Sajnos, a KSH legfrissebb jelentése szerint az ipari szektor helyzete nem éppen rózsás: súlyos problémák sújtják a területet.

Május hónapban az ipari termelés volumene 2,6%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az előző hónaphoz viszonyítva is visszaesés tapasztalható: az ipari kibocsátás áprilishoz képest 1,3%-kal alacsonyabb volt.
Áprilisban még arról írtunk, hogy "fuldoklás után levegőhöz jutott Magyarország", hiszen az ipar területén biztató jelek jelentkeztek: az ipari kibocsátás 1,5 százalékkal emelkedett márciushoz képest. Ekkor úgy tűnt, hogy talán fordulópontot értünk el, és a jövőben folyamatosan növekvő ipari teljesítményre számíthatunk. Az ipari termelés mellett a kiskereskedelem is meglepően jól teljesített, ami hozzájárult a recesszióval szembeni védelemhez. Azonban a legfrissebb májusi adatok sajnos azt mutatják, hogy havi szinten visszaesés tapasztalható.
- kezdte legfrissebb ipari gyorstájékoztatóját a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), majd részletezték, milyen ágakban történt visszaesés és bővülés.
Május hónapban az ipari termelés volumene 2,6 százalékkal csökkent az előző év hasonló időszakához képest. A munkanaphatás figyelembevételével készült index azonos a kiigazítatlan adatokkal. A szezonálisan és munkanapokkal kiigazított statisztikák szerint az ipari kibocsátás 1,3 százalékkal volt alacsonyabb az idei áprilisi szinthez viszonyítva.
"A legjelentősebb részesedéssel bíró szektorok közé tartozik a járműgyártás, valamint a számítógépek, elektronikai és optikai eszközök előállítása, amelyek dinamikusan növekedtek."
A statisztikai hivatal részletesen bemutatta az ipari termelés alakulását, amely az év első öt hónapjában 4,1 százalékkal elmaradt a 2024 azonos időszakában mért adatoktól. Az iparág instabilitása jól tükröződik abban, hogy a hivatalos adatok közzététele előtt szakértőktől kértünk véleményt a várható ipari trendekről, de ők nem tudtak egyértelmű választ adni arra, hogy pozitív vagy negatív irányú változásokra számíthatunk.
Júniusban Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető elemzője nyilatkozott lapunknak, és kiemelte, hogy két kulcsfontosságú tényező fogja formálni az ipari termelést a közeljövőben.
Mindkét tényező olyan jellegzetességekkel bír, amelyek rendkívüli mértékben növelik a bizonytalanságot, ezért nehezen megjósolható, hogy milyen irányban folytatódik az ipar fejlődése.