A Trump-kormányzat emelt adóterheket rótt a jómódúakra?

J. D. Vance amerikai alelnök és Russell Vought költségvetési igazgató nyitott az ötlet iránt, Donald Trump elnök talányosan elődjére hivatkozik, a konzervatívok azonban elvetik a gazdagokra vonatkozó magasabb adóról való elképzelést arra hivatkozva, hogy a szélsőbaloldali Bernie Sanders közgazdaságtanát tükrözi.
Donald Trump belső csapata jelenleg azon gondolkodik, hogy a Fehér Háznak támogatnia kellene-e azokat a javaslatokat, amelyek az évi egymillió dolláros, azaz körülbelül 360 millió forintos jövedelemmel rendelkező amerikaiak adóterheinek növelésére vonatkoznak.
A republikánusok zöme a Capitoliumban hűvösen fogadta az ötletet, J. D. Vance alelnök és Russell Vought költségvetési igazgató azonban nem tartja ördögtől valónak a felvetést. Steve Bannon, aki az első ciklusban Trump egyik fő stratégája volt, nyilvánosan sürgette az elnököt: támogassa a tervet részben azért, hogy kivédje a gazdagok pártjaként megbélyegzett republikánusokat a demokraták támadásától.
Az elnök régi szövetségesei határozottan ellenállnak a tervezett intézkedéseknek, arra hivatkozva, hogy ezek aláássák az adócsökkentési ígéreteket, és veszélyeztetik a gazdasági növekedést. Newt Gingrich, az egyik prominens ellenző, megosztotta Trumpnak címzett üzenetét az X platformon, amelyben az elnök ifjabb George Bush szavait idézte: "Olvass a számról, nem lesznek új adók." Ennek ellenére Bush kisebb adóemelést vezetett be, ami hozzájárult politikai bukásához. Gingrich véleménye szerint Donald Trump most is kacérkodik az adóemelés ötletével, de valószínű, hogy a republikánusok érdekében végül nem fog lépni.
Scott Bessent pénzügyminiszter nyitottságot mutat az adóemelés iránt, különösen azok számára, akik évente ötmillió dollárnál többet keresnek - számolt be róla a Washington Post.
Eközben, a politikai nehézségek ellenére, a költségek csökkentésére irányuló törekvések keretében felmerült a Medicaid, a rászorulók egészségbiztosítási programjának esetleges visszavágása is.
A republikánusok többsége évtizedek óta határozottan ellenáll mindenféle adóemelésnek. Azonban mostanában egyre többen tűnnek fel a párton belül, akik már nem utasítják el az adóemelést automatikusan. Ez a jelenség a jobboldalon belüli ideológiai feszültségekre utal. Érdemes megjegyezni, hogy az elmúlt nyolc évben elfogadott adócsökkentések jelentős része idén év végén, újabb kongresszusi döntés nélkül, automatikusan lejár.
Steve Bannon eközben újabb ötletekkel állt elő a gazdagok megadóztatásával kapcsolatban. Arra hivatkozott, hogy a kormánynak fel kellene lépnie az egyre inkább a munkásosztályba tartozó szavazóbázisa érdekében.
Ráadásul véleménye szerint egy ilyen lépés "kizsigereli az AOC-Bernie-páros" szereplését - emeli ki a volt tanácsadó, utalva Alexandria Ocasio-Cortez demokrata képviselő és Bernie Sanders szenátor népszerű, populista rendezvényeire. Bannon, aki Trump első mandátuma óta folyamatosan próbálja meggyőzni a republikánusokat a gazdagok magasabb adóztatásának elengedhetetlenségéről, most is ezen az állásponton van.
Politikai szempontból ez csupán egy felületes játszma, egyfajta látszatmanipuláció. Ugyanakkor komoly következményekkel járhat, és akár a demokraták megsemmisüléséhez is vezethet.
- fejtette ki Bannon.
A szakértők véleménye szerint a milliomosok magasabb adókulcsai nem vezetnek a vagyoni különbségek csökkenéséhez. Az Egyesült Államok leggazdagabb polgárai ugyanis nem elsősorban a jövedelmükből származó nyereséget élvezik, hanem a részvényeik értékének folyamatos növekedéséből nyernek. Ezt a jövedelemforrást pedig senki sem szándékozik megadóztatni.
Egy független agytröszt elemzője szerint a gazdagok megadóztatásakor nem a jövedelmet, hanem a felhalmozott vagyont kellene fókuszba helyezni.
A pénz rejtett kincsek formájában ott lapul az adómentes nyugdíj-megtakarításokban és a nem realizált nyereségekben, ezért a jövedelem megadóztatása nem igazán befolyásolja a helyzetet.
- mondta Steve Rosenthal.
A kormányzat politikai programját kizárólag Trump elnök határozza meg - Vance szóvivője erre hivatkozva nem kívánt nyilatkozni az alelnök álláspontjáról. Nyitottsága mindenesetre riadalmat váltott ki egyes konzervatív körökben, miután 2028-ban nagy befolyása lesz a republikánus elnökjelölt megválasztásában. J. D. Vance már tavalyelőtt ellenezte a társasági adókulcs további csökkentését, amit még a republikánusok által elfogadott, 2017-es adótörvény tett lehetővé.
Steve Moore, aki Trump első kormányzása idején a jegybank, a Fed igazgatósági tagja volt, arra figyelmeztetett, hogy az adóemelés - amint azt George H.W. Bush esete is példázza - végzetes politikai tévedés.
Úgy tűnik, mintha az ötlet Bernie Sanders közgazdaságtani nézeteiből inspirálódott volna.
„Tedd egyedivé a szövegedet!” – javasolta Moore, miközben a szavak erejéről beszélt.