Karácsony közeledtével az euróövezet komoly krízishelyzet elé nézhet, ami összeomlást eredményezhet. A helyzet megoldásához szükség van alkotmányos okosságokra, hogy elkerüljük a várható katasztrófát.
Marine Le Pen és a francia Nemzeti Tömörülés szavazata kulcsfontosságú szerepet játszhat abban, hogy Michel Barnier miniszterelnök költségvetése átmenjen a parlamenti szavazáson. A kormány megbukása nem csupán a francia politika jövőjét fenyegeti, hanem súlyos következményekkel járhat az egész európai gazdaság számára is, hiszen egy újabb válságba taszíthatja az euróövezetet. Barnier és Macron csak egy ügyes alkotmányjogi trükkel kerülhetik el a közelgő katasztrófát.
Franciaország költségvetési problémái már hosszú ideje felhalmozódnak, és jelenleg a hiány a GDP 6%-ára rúg, ami kétszerese az Európai Unió által megengedett szintnek. E helyzet következtében az Európai Tanács és Bizottság elindította a túlzottdeficit-eljárást, amely Magyarország számára is kihívásokkal teli helyzetet teremt.
Barnier reformjavaslatai -- többek között az energiaadó emelése és bizonyos szociális juttatások késleltetése -- rendkívül népszerűtlenek, és Le Pen egyértelművé tette:
ha a költségvetés marad, ahogy van, pártja támogatja a baloldal és szélsőbaloldal által szorgalmazott bizalmatlansági indítványt.
A helyzet emlékeztet a tíz évvel ezelőtti görög adósságválságra, amely majdnem magával rántotta az euróövezetet. Akkor Görögország problémái dominóhatást idéztek elő Portugáliában, Írországban és Spanyolországban is, miközben Franciaország és Olaszország is nyomás alá került.
Jelenleg Franciaország áll a válság középpontjában, míg Németország, amely egykor a stabilitás szimbóluma volt, most saját politikai és gazdasági kihívásaival néz szembe.
Barnier számára a kulcsfontosságú időszak karácsony előtt érkezhet el, amikor is egy jogi kiskapu kihasználásával próbálhatja megkerülni a parlamentet, hogy elfogadtassa a költségvetést. Ez a húzás viszont bizalmatlansági szavazás elé állíthatja, amely akár a miniszterelnöki pozíciójába is kerülhet. Alternatív megoldásként, ahogyan már tavaly is tette,
Emmanuel Macron elnök fogadtat el egy rendeleti költségvetést, ami szintén piaci bizonytalansághoz vezetne.
Az Európai Központi Bank a múlt héten figyelmeztető jeleket adott, különösen Franciaország helyzete miatt: az alacsony gazdasági növekedés és a politikai instabilitás következtében az euróövezet ismét egy adósságválság küszöbén állhat.