A K. Endre körüli rejtély továbbra is izgalmas nyomozás tárgya marad.


Egy év eltelt azóta, hogy a bicskei pedofilbotrány egyik áldozata a kereskedelmi televízióban beszámolt arról, miként próbálta K. Endre, a bicskei gyermekotthon korábbi igazgatóhelyettese meggyőzni őt, hogy módosítsa a vallomását. Az ügy miatt feljelentés született, és Kálmán Olga, a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselője érdeklődött Polt Péter, a legfőbb ügyész felől, hogy hol tart a nyomozás ezen a kényes ügyön.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) 2024 márciusában eljárást indított a bicskei gyermekotthon egyik áldozatának vallomásai kapcsán. A fiú a Házon kívül című riportban arról számolt be, hogy K. Endre azt kérte tőle, hogy rögzítse videón: a volt igazgatóhelyettesnek semmi köze nincs a gyermekotthonban zajló eseményekhez.

A bicskei gyermekotthon egykori lakója a műsorban megosztotta tapasztalatait, elmondva, hogy K. Endre a szabadulása óta többször is felkereste őt. Volt alkalom, amikor pénzt adott neki, vagy éppen bevásárolt, sőt cigarettát is hozott neki és a családjának. A férfi emlékei között szerepel, hogy mindössze 13 éves volt, amikor először érte zaklatás az igazgató részéről.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság tájékoztatása szerint egy magánszemély feljelentést tett, miután megtekintette az RTL Házon kívül című műsorának legutóbbi riportját. A műsorból kiderült, hogy K. Endre, a bicskei gyerekotthon korábbi igazgatóhelyettese megpróbálta rávenni az otthon egyik egykori lakóját, hogy módosítsa a rá vonatkozó vallomását.

Kálmán Olga, a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselője március 21-én, a jelentés megjelenésének évfordulóján fontos kérdést intézett Polt Péter legfőbb ügyészhez. A kérdés a bicskei gyermekotthon egykori igazgatóhelyettesének újabb bűncselekményével kapcsolatos nyomozás állásáról szólt, és írásbeli választ igényelt.

A képviselő alaposan érdeklődött a következő kérdésekről:

Polt Péter április 7-én kelt válaszából kiderül, hogy a kérdéssel érintett ügyben a Budapesti Rendőr-főkapitányságon indult nyomozás felderítési szakaszban folyamatban van, ezért a nyomozásra vonatkozó adatokról tájékoztatás a nyomozó hatóság irányítását ellátó személy jogkörébe tartozik.

A bicskei gyermekotthon egykori igazgatóját, V. Jánost 2018-ban nyolc év fegyházbüntetésre ítélték, míg egyik nevelője, K. Béla három év felfüggesztett büntetést kapott. A vádak szerint az otthonban élő fiúk azzal vádolták meg őket, hogy szexuálisan kihasználták őket. Az ügy hátterében az áll, hogy 2004 és 2016 között V. János legalább tíz kiskorú fiút, míg K. Béla négy gyermeket zaklatott, mindketten a rájuk bízott kiskorúak feletti hatalmi helyzetüket kihasználva.

K. Endre, aki a zaklatások idején V. János helyetteseként tevékenykedett a bicskei gyermekotthonban, súlyos vádakkal nézett szembe. A beosztott megpróbálta rávenni a gyermekeket arra, hogy vonják vissza vallomásaikat, és hamis tanúvallomást tegyenek. Ennek következtében K. Endrét kényszerítés minősített bűncselekmény miatt jogerősen 3 év 4 hónap börtönbüntetésre ítélték, és emellett öt évre eltiltották a szakmai tevékenységtől és a közügyekben való részvételtől is.

Novák Katalin Ferenc pápa látogatására hivatkozva a mai napig tisztázatlan körülmények között kegyelmet adott az elítéltnek, akinek akkor még kilenc hónap volt hátra a büntetéséből. A kegyelmi ügy miatt Novák Katalin végül lemondott köztársasági elnöki pozíciójáról. Ismert youtuberek és influenszerek az eset után demonstrációt szerveztek a Hősök terére.

A kegyelemben részesített egykori bicskei igazgatóhelyettes nevében később megjelent egy Facebook-bejegyzés, amely részletesen kifejtette az üggyel kapcsolatos nézeteit. A poszt szerzője magát egy tisztességes, tapasztalt pedagógusként mutatta be, aki egész életét a jogszabályok betartásának szentelte. Kifejtette, hogy szerinte egyfajta sötét középkori boszorkányüldözés zajlik ellene, amely nemcsak őt, hanem a neki kegyelmet nyújtó Novák Katalint is érinti.

Balog Zoltán református püspök, aki abban az időszakban az Emberi Erőforrások Minisztériumának élén állt, hosszú ideig kitartott pozíciójában. Egy bizalmi szavazás során még a zsinat lelkészi elnöki posztját is meg kívánták tartani számára, ám végül február 16-án lemondott e tisztségről, míg püspöki szerepét megőrizte. A körülötte kialakult kegyelmi botrány következtében a magyar állam bejelentette, hogy szigorúbb intézkedéseket hoz a gyermekvédelem terén. Ennek első lépéseként, az újonnan életbe lépett kormányrendelet alapján, pszichológiai alkalmassági vizsgálatokat fognak elrendelni a gyermekotthonok vezetői számára.

Moskovics Judit, aki 2016-ban riportot készített a bicskei gyermekotthonban történt zaklatásokról, Novák Katalin kegyelmi döntése után (de még az elnök lemondása előtt) újra leült beszélgetni az egyik áldozattal és két volt nevelővel. Bárnai Árpád, az egyik nevelő úgy emlékezett vissza K. Endrére, mint közkedvelt pedagógus, aki rendezvényeket és utazásokat szervezett a gyerekeknek. Ugyanakkor nagyon meg akart felelni az igazgató elvárásainak, aki a zaklatások felszínre kerülése előtt a "mi egy család vagyunk, és én megvédelek titeket" narratívát hirdette.

Amennyiben Ön vagy ismerőse erőszak áldozatává válik a kapcsolatában, vagy úgy gondolja, hogy valaki emberkereskedelem áldozata lehet, kérjük, ne habozzon, és hívja az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálatot a belföldről ingyenesen elérhető 06-80-20-55-20-as telefonszámon. Ezen kívül, ha azonnali segítségre van szüksége, a nap 24 órájában elérheti az ingyenes Áldozatsegítő Vonalat a 06-80-225-225-ös számon. Az Ön biztonsága és jóléte a legfontosabb!

Személyesen az Önhöz legközelebbi Áldozatsegítő Központban kérhet segítséget, az Áldozatsegítő Központok címlistája itt található: http://vansegitseg.im.gov.hu

A NANE Egyesület ingyenes segélyvonala, mely bántalmazott nők és gyermekek számára nyújt támogatást, hétfőtől péntekig, kivéve szerdán, 18:00 és 22:00 óra között érhető el a 06-80-505-101-es telefonszámon.

Related posts