Ha nem kezelik időben, néhány órán belül súlyos vakságot idézhetnek elő: ezek a jelek a szemben a stroke-ra figyelmeztethetnek.

Tényleg ő volt Hunyadi első nagy szerelme? Brankovics Mara a szultán kedvence lett
A stroke hatásai nem csupán az agyra korlátozódnak; a szem és a gerincvelő is érintett lehet – hívta fel a figyelmet Dr. Matthew Schrag, a Vanderbilt Egyetem Orvosi Központjának neurológusa. A szem stroke-ja, más néven központi retinaartéria-elzáródás (CRAO), hirtelen és fájdalommentes látásvesztést idézhet elő az egyik szemben. Ennek hátterében az áll, hogy a nyaki verőérből (arteria carotis) leszakadt plakkok a retinához jutnak, ahol elzárják annak vérellátását. Ez a folyamat párhuzamba állítható az agyi infarktussal, vagyis az iszkémiás stroke-kal, amikor a vérrög az agyban oxigénhiányt okoz.
Dr. Lucia Sobrin, a Harvard Orvosi Intézet szemészeti szakértője hangsúlyozza, hogy a központi retina artéria elzáródása (CRAO) esetén a látásvesztés mértéke lehet teljes vagy részleges. Bizonyos helyzetekben a páciensek még érzékelhetnek fényeket és mozgásokat, de az éles látás sajnos megszűnik. Bár ez az állapot nem életveszélyes, sürgős orvosi beavatkozás nélkül a látás elvesztése véglegessé válhat.
A szakemberek hangsúlyozzák, hogy ha valaki hirtelen, fájdalom nélküli látásvesztést tapasztal, azonnal orvosi segítséget kell kérnie! Az Amerikai Szívtársaság (AHA) 2021-es irányelvei szerint a központi retina artéria elzáródásának (CRAO) diagnosztizálásakor sürgős képalkotás és vérrögoldó kezelés szükséges. Klinikai kutatások alapján azok a páciensek, akik a tünetek megjelenését követő négy és fél órán belül megkapják a megfelelő kezelést, akár 50%-os eséllyel mentesülnek a kellemetlen tünetektől.
Dr. Matthew Schrag kiemeli, hogy a CRAO (centrális retina artéria elzáródás) nem csupán a látás elvesztésével járó nehézségeket idézhet elő. Gyakran súlyosabb kardiovaszkuláris problémák, mint például a magas vérnyomás, a cukorbetegség vagy a megemelkedett koleszterinszint húzódnak meg a háttérben. Ezen állapot a figyelmeztető jele lehet egy esetleges, akár életveszélyes stroke-nak vagy szívinfarktusnak is.
A stroke megelőzésének titka az életmódunk átalakítása, amely magában foglalja a táplálkozásunk egészségesebbé tételét, a testmozgás rendszeressé tételét, valamint az alkohol és dohányzás elhagyását. Ezek a tényezők együttesen jelentősen csökkenthetik a stroke kockázatát, így érdemes tudatosan foglalkozni velük a hosszú távú egészségünk érdekében.