Magyar Péter egy olyan eseményre készül, amelyre még sosem volt példa politikai karrierje során.


Szombaton a Tisza Párt egy különleges rendezvény keretében tartja meg éves értékelőjét és országértékelését. A program során kerekasztal-beszélgetések és plenáris előadások fogják színesíteni a napot, ahol európai parlamenti képviselők, a Tisza Párt szakértői, valamint olyan kiemelkedő személyiségek lépnek a színpadra, akik jelentős hatással vannak a párt munkájára. Az esemény zárásaként Magyar Péter évértékelő beszédét hallgathatják meg a résztvevők, amelyben összegzi az elmúlt év eredményeit és jövőbeli terveit.

A jogi diplomával rendelkező Magyar Péter pályafutása során számos izgalmas pozíciót töltött be. Brüsszelben diplomataként tevékenykedett, emellett jelentős szerepet vállalt állami vállalatok vezetésében is. Ő volt a Diákhitel Központ vezérigazgatója, valamint a Magyar Közút és a Volánbusz igazgatósági tagja. Később politikai pályafutása során részt vett az MBH Bank felügyelőbizottságának munkájában is.

Magyar Péter politikai pályafutása szorosan összefonódik a kegyelmi ügyekkel. 2024. február 10-én Novák Katalin, Magyarország köztársasági elnöke lemondott hivataláról, ezzel egy időben a közéleti szereplők sorából is távozott Varga Judit, a korábbi igazságügyi miniszter, aki a kormánypártok jövőbeli EP-listavezetőjeként is számontartott volt. Ő Magyar Péter volt felesége, és a kegyelmi botrány hatásai őt is érintették, így mindketten egy fontos korszak végéhez érkeztek.

Magyar Péter a lemondások napján egy éles hangú, kormányt bíráló Facebook-bejegyzéssel állt elő. Szavaiban kifejtette, hogy "hosszú ideig hittem abban az eszmében, amely egy nemzeti, szuverén és polgári Magyarországot képzelt el, és éveken át igyekeztem a saját szerény lehetőségeimmel hozzájárulni ennek megvalósításához. Azonban az utóbbi évek eseményei során fokozatosan, s ma már véglegesen világossá vált számomra, hogy mindez csupán politikai illúzió, egy édes máz, amely valójában két célt szolgál: a hatalomipar működésének leplezését és a hatalmas vagyonszerzés lehetőségét."

- válaszolta Magyar Péter Gulyás Márton kérdésére, amely arra vonatkozott, hogy tervez-e politikai pályára lépni. Március 15-én azonban már hivatalosan is bemutatkozott a politikai színtéren: a tüntetés keretein belül bejelentette, hogy pártot alapít, és ezzel egy időben zászlót is bontott a Talpra Magyarok Közösségének.

Magyar Péter az utóbbi időszakban politikai tevékenysége mellett egy figyelemfelkeltő hangfelvételt is nyilvánosságra hozott, amelyet akkori feleségéről, Varga Juditról készített. A felvételen a Völner-Schadl-ügy körüli viták és az ügyészségi iratok módosíthatóságának kérdése állt a középpontban. Az ügyészségnek átadott anyag komoly hullámokat vetett a politikai életben.

Ahogy közeledtünk a 2024 júniusi európai parlamenti és önkormányzati választások időpontjához, egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy Magyar Péter vezetésével új ellenzéki párt lép a politikai porondra. Mivel az idő szűkében voltak, a pártalapításra már nem maradt lehetőség, így Magyar Péterék a bejegyzett, de inaktív pártok között kezdtek keresni, és végül a Tisztelet és Szabadság Párt irányítását átvették. Ezzel párhuzamosan számos tüntetést is szerveztek, ahol a Kossuth Lajos téren és a Hősök terén fejezték ki véleményüket.

A Tisza Párt, Magyar Péter vezetésével, figyelemre méltó eredményt ért el az európai parlamenti választásokon, hiszen a második helyen végzett 29,60 százalékos szavazati aránnyal. Ezzel szemben a Fidesz-KDNP 44,82 százalékot szerzett. Az önkormányzati választások során a Tisza Párt csupán a fővárosban indult, ahol nem állítottak főpolgármester-jelöltet. Ennek ellenére listás eredményük szoros versenyt hozott a kormánypártokkal: a Fidesz-KDNP 28,69 százalékos támogatottságot ért el, míg a Tisza Párt 27,34 százalékot kapott, mindkét párt tíz-tíz mandátumot nyerve.

A Legfőbb Ügyészség 2024. szeptember 26-án kiadott közleményében jelentette be: "A lopás bűncselekménye miatt a Központi Nyomozó Főügyészség előtt folyamatban lévő nyomozás eredményeként dr. Polt Péter legfőbb ügyész indítványt tett az Európai Parlament elnökénél dr. Magyar Péter európai parlamenti képviselő mentelmi jogának felfüggesztésére."

Az ügyészség úgy fogalmazott, hogy "a rendelkezésre álló adatok szerint dr. Magyar Péter 2024. június 21-én hajnalban egy budapesti klubban szórakozott, ahol mások mellett a sértett is mobiltelefonjával videóra vette őt. Miután dr. Magyar Péter és egyik társa észrevette, hogy a férfi felvételeket készít, szóváltásba keveredtek vele. A vita során dr. Magyar Péter hirtelen mozdulattal kivette a sértett kezéből a telefont, és azt zsebre tette. A telefont a sértett többszöri kérésére sem adta vissza, letagadta, hogy az nála lenne. Miután a szórakozóhelyet elhagyta, a Duna felé indult, őt többen, köztük a sértett, követték. A képviselő lesétált közvetlenül a vízpartra, és a telefont szándékosan a Dunába ejtette."

Magyar Péter ezúttal Orbán Viktorhoz fordult, és egy szokatlan javaslattal állt elő: "Miniszterelnök úr, egy személyes ajánlatom lenne. Ahogy napról napra érkeznek a feljelentések ellenem, és a fél államapparátus azon fáradozik, hogy büntetőeljárásokat indítson, miközben önök folyamatosan széthordják hazánkat, és Polt Péter, az önök embere, nem látja szükségesnek, hogy tiszteletben tartsa az önök mentelmi jogát, úgy gondolom, itt az ideje, hogy közösen vágjunk bele a gordiuszi csomó átvágásába. Önök támogassák Magyarország csatlakozását az Európai Ügyészséghez, én pedig lemondok a mentelmi jogomról, azonnal, amint csatlakoztunk. Na, áll az alku, Miniszterelnök úr? Kiderül, hogy önök vagy én kerülök hosszabb időre rács mögé?"

Később több - Magyar Péter által manipuláltnak nevezett - hangfelvétel is nyilvánosságra került, a Magyar-Vogel-ügy állomásaival és a hangfelvételekkel több cikkben foglalkoztunk:

Az egyik ilyen felvételen Vogel Evelin, Magyar Péter korábbi párja arról beszél röviden, hogy a Tisza Párt vezetője 90 millió forintnyi részvénnyel rendelkezik, amit olyan tőzsdei információk segítségével keresett, amelyekről "nem kellett volna tudnia". Ahogy arról beszámoltunk, az ügy az elmúlt napokban újra napirendre került, de az európai parlamenti képviselő hangsúlyozza, hogy nem történt bennfentes kereskedés.

Magyar Péter szombati beszéde után Orbán Viktor miniszterelnök február 22-én, míg Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke február 23-án tartja meg saját évértékelőjét.

Related posts