Európa kiszervezte az illegális migráció kezelését, így a Magyarországot is érintő nyugat-balkáni útvonal jelenleg a legkevésbé forgalmas lehetőségek közé tartozik.


Az első negyedév jelentős visszaesést hozott az illegális migráció terén. A nyugat-balkáni útvonal mostanra a legkevésbé forgalmas hagyományos pályává vált. Az Európai Unió új menekültügyi paktuma pedig várhatóan számos változást fog eredményezni. További részletek a migrációs helyzetről a HVG-Ténytárban olvashatók.

Az év első negyedében az Európai Unió külső határain 31 százalékkal csökkent az illegális határsértések száma a 2024-es év hasonló időszakához viszonyítva. A Frontex, az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség legfrissebb statisztikái alapján elmondható, hogy a hat migrációs útvonal forgalma egyaránt mérséklődött.

A legszembetűnőbb csökkenés, 64 százalékos mértékben, a nyugat-balkáni útvonalon figyelhető meg, amely Magyarországot is magába foglalja.

Az útvonal kulcsfontosságú belépési pontja a schengeni térséghez legújabban csatlakozott Bulgária, valamint részben Románia. Ugyanakkor a helyzetet Szerbia és Bosznia-Hercegovina dinamikája formálja; ezek az országok a Frontexszel való szorosabb együttműködés keretein belül határozottabb intézkedéseket hoznak az embercsempészek tevékenysége ellen. Szerbia különösen az ország északi területein tartózkodó migránsokat irányítja déli irányba.

Az elmúlt két év során a Földközi-tenger középső szakasza bizonyult a legforgalmasabb útvonalnak, ahol azonban hosszú idő után először tapasztalható számcsökkenés, amely Olaszország politikai döntéseinek következménye. Ennek hatására a forgalom egy része a két nyugati útvonal irányába terelődött. A belépési pontok közé Spanyolország, valamint a Kanári- és Baleár-szigetek tartoznak, továbbá Ceuta és Melilla is érintett, de 2025 elejére ezen a területen is csökkenés figyelhető meg. Civil szervezetek nyilatkozata szerint az idei évben 385 migráns vesztette életét a tengerben, ami jelentősen elmarad a tavalyi 2300-as áldozatszámtól.

A 2015-ös migrációs krízis során közel kétmillióan jutottak be illegálisan az EU-ba. Ezt követően fokozatosan csökkent a nyomás Európán, a koronavírus-járvány alatt (és részben ezzel összefüggésben) pedig tartósan 200 ezer alá esett az illegális határátlépések éves száma. Az afganisztáni kivonulás vagy az orosz-ukrán háború okozta globális élelmiszerhiány turbulens 2022-es évet okozott, ismét megugró forgalommal, 2023 pedig már a nagy migrációs krízis óta nem látott áradattal járt.

A 2024-es év jelentős változásokat hozott, hiszen a csökkenés mértéke elérte a 40 százalékot, különösen a közép-mediterrán és a nyugat-balkáni útvonalon tapasztalható.

Az idei első negyedévben tapasztalható trend folytatásához számos tényező kedvező egybeesése járult hozzá.

Related posts