A gyógyszergyártó vállalatnál pénzeső zúdul, és most a betegek kerültek a középpontba.


A Richter Gedeon 2025 első negyedévében figyelemre méltó, 10%-os növekedést könyvelhetett el gyógyszeripari bevételeiben, elérve ezzel a 220 milliárd forintot. E siker mögött a General Medicines, a biotechnológiai szegmens, valamint a Vraylar kiemelkedő teljesítménye áll. Az árfolyamhatásoktól mentes bevételnövekedés 6%-os volt, míg az adózott nyereség 68 milliárd forinton stabilizálódott. A szabad cash flow 14%-kal nőtt, ami további lehetőségeket teremt a jövőbeni fejlesztésekhez. A Richter elkötelezett abban, hogy gyógyszerei a lehető legszélesebb betegkör számára legyenek hozzáférhetők.

"2025-ben üzleti tevékenységünk jelentős növekedést mutatott: a General Medicines és a Biotechnológiai üzletágaink eladásai, valamint a Vraylar jogdíjbevételei is kétszámjegyű emelkedést regisztráltak. A Nőgyógyászati üzletág esetében az előző év azonos időszakához képest tapasztalt magas bázis hatása érezhető volt, viszont az árfolyamváltozások továbbra is kedvező támogatást nyújtottak valamennyi üzletágunk számára" - számolt be kedden Orbán Gábor, a Richter Gedeon vezérigazgatója a vállalat első negyedéves teljesítményéről.

A Richter Gedeon 2025 első negyedévében újra figyelemre méltó teljesítményt nyújtott: a gyógyszeripari bevételek elérték a 220 milliárd forintot, ami 10%-os növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest. Amennyiben figyelembe vesszük az árfolyamváltozások hatását, a valódi növekedés mértéke inkább 6%-ra tehető, ami kissé elmarad az év egészére prognosztizált ütemtől.

Az egyik legfőbb tényező, ami a jelenlegi eredmények hátterében áll, a tavalyi évben tapasztalt rendkívül magas alapérték, amelyet jelentős előszállítások generáltak. Ez különösen a nőgyógyászati szegmensben és az APAC térségben figyelhető meg, ahol a bevételek dinamikusan növekedtek. Így a mostani teljesítmény részben egy rendkívül sikeres múltbéli negyedévhez képest értelmezhető, ami némileg árnyalja a növekedés látványát - de ettől függetlenül biztató jeleket mutat.

Vizsgáljuk meg az üzletágak teljesítményét. A központi idegrendszeri szegmens, vagyis a CNS terület 13%-os éves növekedést könyvelhetett el, amelyet főként a Vraylar jogdíjbevételek folyamatos és dinamikus emelkedése táplált, ez utóbbi 14%-os bővülést mutatott. Ezzel szemben a Reagila értékesítései nem tapasztaltak jelentős változást az előző évhez képest; a növekedést itt a szállítási ütemezés és egy ausztrál partner váltásából eredő átmeneti visszafogottság befolyásolta.

A nőgyógyászati termékek forgalma 6 százalékkal bővült az első három hónapban. Ez a növekedés szerényebbnek tűnhet annak fényében, hogy 2024 első félévében jelentős előszállítások torzították a bázist - különösen a fogamzásgátlók és menopauzakezelések piacán, az APAC térségben és Észak-Amerikában. A háttérben azonban továbbra is erős dinamika munkál:

A biotechnológiai szektor is dinamikus fejlődésnek indult, hiszen bevételei ismét kétszámjegyű növekedést mutattak. Ezt a növekedést elsősorban a bérgyártási (CDMO) értékesítések erősítették, amelyek a megnövelt gyártókapacitásokra alapoznak. Ugyanakkor a teriparatid forgalma stagnálásnak indult; itt a partnerek felé ideiglenesen csökkentett szállítások jelentettek korlátozó tényezőt, amely visszafogta a teljesítményt.

A General Medicines - vagyis az általános gyógyszerek - üzletága közben csendes sikertörténetet írt: 12 százalékos éves növekedést ért el az első negyedév során. Az eredmény mögött egyszerre áll az előző év alacsonyabb bázisa, a kedvező devizaárfolyamok, az árhatás és a növekvő értékesítési volumen. Még árfolyamhatások nélkül is figyelemre méltó, 9 százalék körüli bővülést mutatott a szegmens.

Az üzletegágak után érdemes a pénzügyi mutatókra is külön kitérni. A Richter Gedeon 2025 első negyedévében stabil pénzügyi teljesítményt mutatott, amely mögött jól körülhatárolható hajtóerők és piaci folyamatok álltak.

A gyógyszergyártási szektor bruttó fedezete 154 milliárd forintra nőtt, ami 10 százalékos emelkedést jelent. Ugyanakkor a bruttó fedezeti hányad enyhén, 0,2 százalékponttal csökkent, és elérte a 70 százalékot. Az eredményesség szempontjából a tisztított EBIT 8 százalékkal gyarapodott, így 69 milliárd forintot ért el. Árfolyamhatásoktól mentesen ez 167 millió eurónak felel meg, ami szintén 4 százalékos növekedést mutat az előző év hasonló időszakához képest.

A növekedés élvonalában a CNS üzletág teljesítménye állt, amely elsősorban a Vraylar eladásainak dinamikus, kétszámjegyű növekedésének volt köszönhető. Ezen kívül az általános gyógyszerek szegmense is jelentős mértékben hozzájárult a profitbővüléshez, ahol szembetűnő EBIT-növekedés figyelhető meg. A nőgyógyászati üzletág teljesítménye azonban kissé visszaesett a tavalyi magas bázis következtében, továbbá a kutatás-fejlesztési, valamint marketing- és értékesítési költségek növekedése is éreztette hatását. A biotechnológiai szegmens viszont továbbra is veszteséges maradt.

A jelentett EBIT 68 milliárd forintot tett ki, ami 7%-os éves növekedést jelent. Az anyavállalat részvényeseinek adózott eredménye szinte változatlanul alakult, szintén 68 milliárd forinttal zárva a negyedévet.

A javuló működési nyereségességet, az alacsonyabb tőkebefektetési igényeket és a nettó működőtőke mérsékelt növekedését egyaránt hozzájárultak ahhoz, hogy a helyzet kedvezően alakuljon. A negyedév során nem tapasztaltunk jelentős tőkekiáramlást, sem akvizíciók, sem osztalékfizetések révén, így a megnövekedett szabad cash flow közvetlenül erősítette a vállalat nettó készpénzállományát.

Nagy büszkeséggel tölt el, hogy az elmúlt hónapok során jelentős előrelépéseket tettünk az alapvető készítményekre vonatkozó stratégiánk megvalósításában. Örömmel értesültünk a pozitív CHMP-véleményről a denosumab bioszimilárisaink kapcsán, és sikeresen benyújtottuk a törzskönyvi kérelmet a tocilizumab bioszimilárisára Európában. Ezen kívül egy izgalmas együttműködést indítottunk az Adalvóval, amely során egy szemaglutid injekció fejlesztéséről és licenceléséről írtunk alá megállapodást. Továbbá, büszkén jelentem be, hogy szklerózis multiplex kezelésére szolgáló innovatív termékeket vezetünk be a kontinensünkön.

Orbán Gábor vezérigazgató kiemelte az eredmények fontosságát, és hozzátette: „Ezek a lépések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyógyszerekhez való hozzáférést szélesebb körben biztosíthassuk a betegek számára.” A vállalat közgyűlése eközben zöld világítást adott az igazgatóság javaslatának, amely szerint a 2024-es év adózott nyereségéből 93 milliárd forintos osztalék kifizetése várható, amelyre 2025 júniusában kerül sor.

A vállalat határozottan hangsúlyozza elkötelezettségét az iránt, hogy innovatív gyógyszerei minél szélesebb körben elérhetővé váljanak a betegek számára. A denosumab bioszimiláris pozitív CHMP-véleménye, a tocilizumab törzskönyvezési kérelmének EMA általi elfogadása, valamint a szemaglutid injekció közös fejlesztéséről szóló megállapodás az Adalvo-val mind jelentős lépések ezen a téren. Ezen kívül a szklerózis multiplex elleni készítmények bevezetése tovább gazdagítja a vállalat termékportfólióját.

Related posts