A technológiai fasizmus irányába vezető ösvényen A modern világban egyre inkább érezhető a technológia és a hatalom szoros összefonódása. Az emberek mindennapjaiba beszivárgó digitális eszközök és platformok nem csupán kényelmet, hanem újfajta irányítást

Húsvéti nagytakarítás ígérete, a Pride rendezvények elleni fellépés, Matolcsyék gazdasági lejtmenete, a kitüntetett antiszemita írók ügye, a Tisza Párt pultjainál zajló balhék, Rogánné fényűző öltözékei – mindezek együttesen egy igazán sűrű és eseménydús hónapot rajzolnak ki számunkra.
A havi összefoglaló megkezdéséhez nem is találhatnánk frappánsabb témát, mint a március 15-i események. Orbán Viktor beszéde, amely a megszokott formánál is drámaibbra sikeredett, körülbelül 20 percig tartott, és egy olyan kiáltványt hirdetett, amely az EU-t folyamatosan bírálva, valamint Ukrajnával kapcsolatos elutasító megnyilvánulásokkal volt átitatva. A miniszterelnök nem kímélte ellenfeleit sem - értsd: a jogi normákat betartó bírákat, újságírókat és politikai riválisokat - akiket poloskákhoz hasonlított, sőt, megjegyzéseivel súlyos fenyegetéseket fogalmazott meg, ígérve nekik szégyent, megvetést, valamint komoly tisztogatást, mintha már a pokol bugyraiba is el akarná juttatni őket.
A poloskázás ügye természetesen sokakat felháborított, például Nyári Krisztiánt és Szabó Tímeát, míg Szánthó Miklós és Mráz Ágoston nem értették, miért nem értik a "hitlerező" emberek, akik szerintük megérdemlik a lepoloskázást. Szerintük az egész csak egy műbalhé. Persze, ez a mi értelmezésünk, ők nem pontosan így fogalmaztak.
Később, a felháborodás nyomán Orbán pontosította szavait, kijelentette, hogy a "poloska" kifejezést Magyar Péterre vonatkoztatta - holott a beszédében erről szó sem volt. A poloskázásnak azonban egyértelmű célja volt: a Magyar Nemzet nevű propagandalap rovarokként állította be Magyart és a tiszásokat.
Egy érdekes epizódra hívnám fel a figyelmet Sulyok Tamás, a köztársasági elnök kapcsán. A Telex újságírói Orbán Viktor beszéde után megkeresték a véleményét, amire a Köztársasági Elnöki Hivatal egy meglehetősen humoros válasszal reagált. Azt közölték, hogy az államfő nem szokott politikai beszédeket kommentálni, kivéve, ha azok a társadalmi békét fenyegetik, vagy a nemzet megosztására ösztönöznek. Itt viszont ilyenről szó sem volt. Hozzátették, hogy ha valaki figyelmesen meghallgatja a miniszterelnöki beszédet, világosan láthatja, hogy a kifogásolt részben se hasonlat, se metafora nem található. Igazán szellemes megközelítés!
Csakhogy később a Telex kapott egy felháborodott levelet a Köztársasági Elnöki Hivatal kommunikációs igazgatóságától, hogy ők "megtévesztő módon adtak mondatokat, állításokat a köztársasági elnök szájába". Szerintük ők a válaszukban egyetlen mondattal sem utaltak arra, hogy a köztársasági elnök véleményét közlik, hiszen az aláírás Sándor-Palota - Kommunikációs Igazgatóság volt. Vagyis Sulyok csapata azt állította, nem az államfő álláspontját közlik, amikor a sajtó számára megadott hivatalos elérhetőségeken megkérdezik, hogy egy adott témában mi az elnök (!) álláspontja. Sulyok kommunikációs igazgatója pedig poloskás képpel posztolt arról, hogy összevissza hazudozott a "Telex selejt". És ez még nem minden, arra, hogy Tóta W. Árpád, a HVG publicistája a bajszos szar analógiájára egy szatyor fingként hivatkozott rá, azt mondta, a gyűlöletbeszédet kontextusában kell értelmezni.
A Tisza Párt tagjai március 15-én délután az Andrássy úton gyűltek össze, hogy ünnepeljenek. A rendezvényen a 18-19. században, valamint a 20. század első felében népszerű Bocskai-viseletet viselő Magyar Péter lépett színpadra, aki a 2025-ös frizurájával és a magyar zászló lengetésével hívta fel magára a figyelmet. Beszéde tempója az orbáni 0.75-ös szintre volt hangolva, így a felszólalás háromnegyed órásra nyúlt, amely során több fontos témát érintett.
A rendszerváltásra utalva továrisi konyecező politikus a beszéd végén 12 kérdéses népszavazást, vagyis technikailag inkább tiszás nemzeti konzultációt hirdetett áfakulcsokról, SZJA-ról, adókról, állami költésekről, EU- és NATO-tagságról, két ciklusban maximált miniszterelnöki posztról, önkormányzati hatáskörökről, miniszterelnöki és politikusi fizetésekről. Magyar a 444-nek a tüntetés után azt mondta, hogy Ez nem egy nemzeti konzultáció lesz, amire egy kismajom is tudja a választ, Orbán poloskázásáról pedig közölte "Így nem egy miniszterelnök nem beszél, hanem még egy átlagember se a kocsmában. És szerintem a magyar emberek többsége ezt így gondolja, úgyhogy Rogán Antal ezzel a beszéddel nagyon mellélőtt."
Az ünnepi időszak után a kormány nem tétlenkedett, és ahogy az évértékelőjükben megígérték, teljes gőzzel nekiláttak a tervezett intézkedéseknek. Beadták, megszavazták és aláírták azt a törvényt, amely lehetővé teszi a Pride események betiltását, valamint a gyülekezési jog szigorúbb korlátozását. A Momentum és Hadházy Ákos füstbombás akciója során pedig egy figyelemfelkeltő pillanat képe született, amely remélhetőleg nem hagyja hidegen a közvéleményt:
A tiltakozások következtében Kövér László házelnök drasztikus lépéseket tett: kitiltotta a képviselőket, és rekordot döntött a több mint 70 millió forintos bírság kiszabásával. A füstgyertyázás után Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője arról számolt be a közösségi médiában, hogy Bányai Gábornak, aki nemrégiben felépült a covidból, sürgős orvosi ellátásra volt szüksége. Eközben Bayer Zsolt a Magyar Nemzet hasábjain kritizálta a momentumosokat, különös figyelmet szentelve a politikai helyzet alakulásának.
Hadházy szerint a Pride betiltásán túl a totális technofasizmus épül, ami ellen tüntetni is kezdett. A politikus először március 25-én szervezett demonstrációt az Erzsébet hídra, a rendőrség előzetesen nem engedélyezte az eseményt, ám a Kúria kimondta: a tiltás jogtalan volt. A március 25-ei többezres megmozdulás vonulásokba és hídlezárásokba torkollott, akárcsak a következő, és minden bizonnyal a további tüntetések is hidakon fognak végződni. Orbán Viktor miniszterelnök az események kapcsán azt mondta, "hidakat lezárni sportjelleggel nem normális dolog". A hídlezárás tényleg nem normális dolog, de pont ez a lényege, ugyanis nyomást gyakorolni csak nyomásgyakorló eszközökkel lehet.
Úgy tűnt, hogy a Pride betiltása lesz a csodafegyver a Tisza ellen: ha Magyarék tiltakoznak, az is jó, ha mellé állnak, az is remek. De egyvalami nem jó a Fidesznek: ha nem szállnak be a játékba. Márpedig nem szálltak be - mondjuk ha felelős politikus lenne, Magyar nem maszatolná el a gyülekezési jog csorbítását -, emiatt a fideszes média lassan agyvérzést kap. Magyar szerint "súlyosan téved, aki azt hiszi, hogy a hatalmat az eddig már ezerszer kipróbált és elbukott módszerekkel lehet leváltani". Úgy látja, ezek az akciók Orbánék hatalomban tartását szolgálják, ők pedig nem sétálnak be ebbe a "csapdába". Ők országjárásba kezdtek, a rendezvényeket és aláírásgyűjtéseket visszatérően kísérik atrocitások, amik azért beégtek a hírfogyasztók emlékezetébe: