Mennyivel emelkedhet jövőre a bérünk, és milyen értéket képvisel majd ez az összeg?
A jövő évben a pénzromlás valószínűleg az idei szint körül alakul, esetleg kismértékben meghaladva azt.
Ahogy már korábban említettük, a novemberben megkötött, három évre szóló bérmegállapodás értelmében 2025-től 7 százalékkal emelkedik a garantált bérminimum, míg a minimálbér 9 százalékos növekedés elé néz. A minimálbér mindig is egyfajta referenciaértékként szolgált, és általában azoknak a munkavállalóknak a tárgyalási helyzetét is kedvezően befolyásolja, akik magasabb jövedelemre törekednek. Ők ugyanis folyamatosan arra törekednek, hogy megőrizzék a minimálbérhez viszonyított korábbi különbséget.
A Portfolio által megkérdezett szakértők véleménye szerint jövőre a bruttó átlagkereset körülbelül 8,5 százalékkal emelkedhet a garantált béremelések következtében. Azonban, hogy a munkavállalók mennyire érzik majd ezt a növekedést, nagymértékben függ az infláció alakulásától, azaz attól, hogy az árak mértékében mekkora növekedés várható. A cikk emlékeztet arra, hogy 2022-ben az átlagkereset jelentős, több mint 17 százalékos emelkedést mutatott, ám ennek ellenére sokan tapasztalták, hogy a vásárlóerejük csökkent. Ennek oka a közel 20 százalékos infláció volt, ami azt jelenti, hogy az árak drasztikusabban emelkedtek, mint a bérek.
Az idei esztendő különleges fordulatot hozott a reálbér-növekedés terén, hiszen a keresetek vásárlóereje 8-10 százalékkal ugrott meg, ami az elmúlt évtizedekben szinte páratlan eseménynek számít.
Bár az árszint továbbra is magas maradt, ezért nem tapasztaltuk meg igazán a helyzetünk javulását. Ráadásul a keresetek országos átlaga jelentős eltéréseket mutat. Az emberek közel ötödének idén is csökkent a jövedelme, míg minden tizedik embernek csupán minimális növekedés volt észlelhető a reáljövedelmében.
A legfrissebb elemzések alapján jövőre várhatóan nem fognak 10 százalékot meghaladó béremelések bekövetkezni, ahogyan azt az utóbbi évek során megszokhattuk. A szakértők véleménye szerint az átlagos bérnövekedés 7,2 és 10 százalék között mozoghat, ami nominális értelemben értendő.
Mindeközben csökkent a munkaerőkereslet is, ami szintén abba az irányba hat, hogy kevésbé emelkednek a bérek. Igaz, ha tényleg beindul a termelés a BMW, CATL, BYD új, hatalmas üzemeiben, az felhajtó erővel hat majd, főként a fizikai munkások bérére, vagyis irántuk növekedhet a kereslet.
Az üres álláshelyek aránya 2022 második negyedéve óta folyamatos csökkenést mutat, hiszen az akkori 3 százalékról mára 2,2 százalékra esett vissza. Ez a folyamat a munkavállalók alkupozícióját is gyengítette. Ugyanakkor az új üzemek beindulásának hatásai a szakértők véleménye szerint meglehetősen kétségesek.
A jövő évben a pénzromlás valószínűleg az idei szint körül alakul, esetleg kismértékben meghaladva azt. a várakozások szerint. Míg jelenleg 3,7 százalék hivatalosan (a Központi Statisztikai Hivatal szerint), 2025-re 4 százalék körül prognosztizálják.
Ez azt is magával hozza, hogy a 2022-23-as évek során tapasztalt drámai áremelkedések már nem jelentenek fenyegetést, ami kedvezően befolyásolja a jövedelmek vásárlóerejét. Ugyanakkor a megkérdezett szakértők véleménye szerint a jövőbeli növekedés nem érheti el az idei szintet. Összességében egy körülbelül 4 százalékos reálbérnövekedéssel kalkulálnak, ami azt jelenti, hogy az átlag magyar életminősége matematikailag ennyivel javulhat.