Macron figyelmeztet: Ukrajna helyzete már globális szinten is feszültséget szülhet, és a harmadik világháború lehetősége egyre reálisabbá válik.


Emmanuel Macron, Franciaország elnöke, aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja globális méretű konfliktussá nőhet. Kiemelte, hogy a harcok során iráni drónok és észak-koreai katonák is részt vesznek, ami még inkább fokozza a feszültséget. Macron hangsúlyozta, hogy a háború már most is globális dimenziókat öltött, ugyanakkor reménykedik abban, hogy a jövőben a konfliktus kizárólag Ukrajna területére korlátozódik. Éles kritikát fogalmazott meg a Kreml irányába, és kijelentette, hogy Oroszország egyre inkább veszélyes katonai hatalommá válik, amely imperialista ambíciókat dédelget - mindezt egy csütörtöki közösségi médiás interjúban mondta.

Emmanuel Macron, a francia köztársaság elnöke egy élő közösségi média-adás során hangsúlyozta, hogy Oroszország Ukrajna ellen folytatott háborúja könnyen globális szintre léphet. "Az oroszok már globális dimenziót adtak az ukrajnai konfliktusnak" - nyilatkozta Macron, amikor a nézők arról érdeklődtek, vajon az orosz invázió harmadik világháborúhoz vezethet-e.

A francia elnök kiemelte, hogy Oroszország iráni gyártmányú drónokat alkalmaz Ukrajna ellen irányuló támadásaiban, emellett észak-koreai katonákat is mozgósított a harcok frontvonalába.

Macron hangsúlyozta, hogy noha óvatosan bánik a nyilvános kijelentésekkel, a konfliktus Ukrajnában már a globális színtérre is kiterjedt.

A háború vajon csupán ezen a hadszíntéren fog kiteljesedni? Bízunk benne, hogy így lesz.

- mondta. A francia elnök élesen bírálta a Kremlt is, miközben a nyugati vezetőkkel a héten tartott csúcstalálkozókon azon munkálkodtak, hogy reagáljanak arra, ha Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, feladja azt a transzatlanti szövetséget, amely 1945 óta alapozta meg Európa biztonságát.

Macron megerősítette, hogy a következő héten Washingtonba látogat, ahol megkísérli meggyőzni Trumpot arról, hogy Putyin követeléseinek teljesítése Kína és Irán érdeklődését is felkeltheti. A francia elnök határozottan ellentmondott Trump kijelentésének, amelyben Volodimir Zelenszkijt diktátornak titulálta. Macron kiállt az ukrán vezető mellett, hangsúlyozva, hogy őt demokratikus úton választották meg, és hogy az a döntés, amelyet a háború és a milliók külföldre menekülése miatt hozott, teljesen indokolt.

Macron a több mint egy órás élő adás során a francia közvélemény tájékoztatásának fontosságát és az álhírek elleni harcot hangsúlyozta. Kiemelte, hogy mindannyiunknak el kell gondolkodnia arról, hogyan járulhatunk hozzá hazánk jövőjéhez. "Mindannyian vállaljunk felelősséget" - fogalmazott a francia állampolgárokhoz intézett üzenetében.

Több alkalommal is említést nyert a második világháború, valamint Charles de Gaulle, aki a francia felszabadító hadsereg vezetőjeként állt a német megszállás ellen.

Macron szerint Oroszországgal szembeni fellépés szükséges az ország érdekeinek védelmében.

A francia elnök elutasította Oroszország és a náci Németország összehasonlítását, de hangsúlyozta, hogy Oroszország veszélyes katonai hatalom, amely imperialista lett.

Macron a közös európai hadsereg koncepcióját is érintette, ám hangsúlyozta, hogy a védelem terén meglévő eltérő álláspontok miatt ennek megvalósítása nem tűnik valószínűnek.

Egyidejűleg újra megfogalmazta az európai stratégiai önállóság és a közös eladósodás melletti érvet, hangsúlyozva, hogy ez elengedhetetlen a védelmi költségek fedezéséhez. Ugyanakkor Franciaország költségvetési nehézségei miatt kérdésessé vált, hogy mennyi újabb hitelt tud még vállalni.

Macron fontolóra vette, hogy Franciaország védelmi költségvetését a GDP 5%-ára növelje, hasonlóan ahhoz, ahogyan Trump is sürgette a NATO-tagországokat.

Related posts