Kínai támogatással működő hackercsoport sikeresen behatolt az amerikai pénzügyminisztérium informatikai rendszerébe.
A washingtoni kínai nagykövetség véleménye szerint az amerikaiak által hangoztatott állítások teljesen megalapozatlanok, és nem más, mint egy Kína ellen irányuló rágalomkampány része.
A BBC jelentése szerint Kína által támogatott hacker csoportok sikeresen behatoltak az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának informatikai infrastruktúrájába.
A támadók bejutottak az alkalmazottak munkahelyi állomásaira, és sikerült birtokukba venniük néhány, nem titkosnak minősített iratot. A betörés december elején zajlott le, de csak most, a tárca értesítése nyomán vált nyilvánossá az eset, miután a törvényhozókat tájékoztatták az incidensről.
A minisztérium a betörést komoly eseményként értékelte, és bejelentette, hogy az FBI és más szakmai szervezetek bevonásával alaposan kivizsgálják az eset következményeit.
A washingtoni kínai nagykövetség véleménye szerint az amerikaiak által hangoztatott állítások teljesen megalapozatlanok, és nem más, mint egy Kína ellen irányuló rágalomkampány része.
A törvényhozóknak írt levélből az is kiderül, hogy a hackerek egy a tárcától független szolgáltatótól származó belépőkulcson keresztül jutottak be a rendszerbe, ami normális esetben a minisztériumi gépekhez való távoli hozzáférést tenné lehetővé az alkalmazottak számára.
A hatóságok nyilatkozatai szerint a BeyondTrust szolgáltató – amelynek neve a történtek fényében igencsak ironikus, hiszen körülbelül „Túl a bizalmon”-nak fordítható – már lekerült a hálózatról. Emellett megjegyezték, hogy nincs bizonyíték arra, hogy a hackerek az incidens óta hozzáfértek volna a minisztérium informatikai rendszereihez.
A betörésről a szolgáltató értesítette a céget december 8-án, de a gyanús aktivitásra már korábban, december 2-án felfigyeltek. Ekkor azonban még nem tudták azonosítani a problémát, és csak három nap múlva derült ki, hogy a rendszerük is kompromittálódott.
A Pénzügyminisztérium még nem osztotta meg a nyilvánossággal, hogy pontosan mely adatokhoz jutottak hozzá a hackerek, sem azt, mennyi időt töltöttek el a rendszerben. Az egyetlen biztos információ, hogy a megszerzett dokumentumok nem voltak titkosak. Ugyanakkor aggasztó, hogy a Peking által támogatott kiberbűnözők esetleg képesek voltak felhasználói fiókok létrehozására és jelszavak módosítására a minisztérium rendszerében.
A történésekkel kapcsolatban fontos kiemelni, hogy az Egyesült Államokban a kormányszervek esetében a törvényhozók és a közvélemény viszonylag gyorsan értesülnek arról, ha egy külföldi állam hackerei betörnek a minisztériumi rendszerekbe. Ezzel szemben Magyarországon Szijjártó Péter külügyminiszter csak két évnyi tagadás után, a sajtó által feltárt bizonyítékok hatására ismerte el, hogy az orosz hekkerek sikeresen behatoltak a külügyminisztérium szerverébe.