Dutertét, a Fülöp-szigetek volt elnökét letartóztatták, miután emberiesség elleni bűncselekményekkel vádolták meg.


A Fülöp-szigeteki rendőrség letartóztatta Rodrigo Duterte volt elnököt a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsa alapján, amelyet emberiesség elleni bűncselekmények vádjával adtak ki ellene az úgynevezett "drogháborúja" miatt. A becslések szerint több mint hatezer ember halt meg, amikor Duterte elnöksége idején, 2016 és 2022 között szabad kezet adott a gyilkosságokra azokkal szemben, akik droggyanúba keveredtek. A most 79 éves volt elnököt a manilai repülőtéren tartóztatták le, röviddel azután, hogy visszatért Hongkongból. Korábban azt mondta, hogy kész börtönbe vonulni.

A Fülöp-szigeteki Emberi Jogok Nemzetközi Koalíciója történelmi eseményként értékelte a letartóztatást. Peter Murphy, a szervezet elnöke kifejtette: "Az erkölcsi igazságtétel útja hosszú és rögös, de ma egy jelentős lépést tettünk az igazságosság felé. Duterte letartóztatása, aki brutális uralmának során tömeges gyilkosságokat követett el, a felelősségre vonás folyamatának kezdetét jelenti."

Duterte egykori szóvivője, Salvador Panelo határozottan törvénytelennek minősítette a letartóztatást, hivatkozva arra, hogy a Fülöp-szigetek kilépett az ICC (Nemzetközi Büntetőbíróság) joghatósága alól. Az ICC azonban világosan kijelentette, hogy jogi hatásköre továbbra is érvényes a Fülöp-szigeteken elkövetett bűncselekményekre, amelyek az ország tagságának időszakában történtek. Érdemes megjegyezni, hogy az országot maga Duterte vonta ki a szervezetből.

Becslések szerint a volt elnök drogok elleni háborúja során 6252 embert lőttek le a rendőrök és ismeretlen támadók, jogvédők szerint azonban ez a szám több tízezer is lehet. A rendőrség szerint több áldozatuk, akikről azt állították, hogy drogbárók vagy árusok, egyszerűen csak önvédelem miatt haltak meg egy lövöldözés során. Az áldozatok családja szerint azonban a családtagjaik csak rosszkor voltak rossz helyen.

Related posts