Nem szenvedett el viharkárt? Akkor itt az ideje, hogy átnézze a lakásbiztosítását! Érdemes figyelmet szentelni néhány fontos részletnek – még akkor is, ha eddig megúszta a károkat.
Szakértők bevonásával összeállítottuk azokat a fontos szempontokat, amelyek révén megerősíthetjük lakásbiztosításunk viharokkal szembeni ellenállását. Ha valakit az elmúlt napok viharai sújtottak, és a biztosító nem téríti meg a kárát, annak sem késő mindezekre figyelnie. Ahhoz, hogy a következő alkalommal ne érje hátrány, érdemes lehet átgondolnia a szerződésének módosítását.
A biztosítók beszámolói és az internetes keresések alapján is az látszik, hogy a hétfői vihar után jelentősen megnőtt az érdeklődés a lakásbiztosítások iránt - mondta el Vrazsovits Rita, a Bank360 szakértője. A keresések leginkább Békés és Hajdú-Bihar vármegyékben ugrottak meg, de általánosságban is a kelet-magyarországi régióban nőtt nagyobb mértékben az érdeklődés. Ennek az okait egyrészt a vihar erejében, az elszenvedett károkban, másrészt a biztosított ingatlanok arányában érdemes keresni.
Az új szerződések esetében a helyzet lényegesen átláthatóbb, mivel az ingatlan és a benne lévő ingóságok aktuális értéke alapján lehet megkötni a megállapodásokat, figyelembe véve a felmerülő igényeket. Ugyanakkor vannak ingatlantulajdonosok, akik csak a vihar után realizálták, hogy a régi biztosításukban megadott összegek már nem elegendők a keletkezett károk fedezésére. Szerencsésebb helyzetben vannak azok, akik ezt a problémát még a kár bekövetkezte előtt észlelték.
Amikor már fennálló lakásbiztosítási szerződéseinket vizsgáljuk, érdemes alaposan átgondolni, hogy az utolsó módosítás óta milyen jelentős értékű ingóságok kerültek az otthonunkba, illetve hogy milyen lényeges változások zajlottak, amelyek hatással lehetnek az ingatlan piaci értékére.
Kiemelkedő jelentőséggel bírhat például egy napelemrendszer telepítése, egy átfogó felújítás végrehajtása, vagy egy értékesebb vagyontárgy, esetleg elektronikai készülék vásárlása. Ezek az események nem fedezettek automatikusan a meglévő biztosításunk keretein belül. Amennyiben nagyobb mértékű változás történt az ingatlan állapotában, érdemes alaposan átgondolni a lakásbiztosítási szerződésünket, és szükség esetén frissíteni azt.
Érdemes alaposan átvizsgálni azokat a biztosítási tételeket is, amelyekre a biztosítók egy adott összegig vállalnak térítést. Ilyen például a felelősségbiztosítás, amely segíthet bennünket abban az esetben, ha a mi tevékenységünk vagy ingatlanunk következtében másoknak kár keletkezik.
Érdemes alaposan átgondolni a szolgáltatás-kimaradásból származó károkra kifizetett összeget is. Jelenlegi élelmiszerárak mellett egy leolvadó mélyhűtő akár százezres nagyságrendű veszteséget is okozhat. Ezen kívül nem elhanyagolható az sem, hogy a biztosító mennyit térít a zárcserék vagy az elveszett, megsemmisült okmányok esetében.
A lakásbiztosítások megkötésekor sokan hajlamosak figyelmen kívül hagyni a biztosítási összeg és az ingóságok összetételének fontosságát, különösen, ha értékesebb vagyontárgyakról van szó. Az idő múlásával pedig gyakran bővül a lakás, a ház, vagy akár a kert értékes elemei, legyen szó új bútorokról, műtárgyakról vagy egyéb különleges tárgyakról. Érdemes tehát alaposan átgondolni, hogy a biztosítás valóban fedezi-e a valóságos értékeket, hiszen ezáltal elkerülhetők a későbbi kellemetlenségek.
Ezek azonban önállóan nem fognak beilleszkedni a szerződésbe, és az eredeti biztosítási összeg is csupán a kár egy kis részére nyújt fedezetet, még akkor is, ha évek telnek el. Elég csak visszatekinteni az elmúlt évek drámai inflációs csúcsaira.
Az is fontos, mekkora önrészt vállaltunk a szerződéskötésnél. Sokan a szerződéskötéskor könnyű szívvel vállalnak akár nagyobb arányú önrészt, mert ezzel tudják csökkenteni a biztosítás díját. Ez azonban csak addig megtakarítás, amíg nem ér bennünket kár. Ilyenkor ugyanis kisebb összegnél akár teljesen mi fizethetjük ki a helyreállítást, és nagyobb összegnél is annyival kevesebbet kapunk, amennyi az önrészünk.
Az önrész nélküli biztosítás különösen kedvező lehetőség azok számára, akik hajlandóak foglalkozni a kisebb károkkal is, és nem riadnak vissza attól, hogy bejelentsék őket. Ezek a kisebb balesetek szinte minden otthonban előfordulnak, de sokan hajlamosak figyelmen kívül hagyni őket, vagy egyszerűen elfeledkeznek arról, hogy a biztosító segítségét kérhetik a költségek fedezésére. Érdemes tehát tudatosítani, hogy még a látszólag jelentéktelen károk is hozzájárulhatnak a biztosítási keret terhére történő kárigényléshez.
Aki viszont élelmes, és rászánja az időt, az az apróbb károkat is megfizettetheti a biztosítójával. Ráadásul könnyen, mert néhány tízezer forintos kárértéknél az ügyintézés is sokkal egyszerűbb. Nem érdemes a biztosító kasszájában hagyni a pénzt ilyenkor. Persze, ehhez arra is szükség van, hogy önrész nélküli biztosításunk legyen.