Kuba, az a különleges hely, ahol az idő mintha megfagyott volna, és a nap is úgy tűnik, hogy leereszkedik a horizont mögé, mint egy festményen.


Fedezd fel Kuba varázslatos világát, ahol a történelem és a kultúra gazdag szövevénye találkozik a salsa ritmusával, ínycsiklandó koktélokkal és a prémium szivarokkal. De mi rejlik a tengerparti fényűző szállodák mögött? Csatlakozz hozzánk, és merülj el Kuba rejtett kincseiben!

Kuba, a Karib-tenger északi partvidékén, a Mexikói-öböl és az Atlanti-óceán találkozásának varázslatos helyén fekszik. Az egykor spanyol gyarmati uralom alatt álló sziget ma a legnagyobb népességgel rendelkező karibi állam, és nem mellesleg a világ egyik utolsó szocialista berendezkedésű országa is.

Az ősi Havanna, vagy ahogy a spanyolok nevezik, La Habana, egy varázslatos hely, ahol a karibi tengerpartok szépsége és az idősebb kubaiak bölcsessége találkozik. Képzelj el idős kubaiakat, akik Cohiba szivarral a kezükben mesélnek életük történeteiről, miközben a szenvedélyes karibi ritmusok, mint a salsa, betöltik a levegőt. Az 1940-es évektől működő Buena Vista Social Club egy kötelező megálló, ahol a jellegzetes kubai dallamok életre kelnek. Hemingway szelleme itt még mindig jelen van, a Daiquiri-koktélok hű kísérőjeként, míg a Che Guevara pólók sokasága emlékeztet a forradalom szellemére. Fidel Castro hatalmas kultusza mind a mai napig megfigyelhető, hiszen ő volt az, aki a történelem lapjaira írta Kuba jövőjét. A Havana Club rum, a helyi ízek igazi nagykövete, csak fokozza az élményt. A városban az egykori dicsőség jelei még mindig fellelhetőek: az omladozó, de rusztikus épületek mesélnek a múlt szépségéről, míg a spanyol gyarmati építészet és a cukorbárók egykori palotái Kuba vidéki városaiban még a gazdag történelem ízét őrzik. Havanna egy időutazás, ahol a hagyományok és a modern élet egy különleges harmóniában találkoznak.

Figyeljétek csak, itt van az autentikus kubai életérzés:

Napjainkra Kuba jelképeivé váltak az 1950-es évekből, az országban ragadt old timerek. Ezek a négykeréken guruló történelmi csodák az 1959-es győztes forradalom jelképei, az amerikaiak '59-es hirtelen hazautazásakor itt maradt hagyatékai: Cadillac-ek, Oldsmobile-k, Chevrolet-ek és Fordok, amelyek mára minimum 50 évesek. A részben és/vagy teljesen felújított autók egy részét a helyiek taxiként használják. Az országból nem lehet kivinni őket, és külföldiek nem lehetnek az old timerek tulajdonosai. Körülbelül 75 ezer darab korzózik még az utakon. Mivel a forradalom után Amerika részéről embargó alá került Kuba, így az autókhoz szükséges alkatrészek beszerzése sem volt egyszerű, ráadásul egészen 2011-ig a szigetország lakói nem vásárolhattak importból származó új autót, így többnyire csak annak volt kocsija, akinek az 1959-es forradalom után nem kobozták el.

Miért is emlegetjük Ernest Hemingwayt, amikor Kubáról van szó? Az amerikai író szinte második otthonaként tekintett erre a szigetre. A helyiek mesélik, hogy gyorsan magáévá tette a kubai életstílust: szívesen gyújtott rá egy szivarra a La Floridita bárban, amely Havanna szívében található. Évről évre turisták ezrei látogatják ezt a híres helyet, ahol Hemingway nemcsak szivarozott, hanem inspirációt is merített írásaihoz, miközben a helyiekkel rumot kortyolgatott. Az író legismertebb műve, Az öreg halász és a tenger, szintén Kuba partjain született, amiért később elnyerte a Nobel-díjat is.

Kuba, a Karib-tenger legnagyobb szigete, nem csupán földrajzi értelemben kiemelkedő, hanem gazdag állat- és növényvilága, valamint egyedi atmoszférája miatt is megérdemli a "Karib gyöngyszeme" elnevezést. A sziget felfedezése során elmerülhetünk a lenyűgöző esőerdők mélységeiben, a híres dohányültetvényeken sétálva, vagy felfedezve Kuba legszebb karsztvidékét, a Viñales-völgy varázsát. A vízesések, amelyek a tájat ékesítik, különösen hívogatóak, így még azok számára is csábítóak, akik nem kifejezetten túrázási szenvedélyükről ismertek. Trinidad városa, amely az UNESCO Világörökség része, szintén megér egy látogatást; az oda vezető úton pedig kihagyhatatlan megálló az Escambray-hegységben található El Nicho vízesés, amely a vibráló zöld trópusi vegetációval körülölelve varázslatos látványt nyújt.

Bár Kuba nem a legegyszerűbb úti cél, mégis a világ egyik leglenyűgözőbb és legmisztikusabb helye, tele váratlan fordulatokkal és izgalmas kalandokkal, amelyek gyakran kivisznek minket a komfortzónánkból. Ezen a különleges szigeten sok mindent tanulhatunk, és számomra különösen elgondolkodtató volt, hogy mennyire hozzászoktunk a kényelemhez: számunkra természetes, hogy bármikor besétálhatunk egy boltba, hogy könnyedén levegyük a polcról, amire vágyunk, mégis sokszor elégedetlenek vagyunk.

A kubaiak lelkesedését még az sem tántorítja el, hogy havi körülbelül negyven dollárt (kb. 16 ezer forintot) keresnek, és hogy az alapvető szükségletekért – mint például a papírzsebkendő vagy a WC-papír – komoly harcot kell vívniuk.

Minden nehézségük ellenére az emberi értékek nagyon a helyén vannak, időt és energiát hagynak a fontos pillanatok megélésére, amire mi, európaiak, a nagy rohanásunkban már egyre kevesebbet....

Az írásomat Borbély Bence, a Wanderwell utazási iroda alapítója és vezetője ajánlásával fejezem be.

Related posts