Németh Szilárd véleménye szerint a drogügyekben a bíráknak nem szabadna mérlegelési jogkörrel rendelkezniük. Ő úgy gondolja, hogy a drogokkal kapcsolatos ügyek esetében a jogi kereteknek szigorúbbnak kell lenniük, mivel a drogprobléma társadalmi szinten i

A Fővárosi Törvényszék szabadlábra helyezte azt a három férfit, akiket a múlt héten Csepelen fogtak el, ahol vegyi laboratóriumuk raktárában kábítószer előállításához szükséges anyagokat találtak. A bíróság döntése mögött az áll, hogy a nyomozás jelenlegi állása szerint nem bizonyítható, hogy az említett anyagokat ténylegesen kábítószer gyártására szánták volna. Németh Szilárd, a döntés hallatán, kifejezte felháborodását, és úgy véli, hogy a bíróknak nem lenne szabad mérlegelniük a drogügyekben.
Korábban már beszámoltunk arról, hogy egy csepeli laboratóriumban több tonnányi kristályos anyagot fedeztek fel. Jeney Áron rendőr dandártábornok a múlt szombaton tartott sajtótájékoztatón elmondta, hogy a rendőrség a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól kapott értesítést, amely nyomán a nyomozás során eljutottak egy 70 éves budapesti férfihoz, aki a gyanús csomagokat megrendelte. Ezen kívül a nyomozók egy 72 éves pest vármegyei férfihez is eljutottak, és a gyanú szerint mindketten kábítószer előállítására készültek.
Múlt kedden mindkettőjüket őrizetbe vették. A rendőrök szintén azonosítottak, gyanúsítottként kihallgattak és őrizetbe vettek egy 48 éves budapesti férfit, aki a feltételezések szerint "a csoport vegyésze volt".
A Budai Központi Kerületi Bíróság múlt pénteken és szombaton tartott üléseken nem jogerős határozatával elutasította három férfi letartóztatását, akik ellen jelentős mennyiségű kábítószerrel kapcsolatos kereskedelem és egyéb bűncselekmények miatt indult eljárás. Ezt a Fővárosi Törvényszék tájékoztatta az MTI-t hétfőn.
A tájékoztatás szerint a nyomozóhatóság múlt héten egy jelentős akciót hajtott végre a Csepel Művek területén található egy kft. laboratóriumában. Az akció során három férfit vettek őrizetbe, akiket különféle kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények elkövetésével gyanúsítanak. Az ügyészség ennek következtében a letartóztatásukra tett javaslatot is.
A gyanúsítottakkal kapcsolatos kábítószer készítésének elősegítése bűncselekménye körüli nyomozási és bírói gyakorlat széles spektrumon mozog, azonban e konkrét ügyben, akárcsak bármely más bűncselekmény esetében, a bíróságnak azt kellett megvizsgálnia, hogy a felhozott gyanúsítás megfelel-e az adott bűntett törvényben előírt tényállásának – emelték ki a szakértők.
A törvényszék tájékoztatása szerint a bűncselekmény jogi keretei alapján a cselekmény megállapításához elengedhetetlen, hogy a "kábítószer termesztése vagy előállítása érdekében szükséges anyagok, berendezések vagy felszerelések előkészítése, megszerzése, az országba történő behozatala, onnan való kivitele, átszállítása vagy átadása" megtörténjen.
E bűncselekmény esetén tehát azt kell bizonyítani, hogy az egyébként nem illegális anyagok beszerzésére és tárolására azért került sor, hogy azok segítségével a gyanúsítottak kábítószernek minősülő anyagot állítsanak elő - tették hozzá.
Ebben az ügyben a terheltek részére átadott gyanúsítás a következőképpen alakul.
A végzések nem tekinthetők véglegesnek, mivel az ügyészség fellebbezést nyújtott be – olvasható a Fővárosi Törvényszék hivatalos közleményében.
Németh Szilárd, a rezsicsökkentésért felelős kormánybiztos, Facebook-oldalán kifejezte meglepetését a Fővárosi Törvényszék határozatával kapcsolatban. Úgy véli, hogy a hatóságok sikeresen felszámolták a magyar kriminalisztika eddigi legnagyobb droglaborját.
Kiemelte, hogy ha a lefoglalt anyagokból kábítószer készül, az feketepiaci szempontból 12 milliárd forintos értéket képviselt volna. Németh Szilárd véleménye szerint ezért elérkezett az idő arra, hogy "olyan jogszabályt alkossanak, amely kizárja a bírók mérlegelési lehetőségét drogügyekben."
Április elsején nyújtotta be a parlamentnek Horváth László drogügyi kormánybiztos a kábítószer-üldözéssel kapcsolatos törvényjavaslatát. Mint ahogy a javaslat preambulumában fogalmaz, "a kormány zéró toleranciát hirdetett a kábítószerek ellen.
A kormánybiztos véleménye szerint a javaslat célja az illegális kábítószerek és tudatmódosító szerek használatának, terjesztésének és népszerűsítésének teljes megszüntetése. A tervezet szigorúbb intézkedéseket vezet be a fogyasztók ellen is: a jövőben csak akkor igényelhet elterelést valaki, ha a hatóságokkal megosztja saját adatait, valamint felfedi, honnan szerezte be a kábítószert. Ezen felül, ugyanazon személy csak maximum két alkalommal élhet e lehetőséggel, utána már szigorúbb büntetőjogi következményekkel kell számolnia.