Májusban jelentős növekedést mutattunk az import és export terén az előző évhez képest.

Magyarország külkereskedelmi többlete májusban 739 millió euróra rúgott, ami 281 millió eurós csökkenést jelent az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest, míg az idei áprilishoz képest az export szezonálisan és munkanappal kiigazított volumene 0,6 százalékkal csökkent, az importé pedig 2,0 százalékkal nőtt.
Magyarország kereskedelmi tevékenysége során 12,2 milliárd euró (4927 milliárd forint) értékben exportált árut, míg az importált termékek értéke 11,5 milliárd euróra (4629 milliárd forint) rúgott. Az export volumene 2,0 százalékos, míg az import 4,8 százalékos növekedést mutatott az előző időszakhoz képest, ezzel is tükrözve a gazdasági dinamizmust.
A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 3,1 százalékkal, a behozatalban 3,7 százalékkal nőtt az előző év azonos havihoz viszonyítva. A cserearány 0,5 százalékkal romlott. A forint árfolyama az euróhoz mérten 4,3 százalékkal gyengült, a dollárral szemben 0,1 százalékkal erősödött.
A gépek és szállítóeszközök exportvolumene 6,4 százalékkal, az importvolumene 5,0 százalékkal nőtt. Az árufőcsoport a kiviteli oldalon 3,5 százalékponttal, a behozatalban 2,3 százalékponttal fokozta a teljes forgalom volumennövekedését.
A feldolgozott termékek exportvolumene 4,8 százalékkal csökkent, importvolumene 3,5 százalékkal emelkedett. Az árufőcsoport exportban 1,5 százalékponttal lassította, az importban 1,3 százalékponttal gyorsította a teljes forgalom volumennövekedését.
Az energiahordozók exportvolumene 89 százalékkal emelkedett a tavalyi évhez képest, míg az import mennyisége 28 százalékkal nőtt. Ez az árufőcsoport forgalmának bővülése az export terén 2,4 százalékponttal, míg az import oldalán 2,2 százalékponttal járult hozzá a teljes forgalom volumennövekedéséhez.
Az élelmiszerek, italok és dohány termékek exportja 9,2%-kal, míg a behozataluk 2,6%-kal csökkent. Ez a főcsoport jelentős hatással volt a kereskedelmi forgalomra: az export volumenváltozása 0,8 százalékponttal, az importé pedig 0,2 százalékponttal mérsékelte a teljes forgalom növekedését.
Az EU tagállamai felé irányuló export volumene 2,0%-kal emelkedett, míg a behozatal 3,7%-os növekedést mutatott. A 2024. májusi adatokhoz viszonyítva a termék-külkereskedelmi mérleg 99 millió euróval romlott, azonban így is 1,0 milliárd eurós többlet keletkezett. Az exportunk 75%-át, míg az importunk 71%-át ebben a viszonylatban bonyolítottuk le.
Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 6,2 százalékkal, a behozatalé 10 százalékkal bővült. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 182 millió euróval romlott, 279 millió eurós passzívumot mutatott.