"Múlt héten egy taxisofőrtől hallottam először Georgescuról, és elgondolkodtam, mit jelentene a szélsőjobbos TikTok-sztár elnöksége a Romániában élő magyar közösség számára. Vajon hozna-e változást a politikai légkörben, vagy csak tovább mélyítené a feszü
A szélsőjobboldali nacionalizmus és a külföldellenesség most új dimenzióba léphet Romániában a legutóbbi elnökválasztás sokkoló eredményei révén. A szomszédos országban élő magyar közösség tapasztalatait és véleményét felhasználva igyekszünk feltárni az elmúlt hétvégén zajló váratlan események hátterét.
Az erdélyi magyarságot gyakran rémisztgetik azzal, hogy komoly problémák elé nézhetnek, amennyiben a szélsőjobboldali erők győzelmet aratnak. Éppen ezért kulcsfontosságú, hogy mindenki részt vegyen a szavazáson, hiszen a jövőnk múlik rajta.
Egy Gyergyószentmiklóson élő magyar a HVG-nek adott interjújában osztotta meg gondolatait a közhangulatról, miután a vasárnapi elnökválasztás első fordulójában a szélsőjobboldali, TikTok-on aktívan kampányoló Calin Georgescu győzelme sokkolta a közvéleményt. Az esemény váratlan fordulatai új feszültségeket és kérdéseket vetettek fel a helyi közösségben, ahol a politikai légkör az utóbbi időben folyamatosan változott.
A politikai palettán szinte ismeretlenként tűnt fel az a jelölt, aki több mint kétmillió szavazattal aratott győzelmet. Meglepetésként érte a közönséget, hogy nemcsak a magyar olvasók, de még a TikTokot nem használó romániaiak többsége is csak most, a választások előtt ismerte meg a nevét. "Múlt héten hallottam először Georgescuról egy taxisofőrtől, amikor Kolozsváron jártam" - mesélte Réka, aki román származású, de már három éve Magyarországon él, és továbbra is figyelemmel kíséri a szomszédos ország politikai eseményeit. A TikTokon kívül gyakorlatilag sehol sem kampányoló jelöltet hétfőn mutattuk be a közönségnek.
Réka véleménye szerint meglepő és aggasztó, ami jelenleg Romániában történik. Úgy látja, hogy a szélsőjobboldali politikus megválasztása nem csak a kint élő magyar közösséget sújtja, hanem az egész társadalom számára, mint egy kollektív figyelmeztetés, vészjósló következményekkel járhat.
Első látásra mindenképpen aggodalomra adhat okot az erdélyi magyarság számára egy nacionalista vezető, bár a helyzetet árnyalja, hogy Georgescu eddigi retorikája kifejezetten illeszkedik Orbán Viktoréhoz, annyira, hogy egy 2022-es interjúban csodálatát fejezte ki Orbán "tárgyalási képességei" iránt. Továbbá szinte szóról szóra ismétli a magyar miniszterelnök "békepárti" álláspontját is: ki kell maradni a háborúból, ez nem a mi háborúnk, nekünk a saját érdekeinket kell képviselni.
Teljesen lehetséges, hogy a szélsőjobboldali jelölt megválasztása esetén Orbán szövetségeseinek tábora tovább bővülhet. Azonban fontos kérdés marad, hogy ebből az esetleges együttműködésből a határon túli magyar közösségek képesek lesznek-e valamilyen előnyt kovácsolni maguknak?
A fenti kérdés megválaszolása nem egyszerű feladat, különösen azok számára, akik a határon túlról érkeztek. Az általunk megkérdezett magyar közösségek tagjai még nem látnak tisztán a jövőbe, és sokan, mint például Réka, bizonytalanok a közelgő események kapcsán. Anita, aki román-magyar kettős állampolgár, szintén nem osztja azt a véleményt, hogy Georgescu előretörése különösen nehezen érintené a magyarokat. Így fogalmazott:
eddig is el voltunk nyomva, és nem foglalkoztak velünk, szerintem már nem tudnak meglepni. Nincs jó, csak kisebb vagy nagyobb rossz.
Az ő véleménye szerint az utóbbi évek vezetői mindannyian megkérdőjelezhető módon cselekedtek, és folyamatosan csak addig éltek vissza a hatalmukkal, amíg a mandátumuk tartott.
Romániában van hagyománya a szélsőjobbnak, és a mostani elnökválasztást megelőző felmérések arra utaltak, hogy a globális trendekbe illeszkedve erőre kapott ez a politikai szárny. Októberi közvélemény-kutatások azt jósolták, hogy Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnök mellett George Simion, a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke kerülhet a romániai elnökválasztás második fordulójába - ekkor azonban Georgescuról még senki sem beszélt.
Azt is fontos megemlíteni, hogy az erdélyi magyarság a román szélsőjobbnál is Nyugat-ellenesebb és oroszbarátabb egy májusi kutatás szerint. Nem csoda, hogy a magyar propaganda által megdolgozott romániai magyarok is nagy számban a meglepetésgyőztes mellé álltak, ami tovább bonyolítja annak a kérdésnek a fejtegetését, hogy egy esetleges Georgescu-elnökség mit hozhat majd a magyar kisebbség számára.
"Néhány éve futottak be újra a szélsőjobboldali pártok, köztük az AUR is. És bár az első forduló győztese függetlenként indult, valószínűnek tartom, hogy sok, hasonló nézetet valló párt áll Georgescu mögé a vasárnapi második fordulóban, így veszélyes irányt vehet a parlamenti választás is" - osztotta meg aggodalmát Réka. Hozzátette: mindig is voltak szélsőséges, nacionalista pártok, de eddig nem érezték annak a veszélyét, hogy átvehetik az irányítást az ország felett.
Szerinte a lényegi kérdés az, hogy miként tudott győzni egy olyan politikai szereplő, akiről a lakosság nagy része még csak nem is tudott.
A HVG-vel megosztott vélemények alapján most rengetegen találgatnak és próbálják megérteni, ami történik. Terjednek pletykák orosz befolyásról is, míg mások szerint sokat számított a TikTok algoritmusának sikeres kihasználása, amit nemcsak a fiatalok, de szüleik is aktívan és tömegesen használnak. A politikus profin leforgatott videóiban Putyin szellemében vágtat lovon, űz keleti küzdősportokat és tárgyal tökéletesre vasalt öltönyben. Posztjait tízezrek osztják meg és hozzászólások özönével terjednek a közösségi médiában.
A hitelkockázati elemzőként dolgozó Ede, aki néhány éve költözött ki Bukarestbe, úgy gondolja, hogy a Magyarországra jellemző megosztottság nem ismeretlen Romániában sem. Míg a nagyvárosi, értelmiségi réteg masszívan a Momentum testvérpártjának, az USR-nek a jelöltjét, Elena Lasconit támogatja, addig a falvakban a polgármestereknek elég nagy befolyásuk van arra, hogy az emberek kire szavazzanak. Ráadásul ezek a térségek kevésbé részesültek a gazdasági növekedésből, ezért a lakosság egy része frusztrált, és alternatív forrásokból szerzi be az információt, így jobban rezonált a TikTok-sztár Georgescu szociális elégedetlenséget meglovagoló szólamaira.
Romániában három egymást követő héten zajlanak a választások, amelyek jelentős hatással lehetnek az ország jövőjére. Múlt vasárnap lezajlott az elnökválasztás első fordulója, és december 3-án parlamenti választásokra kerül sor. Ezt követően, december 8-án, a második fordulóban Lasconi és Georgescu mérkőzése fogja lebilincselni a közönséget. A jelenlegi helyzetben csak találgatni lehet, milyen irányba terelődhet Románia sorsa, különösen a 19 milliós lakosság számára. Az eredmények különösen fontosak lehetnek a külhoni magyar közösség szempontjából is.