek a következő lépésekre.

A rezsim megdöntése a radikálisok hatalomra kerüléséhez vezethet, ugyanakkor Irán szétesésével is végződhet.

Related posts