Társkeresés a modern világban: hogyan lehetsz sikeres anélkül, hogy belefáradj a randizásba?


Az elmúlt években számos kutatás bizonyította, hogy a munkahelyi kiégés mellett a randizás is komoly stresszfaktornak számít. Különösen a Z generáció tagjai közül 79 százalék jelezte, hogy az online társkeresés mentálisan és érzelmileg kimerítő élmény. De hogyan lehet ezt a nehéz időszakot úgy átvészelni, hogy a randizás iránti lelkesedésünk ne tűnjön el végleg?

"Talán 2014 környékén járhattunk, és ez volt a hatodik Tinder-randim abban a hónapban. Nem is gondoltam volna, hogy mennyire kimerítő tud lenni ez a folyamatos randizás: nem az a fáradtság, amit az ember a saját bőrén tapasztal, hanem inkább egyfajta apátia, közöny, ami áthatja az egész élményt" – fogalmazta meg kollégánk azt az érzést, amellyel napjainkban sokan küzdenek.

Az internetes társkeresők világra lépése a '60-as évek közepén gyökeresen megváltoztatta a randizási kultúrát – mindössze két év alatt forradalmasította a kapcsolatkeresés módját. Aki hosszabb időt töltött a Tinderen vagy hasonló alkalmazásokon, az valószínűleg tapasztalta már a kiégés keserű ízét. Persze akadnak olyan mesebeli történetek, amelyek újra és újra megerősítik bennünk a reményt, hogy a szerelem valóban megtalálhat minket. Az én ismeretségi körömben is van olyan példakép, aki egy Tinder-randi során bukkant rá a jövendőbeli férjére, és azóta is boldog házasságban élnek. A probléma csupán annyi, hogy az ilyen varázslatos, tündérmesébe illő sztorik egyre ritkábban bukkannak fel a mindennapokban.

A Forbes Health és a OnePoll legújabb kutatása rávilágít, hogy a randizás világában egyre többen tapasztalják a kiégés jeleit. A Z generáció körében végzett felmérés megdöbbentő eredménye szerint a megkérdezettek 79%-a mentálisan és érzelmileg is kimerültnek érzi magát, miközben a végtelennek tűnő profilok tengerében próbálnak eligibilis partnert találni. Szakértők úgy vélik, hogy...

Mark Travers pszichológus a PsychologyToday oldalán azt írja, hogy ez hosszú távon frusztrációhoz és kimerültséghez vezethet. A szakértők szerint a kiégés hátterében számos ok állhat. Ilyen lehet például:

Hogyan tudjuk áthidalni a kiégés nehézségeit, miközben megőrizzük mentális egyensúlyunkat és belső békénket? És hogyan kerülhetjük el, hogy a randizás iránti lelkesedésünk végleg eltűnjön?

A szakértők szerint az érzelmi kimerülés megelőzése érdekében érdemes korlátozni a társkereső platformok használatát egy meghatározott időkeretre. Például érdemes lehet magunknak azt a szabályt felállítani, hogy maximum 30 percet tölthetünk el az oldalon. Az ő tapasztalataik alapján, ha rendszeresen beiktatunk szüneteket a használat során, az hozzájárulhat a mentális és érzelmi jólétünk helyreállításához.

A szakértők véleménye szerint – akárcsak a közösségi médiában – a társkereső alkalmazások világában is gyakori, hogy az emberek másokhoz viszonyítják magukat. Ez a tendencia könnyen érzelmi kimerüléshez vezethet. Az ilyen platformok gyakran olyan légkört teremtenek, mintha egy folyamatos versenyt futnánk, ahol a tökéletesség elérése a cél. Ahogy az idő telik, ez a nyomás megfelelési kényszerré alakulhat, ezért elengedhetetlen, hogy olyan profilt építsünk, amely hűen tükrözi valódi önmagunkat.

A pszichológusok szerint a kiégés megelőzésének kulcsa abban rejlik, hogy tudatosan megértsük, mi motivál bennünket egy randi elvállalására. Gyakran előfordulhat, hogy unalomból, vagy éppen a magányfélelem miatt döntünk úgy, hogy részt veszünk egy találkozón. Ezért rendkívül fontos, hogy tegyünk fel néhány lényeges kérdést magunknak:

Sok felhasználó számolt be arról, hogy becsapottnak és csalódottnak érezte magát, miután érzelmileg elkötelezte magát a másik fél iránt, még akkor is, ha nem is találkoztak élőben. Később persze kiderült, hogy az illető nem volt tisztességes. Az online megtévesztés elkerülése érdekében fontos, hogy csak azután vonjunk le következtetéseket és köteleződjünk el, ha partnerünkkel már személyesen is találkoztunk.

Ahogyan a munkában sem lehet elégszer hangsúlyozni a pihenés fontosságát, úgy az online társkeresésben sem. A munkahelyi kiégésnek, illetve a randizásból való kiégésnek is egyetlen közös nevezője van: a túlhajszoltság. A New Media & Society 2024-es tanulmánya szerint, ha rengeteg időt és energiát fektetünk a randizásba, de mégis zsákutcába kerülünk, az egy nyomasztó érzést hoz maga után. Sokat segíthet, ha tartunk egy kis szünetet, hogy magunkra koncentrálhassunk. Ez persze nem azt jelenti, hogy örökre vége a randizós időszakunknak, pusztán annyit, hogy időre és térre van szükségünk.

Nora Padison, a BBC szakmai tanácsadója úgy véli, hogy a társkereső alkalmazásokat érdemes párhuzamba állítani olyan platformokkal, mint az Amazon vagy a Facebook. A könnyű hozzáférhetőség révén ezek az applikációk egyre elterjedtebbé váltak, gyakran felülmúlva a hagyományos módszereket, mint például a személyes találkozás az emberekkel a való életben.

A szakértő megemlítette, hogy a koronavírus-járvány alatt az emberek hozzászoktak az online interakciók világához, és emiatt sokan úgy érzik, hogy a potenciális randipartnerüket már a személyes találkozó előtt "meg kell szűrniük" az interneten keresztül. Fontos azonban megjegyezni, hogy vannak olyanok, akik számára a fizikai találkozók során való ismerkedés sokkal nehezebb feladatot jelent. Caroline West, a Bumble párkapcsolati szakértője, arra hívja fel a figyelmet, hogy a társkereső alkalmazásokhoz komolyabb szándékkal érdemes hozzáállni.

A Bumble platformján a felhasználók többsége úgy véli, hogy már sokkal nyíltabban tudnak kommunikálni partnereikkel az igényeikről és vágyakról – foglalta össze West. Hozzátette, hogy érdemes a beszélgetéseinket maximum két vagy három emberre redukálni, mivel a minőség a mennyiség felett áll. A szakértő kiemelte, hogy a Bumble egy olyan funkciót is kínál, amellyel ideiglenesen inaktívvá tehetjük profilunkat – ami sokunk számára éppen egy szükséges szünetet jelenthet. Padison is azt tanácsolta azoknak, akik a kiégés jeleit tapasztalják, hogy a randizás helyett inkább az önfejlesztésre fókuszáljanak, ezzel új energiákat gyűjtve a jövőbeli kapcsolatkereséshez.

Related posts