A forint egy olyan rakétára pattant, amely szinte a világ csúcsára röpítette!


Október 7-én a Portfolio konferenciáján a forint jövőbeli lehetőségei is terítékre kerülnek. Ne hagyja ki ezt az alkalmat, szerezze be kedvezményes jegyét még ma!

Nem meglepő, hogy 2025 a dollár gyengülésének éve lett, hiszen az év kezdetétől már 11,6%-kal esett vissza az amerikai valuta az euróval szemben. Ennek következtében az euró-dollár árfolyama 2021 óta nem látott magasságba, 1,17 fölé emelkedett.

De miért távolodtak el a befektetők a dollártól ennyire? Korábban megszokott volt, hogy a világban jelentkező komoly geopolitikai feszültségek idején a dollár erősödni kezdett, hiszen az amerikai deviza hagyományosan menedékeszközként és megbízható befektetésként funkcionált. Most sem történt másként, hiszen az iráni-izraeli konfliktus kirobbanásakor azonnal erősödött az amerikai valuta. Azonban az a jelenség figyelhető meg, hogy az orosz-ukrán háborúhoz a befektetők az elmúlt három év során szinte "hozzászoktak". Két jelentős tendencia azonban, amelyek Donald Trump januári hivatalba lépése óta formálják az amerikai fizetőeszköz megítélését, aggasztó jeleket mutatnak:

Tehát a globális gazdasági helyzetben jelentős mértékű bizonytalanság tapasztalható, különösen az Egyesült Államok vonatkozásában. Jelenleg az amerikai kormányzat nem mutat hajlandóságot arra, hogy szigorúbb költségvetési intézkedéseket vezessen be.

Ez a két tényező együttesen komoly kockázatot jelenthet a dollár számára.

A fenti nemzetközi tendencia mutatkozik meg akkor is, amikor az egyes devizák dollárral szembeni teljesítményét elemezzük.

Az általunk vizsgált több mint harminc globális fizetőeszköz közül mindössze négy gyengült az első félévben a dollárral szemben.

Az argentin peso és a török líra jelentős esése figyelemre méltó, hiszen ezek a devizák évek óta a leggyengébben teljesítők között szerepelnek. Ez a tendencia most is folytatódik, ami nem meglepő, ha szemügyre vesszük az érintett országokban tapasztalható drámai inflációs folyamatokat. Az ilyen gazdasági helyzetben lévő országok nem képesek fenntartani a saját valutájuk értékállóságát a nemzetközi devizapiacon, mivel ez a reálfelértékelődést jelentene számukra, ami egyértelműen túlzott terhet róna a gazdaságukra. Ezzel szemben a hongkongi dollár és az indiai rúpia viszonylag stabilan zárták az utolsó fél évet, csupán minimális gyengülést mutattak, lényegében stagnáló helyzetben maradtak.

De miért a dollár tekintjük viszonyítási alapnak, ha az amerikai deviza egyébként sokat gyengült szinte mindennel szemben? A nemzetközi piacon, elsősorban Európán kívül még mindig a dollár tekinthető az elsődleges referenciadevizának, a latin-amerikai vagy az ázsiai fizetőeszközök esetében ez sokkal relevánsabb, mint az euróhoz viszonyítani őket. Ráadásul a dollár ugyan veszített nemzetközi tartalékdeviza-szerepéből, de még mindig az elsődleges szereplő ezen a piacon.

Az első félév során figyelemre méltó, 14,1%-os forinterősödést tapasztaltunk ebben a devizapárban. Különösen a második negyedév volt kedvező, amikor a forint 8,3%-kal erősödött. Ennek eredményeként a magyar valuta a 2023 óta nem látott magasságokba emelkedett, közelítve a kétéves csúcsához, és immár a 340-es szint környékén mozog a dollárral szemben. Érdemes megemlíteni, hogy...

A szöveg egyediségét úgy tudod növelni, hogy kicsit átfogalmazod, és esetleg hozzáadsz némi kontextust vagy részletet. Íme egy alternatíva: "A folyamatok hátterében főként az euró és a dollár közötti árfolyam ingadozásai állnak, viszont figyelemre méltó, hogy a forint még a dollár gyengülése mellett is erősödni tudott."

Ha a nemzetközi színtéren vetjük össze, akkor...

A forintnál jelentősebb erősödést az év első felében csupán az orosz rubel mutatott fel.

Első ránézésre furcsa lehet, hogy éppen egy olyan ország devizája szerepel a rangsor élén, mely jelenleg éppen háborúban áll. Ennek oka egyrészt az, hogy a rubel árfolyama nagy kilengéseket mutat, a háború három éve alatt még mindig több mint 40%-os gyengülésben van az orosz deviza. Vagyis a háború kitörése után a korábbi 60 körüli szintről egy év alatt 100-ig emelkedett a dollár-rubel árfolyam, majd onnan mostanra visszakorrigált 80 környékére, de még mindig messze van a 2022 előtti szinttől.

Fontos megemlíteni, hogy Oroszországban a háború és a kiugró infláció következtében jelenleg rendkívül magas, 20%-os jegybanki kamat érvényes. Ilyen körülmények között a befektetők számára rendkívül költséges a rubel ellen irányuló (más néven short) pozíciók felvétele.

Vagyis van magyarázat arra, hogy az orosz deviza miért teljesít ennyire jól 2025-ben gyakorlatilag az összes devizával szemben. Ugyanakkor az is látszik, hogy a második negyedévre kifulladt az orosz deviza erősödése, az április és július között látott 7,5%-os rubelerősödés már inkább átlagosnak mondható. Sőt, ezen az időtávon még a forint 8,3%-os erősödése is jelentősebb volt, így a globális ranglista negyedik helyére került a svájci, az izraeli és a cseh devizák mögött.

Ha a szűkebb régiót vizsgáljuk, akkor észlelhetjük, hogy az elmúlt fél év során a forint 14%-os erősödést mutatott a dollárral szemben. Ezzel párhuzamosan a cseh korona 13,2%-kal, a lengyel zloty 12,3%-kal, míg a román lej 9,7%-kal emelkedett. Ha azonban csak a második negyedévre fókuszálunk, a korona és a forint teljesítménye szinte azonos, 8,4%-os és 8,3%-os erősödéssel. Ezzel szemben a lengyel zloty 6,4%-kal, a román lej pedig 6%-kal értékelődött fel.

Meddig tarthat ki a forint ereje?

A forint teljesítménye jól tükrözi a régiós devizapiaci tendenciák alakulását, hiszen nem tapasztalható jelentős eltérés, mégis sikerült egy kicsit túlszárnyalnia a versenytársak többségét. Ennek hátterében már korábban is felhívtuk a figyelmet: a devizapiacon a carry trade-ügyletek iránti kereslet többéves csúcsra emelkedett. A carry trade lényege, hogy a befektetők alacsonyabb kamatozású devizában (finanszírozó deviza) felvett hitelt használnak, hogy aztán a tőkét egy magasabb kamatú devizába fektessék be. Így a két deviza közötti kamatkülönbség számukra nyereséget jelent.

A magyar alapkamat jelenlegi szintje a globális összehasonlításban az élvonalba tartozik, Európában csupán hét országban találunk magasabb kamatszintet. Azonban a magas kamat önmagában nem elegendő; egy sikeres carry trade ügylethez elengedhetetlen a stabil árfolyam is. A forint ebben a tekintetben kiemelkedő, hiszen a kedvező kamat mellett a hazai politikai viszonyok és a nemzetközi geopolitikai kockázatok is viszonylag kedvező képet mutatnak.

Egy újabb szempontot is érdemes figyelembe venni az utóbbi fél év dollár-forint árfolyamának alakulásával kapcsolatban:

Lehetséges, hogy a korrekciónak is közrejátszott a dologban.

A 2024-es év második felében a forint értéke a dollárral szemben jelentős ingadozásokon ment keresztül: a nyár végére a 350-es szint környékére csökkent, majd az év végére 400-ig gyengült. Jelenleg viszont a tavalyi kiinduló állapothoz képest alacsonyabb, körülbelül 340 forintot ér egy dollár.

Ha az elemzők véleményét keressük, akkor is világosan látszik, hogy noha a forint nemrégiben újra átlépte a 400-as lélektani határt az euróval szemben,

Jelenleg valószínűbb, hogy nem képes tartósan megőrizni az alacsony szintet, és a második félévben inkább a gyengülés irányába fog elmozdulni.

Az MNB jelenlegi helyzete nem nyújt számottevő lehetőséget a 6,5%-os alapkamat csökkentésére; legfeljebb ősszel várható egy-két 25 bázispontos mérséklés. Ennek következtében a kamatelőnyünk valószínűleg nagy része megmarad, de a valódi kérdés az, hogy ez mennyire befolyásolja majd a befektetők döntéseit a közeljövőben. Az első negyedéves csalódást keltő GDP-adatok fényében a szakértők egyre inkább pesszimistán tekintenek a gazdasági növekedés kilátásaira, ami szintén hatással lehet a forint jövőjére. Ezen kívül a költségvetés instabil helyzete is aggasztó, hiszen az idei büdzsé továbbra is gyenge alapokon áll.

Ezek mellett nagy kérdés lesz, hogyan értékelik majd ősszel a nagy nemzetközi hitelminősítők a magyar gazdaság kilátásait, a befagyasztott uniós források kiszabadításának lehetőségét, illetve lépnek-e valamit az esetlegesen tovább romló helyzetben. Egy esetleges kilátásrontás vagy leminősítés ugyanis további nyomás alá helyezhetné a forintot.

Címlapkép forrása: Shutterstock, azaz a képek gazdag tárháza.

A jelen dokumentum nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Részletes jogi tájékoztatás érdekében kérem, vegye figyelembe a következőket.

Related posts