Ragadós újdonságok érkeznek a pusztára: egymilliós ragadozók tatarozása kezdődött! | Sokszínű vidék


A rétisas természetvédelmi oltalom alatt álló, fokozottan védett faj.

A Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén költő rétisasok - hasonlóan a más tájegységeinken élő rétisasokhoz - már december közepén a fészek körül mozogtak, és hozzákezdtek a hatalmas alkotmányok tatarozásához, közölte a nemzeti park.

A rétisasok fészke igazán impozáns méretekkel bír, hiszen minden évben a párok folyamatosan bővítik és erősítik azt, vastagabb és robusztusabb ágakkal. Az időjárás viszontagságai gyakran nyomot hagynak rajta, és a madarak fáradhatatlanul dolgoznak a javításon. E fészek nemcsak méretében, hanem súlyában is figyelemre méltó, így nem ritka, hogy az ág, amelyen nyugszik, nem bírja el a súlyát, és letörik alatta.

A Kis-Sárrét varázslatos táján öt saspár él, közülük három a majdhogynem ódon kocsányos tölgyek lombkoronájában találta meg ideális fészkelőhelyét, míg a másik kettő a bölcs, idősebb szürke nyárfák biztonságos ölelésében rakta le a tojásait. Érdekes módon, gyakran előfordul, hogy a madarak nem elégednek meg egyetlen otthonnal; az év során újabb fészkeket is építenek a közelben. Így előfordul, hogy a fészküket elhagyva a váltófészkek biztonságát választják, új kalandot keresve a szomszédos területeken.

Sokszor már február elején lerakják az első tojásokat, melyek száma általában kettő, de lehet egy, vagy ritkán három is. Idén a kis-sárréti rétisas-párok fiókái közül ötöt gyűrűztek meg a szakemberek. A kirepült fiatalok távolabbi vidékekre is elkóborolnak, a beállt párok azonban egész évben a fészek közelében tartózkodnak.

A természetvédelem eredményei közül kiemelkedő példa a rétisas állományának újjáéledése. Az 1970-es években csupán 5-10 pár rétisas fészkelését regisztrálták Magyarországon, ám mára ez a szám drámaian megnövekedett, és mostanra 270-300 párra tehető a költő rétisasok populációja. Ráadásul a tél folyamán a számuk még tovább nő, hiszen északról érkező madarak is megérkeznek hozzánk telelni. Különösen jelentős telelőhely a Kis-Sárrét, ahol átlagosan 40-50 rétisas tölti a hideg hónapokat. Ez a sikeres visszatelepítési és védelmi programok eredménye, amelyek hozzájárultak a faj fennmaradásához és szaporodásához.

A rétisas egy lenyűgöző, fokozottan védett madárfaj, amely különleges státusszal rendelkezik a természetvédelem terén. Ez a csodálatos madár kiemelkedő természetvédelmi értékkel bír, amely egyedenként 1.000.000 Ft-ra rúg. Az ő védelmük nem csupán a biodiverzitás megőrzése miatt fontos, hanem azért is, mert kultúránkban és ökoszisztémánkban egyaránt jelentős szerepet töltenek be.

Korábban már említettük, hogy a Fertő tó környékén élő rétisasok otthonra leltek az egykori vasfüggöny őrtornyában. Ezen kívül beszámoltunk arról is, hogy a bekamerázott gólyafészekben hogyan vált a rétisas a fiókák hatalmas ragadozójává.

Related posts