A nemzet fájdalmas veszteséget szenvedett el: búcsút intettünk annak a magyar színésznőnek, aki sosem volt hajlandó kompromisszumot kötni.
Ezt sokan nem is sejtették: a Szerencsekerék című műsorban vált nyilvánvalóvá Galambos Lajos rejtett kapcsolata.
Régen eljött az az idő, amikor a nevét mindenki ismerte, amikor az utcákon megállították, és a mozikban mindig telt ház várta a filmjeit. Krencsey Marianne nem csupán a szépsége és tehetsége révén vált a magyar filmtörténet meghatározó alakjává, hanem azzal a rendíthetetlen bátorsággal is, amellyel szembeszállt egy olyan rendszerrel, amely meg akarta félemlíteni őt.
Az 1960-as évek közepén, amikor karrierje a csúcsra ért, és a filmszerepek sorra érkeztek, egy váratlan döntést hozott: elhagyta az országot. Nem a hazája iránti szeretetének hiánya vezérelte, hanem inkább az a mély érzés, hogy más útja nem maradt.
Krencsey kezdetben nem a színpadot vagy a reflektorfényt képzelte el magának. Az igazi szenvedélye a rendezés volt, és a kamera mögötti világ vonzotta. Azonban az élet váratlan fordulatokat hozott: Makk Károly, akivel később összeházasodott, meghívta őt a Liliomfi női főszerepére. Ezzel elindult azon az úton, amelyen az egész ország szívébe belopta magát. A '50-es évek sötét politikai légkörében is a közönség szeretetteljes csodálattal övezte, igazi sztárrá avanzsált.
A Liliomfi óriási sikerét követően szinte dőltek a szerepajánlatok, a színházak pedig versengtek a kegyeiért. Minden jel arra mutatott, hogy ő lehet a következő nagy magyar színésznő, az új Karády Katalin. Ám ő nem csupán nem tudott, de nem is kívánt alkalmazkodni a rá váró elvárásokhoz.
Krencsey későbbi vallomásában elárulta, hogy megkísérelték őt a hatalommal való együttműködésre bírni. "Kértek, hogy készítsek jelentéseket a férjemről, de én ezt határozottan visszautasítottam. A döntésemért azonban súlyos árat kellett megfizetnem." - mesélte évekkel később. Az állambiztonság ajánlatának elutasítása véglegesen meghatározta pályafutását.
A filmipar és a színház világa fokozatosan háttérbe szorította, így a komolyabb ajánlatok egyre inkább elkerülték. Nem volt hajlandó behódolni a hatalomnak, ezért inkább a kirekesztettséget választotta.
Gezira sziget, Krencsey Marianne színművésznő. A felvétel az Egyiptomi történet című film forgatásakor készült (1962) / Fotó: Fortepan / Inkey Tibor
1966-ban, férjével, dr. Nemes Gyulával közösen úgy döntöttek, hogy elhagyják az országot. A hatalom nem könnyítette meg a dolgukat – csak akkor kaptak útlevelet, ha "viszonozzák a szívességet". Ez a helyzet volt az a fordulópont, amikor véglegesen eldöntötték, hogy nincs visszaút az eddigi életükhöz.
"Minden besúgó kis szívességekkel kezdi, az első megalkuvás után nincs megállás, aki a megalkuvást választja bármilyen kis mértékben is, az a rendszer részévé válik." - nyilatkozta évekkel később, már az emigrációban.
Menekülésük nem volt zökkenőmentes. London nem fogadta be őket, így továbbmentek Izlandra, majd végül az Egyesült Államokban telepedtek le. Itthon távollétükben börtönre és vagyonelkobzásra ítélték őket - erről ők maguk csak évekkel később szereztek tudomást. A súlyos ítélet végül elévült, de a seb megmaradt.
Amerikában egy új fejezet kezdődött az életükben. Fiuk, Vince, 1967-ben látta meg a napvilágot. Krencsey először egy bankban helyezkedett el adminisztratív pozícióban, később pedig férje orvosi rendelőjében dolgozott titkárnőként. Ekkor távol került a nyilvánosság világától, és ezt egyáltalán nem bánta.
Bár sokan úgy vélték, hogy Krencsey a tengerentúlon is ragyogó karriert építhetett volna, végleg búcsút intett a színészet világának. "Amerikában végleg felhagytam a színészkedéssel. Főállású anya lettem, majd a fiam révén nagymama. Pedig fiatal koromban megfogadtam, hogy bármit elvállalok, csak irodai alkalmazott nem leszek." - mesélte nevetve egy későbbi interjú során.
Csupán egy alkalommal tért vissza: 1986-ban, amikor édesanyja az élet végső stádiumában volt. Ekkorra már a világ körülötte elcsendesedett, ám ő már nem érezte a vágyat, hogy visszatérjen korábbi életének zajos forgatagába.
Krencsey Marianne 2016-ban hunyt el New Yorkban, 84 éves korában. Végakarata szerint földi maradványait Budapesten helyezték örök nyugalomra - abban a városban, ahol valaha ünnepelt csillag volt.