A Csongrád környékén tapasztalható többszöri földrengések mögött több tényező állhat. Egyrészt a terület geológiai felépítése, amely számos törésvonalat és aktív geológiai folyamatot rejt magában, hozzájárulhat a földmozgásokhoz. Másrészt a földkéreg bels

Még készül a pontos értelmezés, de már nagyon is valószínűsíthető, mi volt felelős az elmúlt napok földmozgásaiért.
Ahogy már korábban beszámoltunk róla, pénteken a Csongrád környékén 3-as, majd szombaton 3,6 magnitúdójú földrengések zajlottak. Ezeket követően több utórengést is tapasztaltak, amelyek a helyi lakosság számára is érzékelhetőek voltak. A földmozgások okait a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet, a Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium (KRSZO) osztotta meg egy Facebook-bejegyzés keretein belül.
Ugyan a pontosabb földtani értelmezés még nem készült el, szerintük az azonban már most biztosnak tűnik, hogy természetes, tektonikai eredetű földrengésekről van szó, amelyek nagyobb mélységben, vagyis több mint 10 kilométerről képződtek.
"Hazánk alatt olyan kőzetlemezek helyezkednek el, amelyekben folyamatosan feszültségek halmozódnak fel. Ennek egyik legfőbb oka, hogy az Adriai kőzetlemez lassan, de folyamatosan északi irányba mozdul el, miközben az óramutató járásával ellentétes irányban forog, ez pedig a mozgás "harapófogóba" szorítja a Kárpát-medence alatti kőzetlemezeket, amelyek így az Adriai-lemez és az Európai-kőzetlemez közé szorulnak - áll a leírásukban.
Hozzátették, hogy a rendelkezésre álló adatok fényében valószínű, hogy a földrengések a Dél-Alföld alatt húzódó mély törésvonalakhoz köthetők, amelyek kelet-északkelet, valamint nyugat-délnyugati irányban helyezkednek el. "Ezek mentén jelenleg is tapasztalható oldalirányú elmozdulás figyelhető meg, amely a 'balos' irányt jelöli. Ez azt jelenti, hogy ha a törésvonal két oldalán állunk, a bal kezünkkel a mozgás irányába mutatunk" - olvasható a közleményben, amely arra is figyelmeztet, hogy a következő napokban kisebb utórengések is várhatóak.