"Bejárásod nem engedélyezett, és a tartózkodásod sem megengedett" - Rubio szigorúan lezárja Amerikát a dél-szudániak előtt.

Az Egyesült Államok visszavonja az összes dél-szudáni vízumát, és a deportáltak visszafogadásáig megtiltja újabb beutazások engedélyezését.
Marco Rubio külügyminiszter úgy véli, hogy Dél-Szudán "kihasználja" az Egyesült Államokat, és visszaél az amerikai jóindulattal, ami már nem maradhat következmények nélkül. A washingtoni diplomácia vezetője szombaton bejelentette, hogy azonnali hatállyal visszavonják a dél-szudáni útlevéllel rendelkező személyek tartózkodási engedélyét, és új engedélyek kiadását is leállítják.
Az intézkedés első körben mintegy 270 személyt érint, de a becslések szerint akár több ezer emberről is szó lehet, akik illegálisan (beutazási vízum nélkül) tartózkodnak az Egyesült Államokban. Az ország "átfésülése" folyik, ezért egyelőre még megbecsülni sem lehet az intézkedés alá eső személyek végső számát.
Az indoklás az, hogy a dél-szudáni átmeneti kormány nem egyezett bele időben, hogy visszafogadja az USA-ból hazatelepített állampolgárait, és ezzel egy légüres teret hozott létre. A közlemény szerint eljött az ideje, hogy Dél-Szudán felhagyjon az Egyesült Államok kínálta előnyök kihasználásával, fogadja vissza a deportáltakat, és csak azután következhet a helyzet újraértékelése.
A minisztérium bejelentette, hogy hajlandó felülvizsgálni az intézkedéseket, amennyiben Dél-Szudán teljes mértékben együttműködik. Jelenleg a Juba-i kormány még nem reagált a miniszter nyilatkozatára.
Január óta a DHS belbiztonsági minisztérium 300 000 vízum visszavonásáról és az érintettek kitoloncolásáról döntött, jórészt dél-amerikai és afrikai országokba. "Nemzetünk bevándorlási törvényeinek betartatása kritikus fontosságú az Egyesült Államok nemzetbiztonsága és közbiztonsága szempontjából" - közölte a hatóság, hozzátéve, hogy minden érintett országnak el kell fogadnia állampolgárai időben történő visszatelepítését, ha ha egy másik ország, így az Egyesült Államok el akarja őket távolítani.
A pokol tornáca
A kelet-afrikai ország kritikus helyzetben van, és a totális polgárháború határvonalára lépett. A fegyveres összecsapások egyre intensívebbé válnak, ami tömeges kitelepítésekhez vezet, miközben az élelmiszer-ellátás is súlyos válságba kerül. Az emberek mindennapi életét a bizonytalanság és a félelem hatja át.
2023. április 22-én az Egyesült Államok szudáni nagykövetsége bejelentette, hogy felfüggeszti működését, így a vízumok, útlevelek és egyéb szokásos konzuli szolgáltatások már nem elérhetőek.
Dél-Szudán, a világ legfiatalabb nemzeteként 2011 óta létezik, miután hosszú évtizedekig tartó konfliktus után kivívta függetlenségét Szudántól. Az önállóság elnyerése után azonban az ország hamarosan etnikai alapú polgárháborúba süllyedt, amely öt év alatt több mint 400 000 áldozatot követelt. A válság megoldására 2018-ban aláírtak egy békemegállapodást, amely a nemzeti egységkormány létrehozását célozta meg. Azonban az eredetileg 2023-ra tervezett új választásokat azóta már kétszer is elhalasztották, így a politikai helyzet továbbra is instabil maradt.
A következő lehetséges időpont 2026-ra tehető, ám ez a dátum is kétségessé vált, mivel a közelmúltban újabb feszültségek törtek ki az ország északi területein. Itt a kormányerők a Fehér Hadsereg nevű milíciával vívják harcukat, ami tovább fokozza a helyzet instabilitását.
Március 4-én a Fehér Hadsereg megtámadta egy katonai bázist, ami azonnali és határozott reakciót váltott ki a kormány részéről. Néhány nappal később egy ENSZ-helikopter, amely a kormányerők evakuálására indult, szintén tűz alá került, és a támadás következtében több ember életét vesztette, köztük egy dél-szudáni tábornok is.
Az Egyesült Államok legújabb intézkedése újabb nehézségeket hoz az érintett közösségek számára, különösen azután, hogy a Trump-adminisztráció megállította vagy visszavonta a USAID, az amerikai globális segélyszervezet támogatásait. E lépések különösen súlyosan érintik a legnagyobb hátrányos helyzetű afrikai országokat, köztük Dél-Szudánt, ahol a helyzet rendkívül kritikus.
Az ország helyzete még súlyosabbá vált a február végén végigsöprő hőhullám következtében, amely számos mezőgazdasági területen tette tönkre az idei gabonatermést.
Újra fellángoló politikai feszültségek
Az ENSZ helyi illetékese arra figyelmeztet, hogy a választások közeledtével fokozódnak a feszültségek és az erőszak, és a politikai versengés kiéleződik a régi riválisok között. "Tekintettel a komor helyzetre, nem marad más következtetésünk, mint hogy Dél-Szudán a polgárháborúba való visszaesés szélén tántorog" - közölte a világszervezeti risztviselő.
A konfliktushoz való visszatérés számos veszéllyel fenyeget, hiszen könnyen megismétlődhetnek a 2013-as és 2016-os szörnyű események, amikor a kölcsönös erőszak súlyosan megrázta a közösségeket, és milliók voltak kénytelenek elhagyni otthonaikat.
A válság de-eszkalációjának elősegítése érdekében az ENSZ közel 18 000 fős békefenntartó missziója intenzív ingázó diplomáciát folytat a nemzetközi és regionális érdekelt felekkel, köztük az Afrikai Unióval, egyelőre eredménytelenül.
A világszervezet üzenete az, hogy a felek újra tárgyaljanak egymással, és kötelezzék el magukat a 2018-as békemegállapodás mellett, tartsák be a tűzszünetet, engedjék szabadon a fogva tartott tisztviselőket, és a vitákat párbeszéddel oldják meg. A kialakuló helyzetet látva azonban ennek kevés a valószínűsége.