Ne nyomkodd, ha ilyet látsz a bőrödön: ez a jellegzetes dudor a keratosis pilarisra utal.


4 különleges nasi, amit a magas IQ-jú emberek kedvelnek: vajon a te választásod is közöttük van?

A felkaron, combon vagy a fenék környékén megjelenő apró, érdes tapintású dudorok első ránézésre sima pattanásoknak tűnhetnek. Azonban, ha ezek a bőrelváltozások nem okoznak fájdalmat, nincsenek gyulladt állapotban, és megjelenésük leginkább a libabőrre emlékeztet, akkor valószínűleg keratosis pilarissal van dolgunk – amelyet a köztudatban „csirkebőr” néven ismernek.

A keratosis pilaris egy teljesen ártalmatlan bőrprobléma, amely elsősorban a szőrtüszők környékén jelentkezik. Ennek hátterében a keratin, egy olyan fehérje, amely a bőr, haj és körmök felépítéséért felelős, túltermelődése áll. Ez a túltermelés eltömíti a pórusokat, ami a durva tapintású, elszíneződött foltok megjelenéséhez vezet. Ezek a foltok változatos színekben tűnhetnek fel: lehetnek vörösek, barnák, fehérek vagy akár a bőr színéhez hasonlók is. A jelenség leggyakrabban világos bőrű egyéneknél figyelhető meg, de bármilyen bőrtípus esetében előfordulhat.

Bár a keratosis pilaris nem jár fájdalommal, gyakran társul hozzá száraz bőr, viszketés vagy irritáció, különösen a hideg és száraz időszakokban. Sokan esztétikai szempontból zavarónak találják, de orvosi értelemben nincs ok aggodalomra. Fontos, hogy a dudorokat ne nyomkodjuk vagy vakarjuk, mivel ez nemcsak hogy nem segít a problémán, de a bőr megsértése miatt akár hegesedés is előfordulhat.

A Cleveland Clinic adatai szerint a keratosis pilaris a lakosság jelentős hányadát érinti: a tinédzserek 50-80%-a, míg a felnőttek körében körülbelül 40%-uk tapasztalhatja a tüneteket élete folyamán. Ez a bőrprobléma leggyakrabban gyermek- és serdülőkorban jelentkezik, és sok esetben a húszas vagy harmincas évekre magától enyhül, vagy akár teljesen megszűnik. Mivel gyakran családi örökség, a felmenőknél való előfordulás is jellemző.

Néhány alapbetegség, mint például az ekcéma, asztma, pajzsmirigy-alulműködés és cukorbetegség, fokozhatja bizonyos állapotok kockázatát. Hasonlóképpen, a Down-szindróma és az ichtiózis vulgarisz, más néven halbőrűség, szintén gyakran társulhat ezekhez a problémákhoz.

Nem fertőző, tehát nem lehet elkapni vagy átadni másnak, és bár jelenléte makacs lehet, orvosi kezelést ritkán igényel. Ha mégis zavar, akkor érdemes kipróbálni azokat a bőrápolási módszereket, amik segíthetnek a tünetek enyhítésében. Ezek közé tartoznak:

Bár nincs végleges gyógymód, megfelelő bőrápolással sokat tehetsz a javulásért. Ha viszont a panaszok nem csillapodnak, vagy bizonytalan vagy abban, hogy valóban keratosis pilarisról van-e szó, bőrgyógyász felkeresése javasolt. Más, hasonló tüneteket okozó állapotokat - például ekcémát, allergiát vagy gombás fertőzést - fontos kizárni.

A legfontosabb dolog: ne piszkáld, ne kapard, és ne nyomkodd ezeket a kis dudorokat! Ezek nem gyulladtak meg, nem fertőzőek, és semmi keresnivalójuk nincs a körmeid alatt. Hagyj nekik teret, mert a bőröd szépen meg fogja hálálni a figyelmet és a gondoskodást.

Related posts