Nem tudta elviselni a hiányát! Egy évvel szeretett férje távozása után hunyt el a lenyűgöző magyar színésznő.


Ferenc pápa temetése és a csernobili katasztrófa évfordulója - A szombat legmeghatóbb pillanatai (Fotók)

Bár zseniális tehetséggel bírt, szókimondása miatt évtizedekig háttérbe szorították. Horváth Teri, aki Piroskát alakította a Ludas Matyiban, és a Banyát az Indul a bakterházban, megkeseredve és elfeledve távozott az élők sorából. Az Újságmúzeum most egy különleges összeállítással emlékezik meg róla: következzék 14 fontos pillanat, amelyek a száműzött színésznő életét formálták!

1929. augusztus 18-án jött világra Rábatamásiban, egy földműves család gyermekeként.

A tanítója, Jászai András, volt az első, aki felfedezte a kis Teriből áradó színészi tehetséget. Ő biztosította számára a lehetőséget, hogy debütáljon a színpadon, mégpedig Rábatamásiban. Érdekes módon Jászai András rokonságban állt a neves színésznővel, Jászai Marinával, így talán a művészet iránti szenvedély is öröklődött benne.

3. Az ötgyermekes família 1946-ban, a jobb élet reményében költözött Rábatamásiból Balfra, ott kaptak ugyanis földet. Horváth Teri 17 éves volt ekkor.

4. A sorsával megpróbáltatott Soós Imre és Horváth Teri a Ludas Matyi című darabban alkottak egy emlékezetes szerelmespárt. Sokan azt feltételezték, hogy a színpadon kívül is egy párt alkotnak, ám Horváth Teri világossá tette, hogy közöttük csupán barátság fűzte össze őket. "A mi kapcsolatunk olyan volt, hogy abból nem születhetett szerelem" - fogalmazott egy alkalommal.

5. Soós Imre öngyilkossága mélyen megrázta Horváth Terit. A fiatal színész csupán 27 éves volt, amikor végleg elbúcsúzott az élettől, és Teri úgy érezte, hogy ez a tragédia már régóta a levegőben lógott. Úgy vélte, Soós élete túl gyorsan zajlott, mindig rohanva, mintha tudatában lett volna annak, hogy az ideje korlátozott.

6. Hosszú ideig úgy tűnt, hogy a színésznő egy igazi legenda lehet, ám egyenes beszédének köszönhetően a rendezők nem igazán fogadták el. Ahogy telt az idő, a politikai nézetei miatt is egyre inkább háttérbe szorult, hiszen az őszinte megnyilvánulásait nem nézték jó szemmel. Pedig az ország egyik legelismertebb színésznőjeként élvezte a népszerűséget, de fokozatosan eltűntek a szerepek a számára.

7. Hosszú ideig kutatta az okokat, próbálta visszanyerni korábbi életét, de végül feladta a harcot. Csók István egykori műteremlakásában élt férjével, a szintén elhanyagolt festőművésszel, Konfár Gyulával. Ő mindent megtett, hogy megnyugtassa az alkotás lehetőségétől megfosztott Horváth Terit, és számtalan szeretetteljes portrét festett róla, ezzel próbálva enyhíteni a fájdalmát.

8. Egy napon, amikor már elegendő volt a mellőzésből, a kulturális miniszterhez fordult, hogy megkérdezze, vajon nem lenne-e rá szükség. Udvarias válaszokat kapott, de a helyzet nem változott.

Idősebb korára számos betegség sújtotta, és a nehézségeket tovább fokozta, hogy 2008-ban elveszítette szeretett férjét. Gyermekük sosem született, így a magány terhe egyre nehezedett rá. Ráadásul Konfár is mély szomorúságot érzett amiatt, hogy itthon nem kapták meg a kellő elismerést a művészi teljesítményéért.

Horváth Teri, Fotó: Fortepan.

Jellemző módon, a festőművész férje olyan körülmények között távozott az élők sorából, hogy itthon gyakorlatilag ismeretlen maradt, míg külföldi galériák számára értékesítette műveit. A feketelistás helyzetének köszönhetően, Konfár Gyula festményei máig inkább a nemzetközi piacokon kelendőek, mint hazai földön.

Horváth Teri, a megkeseredett szívű színésznő, egy alkalommal így fogalmazott a színház világáról: "Régen volt, amikor még a színpadon ragyogtam. A színházra visszagondolva szívem összeszorul, mintha valami fájdalmas emlék ébredne bennem." 1981-től kezdve azonban a mellőzés árnyékában élt, éveken keresztül szerep nélkül, és ez a nehéz időszak 28 éven át kísérte életét...

Miután kényszerűségből visszavonult, sok időt töltött el egyik testvérénél, Máriánál Sopronban. A férjével együtt pedig a műterem lakásban éltek, ahol a mindennapjaik csendes, de mégis tartalmas pillanatokkal teltek.

2009. március 6-án, 79 éves korában távozott az élők sorából, ám halála szinte észrevétlen maradt a médiában. Csak egy rövid nekrológ jelent meg a Népszabadságban, ami után sokan felkapták a fejüket: „Hogyhogy a Horváth Teri már nincs közöttünk?” Végrendeletében szívből kérte, hogy hamvait szülei mellé helyezzék örök nyugalomra, és ezt az utolsó kívánságát hűen teljesítették.

14. Az oktatási minisztérium felajánlotta, hogy állja a temetés költségeit, a rendszer saját halottjaként tekintett rá. Szó szerint értendő...

Related posts