Még élt János, amikor gyilkosa nekiállt a borzalmas munkának, darabokra szedve őt, mintha csak egy megrongálódott bábú lenne.
"A kihallgatás – véleményem szerint – rendkívüli idegfeszültséget okoz mind a nyomozó, mind pedig a gyanúsított számára" – nyilatkozta 1969-ben dr. Láposi Lőrinc százados, a Budapesti Rendőr-főkapitányság vizsgálati osztályának életbiztonsági csoportját vezetve, a Magyar Nemzet újságírójának. "Ilyenkor nehéz megítélni, hogy a két fél közül ki érzi intenzívebben a feszültséget, különösen azokban a pillanatokban, amikor a gyanúsított száján már ott a beismerés, de az életösztön még mindig arra sarkallja, hogy tagadjon."
„Én hallgattam ki Kiss Bélát, a nikotinos budafoki gyilkost, aki brutális módon végezett homoszexuális partnerével. A szörnyű tett után nemcsak fejbe lőtte őt, hanem nikotinoldatot is fecskendezett a bőre alá, majd a még lélegző áldozat végtagjait lefűrészelte, és a holttestet elrejtette a kert mélyén. Kiss Béla három év elteltével bukott le egy kitartó nyomozás eredményeként. Amikor a kihallgatásra vezették, az arcáról egyértelműen leolvasható volt a feszültség. A nyomozónak éppen ezt a pillanatot kellett megragadnia, szinte az idegeivel kellett rátapadnia az ellenfele idegeire. Kiss Béla végül határtalan megkönnyebbüléssel tette meg vallomását, mintha a súlyos titok végre lekerült volna a válláról” – emelte ki a gyilkossági nyomozó.
Friss hírek és izgalmas események egy helyen!
A korabeli újságok részletesen tudósítottak a rendőrség figyelemre méltó munkájáról, amelynek eredményeként, nyolcszázhatvanöt nap elteltével, végre fény derült az eltűnt fiatal, Döbrösi János tragikus sorsára. A 19 éves nagytétényi betanított munkás 1963. december 16-án tűnt el, amikor utoljára az édesanyja és testvérei látták őt, amint gázpalackokat ment cserélni. Az évek során a családja hiába kereste, a fiú sorsa sokáig rejtély maradt, míg a nyomozás végre válaszokat adott a kérdésekre.
A rendőrök nem csupán azt igyekeztek kideríteni, hogy a fiatal férfi öngyilkosságot követett-e el, vagy esetleg mások végeztek vele, hanem azt is, hogy vajon disszidált-e, vagy baleset áldozata lett. A különböző vallomások és nyomozati anyagok alapján a nyomozók arra a következtetésre jutottak, hogy Döbrösi mély szeretettel viseltetett özvegy édesanyja és testvérei iránt, ráadásul házasságkötésre készült, és egyértelműen kiegyensúlyozott, boldog életet élt. Mindezek fényében az öngyilkosság és a disszidálás lehetőségei egyértelműen kizárásra kerültek.
A baleseti krónikából kiemelkedett, hogy a fiatalember neve nem szerepelt, és gyilkosságra utaló nyomokra sem bukkantak. Az ominózus nap délelőttjén többen is látták, amint a Sekrestyés néven ismert kocsmában mulatozott néhány barátjával. A rendőrség ezt a nyomot követte, és kihallgatta Döbrösi ismerőseit, köztük legközelebbi barátját, a 29 éves Kiss Bélát. Ő elmondta, hogy utoljára a vendéglőben találkozott Döbrösi Jánossal. Délután moziba készültek, de Döbrösi hiába várakozott a többiekre. A nyomozás ezen a ponton megakadt, és a rejtély továbbra is megoldatlan maradt.
Teltek a hetek, és Kiss Bélát fegyverrejtegetés miatt letartóztatták, majd nyolc hónapi börtönbüntetésre ítélték. A férfi nem sokkal később kedvezménnyel szabadult, de az életén nem változtatott. Így 1966 februárjában fegyverrejtegetésért és egyéb bűncselekmények (lopás, közokirat-hamisítás, csalás és természetellenes kapcsolat) miatt ismételten letartóztatták őt. A korabeli cikkekben megemlítették, hogy bár ebben a bűncselekményben akkor a kerületi kapitányságok voltak az illetékesek, Kiss-t mégis a BRFK nyomozói hallgatták ki.
Kiss vallomásai egyre inkább elvesztették világosságukat, és idővel olyan témákról is beszélni kezdett, amelyekre senki nem is kérdezett rá. Végül a férfi megnyílt, és elárulta, hogy 1963. december 17-én egy véletlen baleset következtében megölte Döbrösi Jánost.
Délelőtt a kocsmában töltöttük az időt, jól szórakoztunk. Az elbúcsúzásunkkor megállapodtunk, hogy a moziban találkozunk. Később azonban a lakásomra jött, és könyörgött, hogy adjam oda neki a revolveremet, mert némi nézeteltérése akadt Pesterzsébeten pár fickóval. Először haboztam a fegyver átadásával, de amikor kimentem a konyhába egy italért, ő addigra már rátalált. Amikor visszatértem, az ujjai között forgatta azt. Megpróbáltam visszaszerezni, és egy heves dulakodás vette kezdetét, közben pedig váratlanul eldörrent a pisztoly. A földre zuhantunk, és a küzdelem közepette végül sikerült megszereznem a fegyvert, de ekkor újra hallatszott a lövés. Éreztem, hogy a szorítása engedett. Mire felálltam, már csak a hideg csend maradt. Mindez teljesen véletlenül történt.
A holttest kihantolását követően az orvosszakértői vizsgálat komoly kétségeket ébresztett a vallomás hitelességével kapcsolatban. Kiss újabb verzióval rukkolt elő: azt állította, hogy Döbrösi véget akart vetni a kapcsolatuknak, amelybe ő akaratán kívül sodródott, mivel házasságot tervezett. Ebből a feszültségből heves vita robbant ki közöttük.
A szóváltás közben Kiss egyszerűen lelőtte barátját. Ezután a földre hullott fiatalember súlyosan sérült vénájába öt köbcentim éter nikotint fecskendezett. A halál csak ezután állt be. Másnap Kiss Béla a holttestet feldarabolta és elásta. A rendőrségi vizsgálat során kiderült, hogy Kiss teljesen eladósodott, minden pénzét Döbrösivel együtt költötte el.
A Fővárosi Bíróság végső döntése értelmében Kiss Bélát halálra ítélték, és a kivégzésére 1967 februárjában került sor. Visszatérve a cikkünk elején említett nyomozóra, ő azzal is megosztotta a közvéleménnyel, hogy Kiss halála előtt a siralomház falai között leveleket és verseket írt, ezzel is kifejezve gondolatait és érzéseit.