Pfizergate: Az Európai Bíróság szerdán mérlegeli, hogy jogsértő-e von der Leyen titkolózása.


A kérdés az, hogy az Európai Bizottság elnökének hivatala jogosan tagadta-e meg Ursula von der Leyennek a Pfizer gyógyszeripari óriáscég főnökével, Albert Bourlával 2021-ben váltott sms-ek kiadását.

Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen, a héten komoly kihívással néz szembe: szerdán az uniós bíróság döntést hoz a titkos szöveges üzenetek ügyében, amelyeket egy gyógyszergyártó cég vezetőjével folytatott. Ez a cég több milliárd eurós oltóanyag-üzletet kötött Brüsszellel - számol be róla a Politico.

Az Európai Unió Bírósága a közeljövőben arra a kérdésre keres választ, hogy a Bizottság jogszerűen járt-e el, amikor elutasította von der Leyen és a Pfizer vezérigazgatója, Albert Bourla között zajlott sms-üzenetváltások nyilvánosságra hozatalát. A döntés jelentős hatással lehet az átláthatósági szabályok betartására és a közérdek védelmére az uniós intézményekben.

A bíróság tavaly év elején már egyszer csapást mért von der Leyenre, amikor kimondta, hogy a Bizottság nem volt eléggé átlátható a gyógyszergyártókkal kötött Covid-vakcinaszerződésekkel kapcsolatban.

A mostani kérdés lényege az, hogy a szöveges üzenetek dokumentumnak minősülnek-e, és ezért az átláthatóság nevében közzétehetők-e. Míg számos megfigyelő szerint ezeket ugyanúgy kell kezelni, mint a hivatalos kommunikáció bármely más eszközét, amikor a politikai döntéshozatallal kapcsolatosak, a Bizottság szerint ez nem így van.

Az ügy jogi szempontból különösen érzékeny von der Leyen számára, hiszen nem csupán ő írta alá az EU legnagyobb, több milliárd eurós vakcinaszerződését, hanem ő vezeti azt az intézményt is, amelynek elsődleges feladata az uniós jog érvényesítése. Ez az intézmény az átláthatóság és elszámoltathatóság elveit is hangsúlyozza. Amennyiben a bíróság ellene döntene, az komoly politikai tőkét adna a kritikák széles spektrumának – olvasható a Politico elemzésében.

Az üzenetek létezése egy 2021. áprilisi New York Times-interjúból derült ki, amelyben Bourla úgy jellemezte az üzenetváltást, mint ami "mély bizalmat" táplált, és megkönnyítette a jelentős vakcinaüzletről szóló tárgyalásokat. Az amerikai lap ügyvédei szerint az ügy kulcsfontosságú kérdéseket vet fel a demokratikus kontrollról az Európai Unióban. Az újság egyik szóvivője hangsúlyozta, hogy a nyilvánosság számára hozzáférhetetlenné vált az egyik legnagyobb EU-s közbeszerzési szerződés feltételeinek részletezése, ami indokolttá tette a per megindítását.

A 2021 májusában véglegessé vált megállapodás alapján az Európai Unió elkötelezte magát, hogy mintegy 1,8 milliárd adagot szerez be a Pfizer-BioNTech Covid-19 vakcinából. Ez a megállapodás kiemelkedik a Brüsszel által aláírt egyéb megállapodások közül, hiszen ez a legnagyobb volumenű beszerzés, amely az unió történetében eddig megvalósult.

Related posts