Elképesztő, hogy mennyi ideig képesek világítani az okosizzók!
Bár a LED lámpák energiafogyasztása rendkívül alacsony, mégis érdemes őket kikapcsolni, amikor éppen nincsen rájuk szükség.
Az intelligens LED-lámpák különböző teljesítményű, színhőmérsékletű és formájú változatokban kaphatók. A hagyományos izzókkal szemben, amelyek az elektromosságot először hővé, majd fénnyé alakítják, a LED-, azaz fénykibocsátó diódás izzó az elektromosságot közvetlenül fénnyé alakítja. Az eredmény? Jelentős megtakarítás a villanyszámlában, ráadásul a fényforrás nagyon hosszú ideig képes üzemelni - írja a SlashGear áttekintése.
Az amerikai energiaügyi minisztérium állásfoglalása alapján egy LED-lámpa akár harmincszor hosszabb ideig is képes működni, mint egy klasszikus izzó. Az intelligens lámpák élettartama több tényezőtől függ, azonban a vezető gyártók között széles körben elfogadott vélemény, hogy ezek az eszközök általában 20 000 és 50 000 óra között üzemelnek.
Ezzel szemben egy izzó körülbelül 1000 órát bír ki, mivel az izzószál végül kiég. Egy LED-lámpa azonban akár 50 ezer órán keresztül is világíthat. Ebben az esetben az "akár" szócska mellett nem érdemes elmenni, mert komolyan arra utal, hogy az izzók csak akkor tartanak ki ilyen hosszú ideig, ha minden klappol. A kereskedelemben kapható intelligens lámpák azonban általában rövidebb ideig bírják.
A Philips Hue az egyik legnépszerűbb okosizzómárka. A Philips állítása szerint az újabb generációs LED-izzói akár 25 ezer órát is kibírnak. A TP-Link egy másik nagy szereplő az intelligens otthonok piacán, s a villanykörtéktől a Wi-Fi routerekig mindent kínál. A cég intelligens izzóit a modelltől függően 15-25 ezer órás élettartamra méretezik, ami azt jelenti, hogy az égő mintegy három évig képes világítani szünet nélkül.
A népszerű LIFX Color okosizzó a gyártó állítása szerint akár 22,8 évnyi élettartammal is büszkélkedhet. Ezzel szemben a Govee, mint új szereplő az intelligens világítás piacán, az iparági normákhoz igazodik, amelyek szerint a LED-lámpák élettartama jellemzően 20-50 ezer óra között mozog. A világítástechnikai cégek így fantázianevekkel illetik azokat az izzókat, amelyek 25 éves élettartamra számíthatnak, mivel a konzervatív becslések szerint átlagosan napi 3 órát használnak őket. Ennek következtében, még ha rendszeresen hosszabb ideig is használják őket, az okosizzók cseréje az élet során csupán néhány alkalommal válik szükségessé.
A LED-es lámpák tehát az elektromosságot közvetlenül alakítják fénnyé, de még így is termelnek egy kis hőt, amelyet megfelelő szellőzéssel kell elvezetni. Ha azt veszi észre, hogy az okoslámpája gyakran forró, amikor megérinti, fontolja meg, hogy áthelyezi egy nyitottabb lámpatestbe és a szoba egy olyan helyére, amely jól szellőzik. Ez igaz a rendkívül hideg körülményekre is, ami csökkentheti az intelligens lámpa élettartamát. Ha egy több foglalatos lámpatestben (például csillárban) használja a LED-es lámpát, soha nem tegye hagyományos izzó mellé, mert a hőhatás nem tesz jól neki.
Bár a LED-lámpák általában hosszabb távú használat során is megbízhatóbbak, érdemes őket használaton kívül kikapcsolni. Ez nemcsak az energiatakarékossághoz járul hozzá, hanem a villanyszámla csökkentéséhez is. A legtöbb modern intelligens lámpa, amelyhez tartozik egy mobilalkalmazás, különféle hasznos funkciókkal rendelkezik, például időzítőkkel és programozható be- és kikapcsolási időpontokkal. Amint egyszer beállította ezeket a funkciókat, már nem kell többé aggódnia a vezérlésük miatt, hiszen az automatikusan elvégzi a feladatot.
Elengedhetetlen, hogy biztosítsuk, a LED-lámpa megkapja a megfelelő mennyiségű energiát. Ha egy lámpatestet olyan teljesítményre terveztek, amely meghaladja a 12 W-os izzó által elviselhető szintet, az károsodáshoz vezethet. Ráadásul a legtöbb intelligens izzó rendelkezik a fényerőszint állításához szükséges funkcióval is. Ha kihasználjuk ezt a lehetőséget és nem állítjuk mindig 100%-ra a lámpák fényerejét, az hozzájárulhat az élettartamuk meghosszabbításához – figyelmeztet a SlashGear.