Katar azzal a fenyegetéssel lépett a színre, hogy leállítja gázszállításait az Európai Unió felé.
Katar a gázszállítások felfüggesztésével fenyeget, ha a QatarEnergy-t megbüntetik az új vállalati fenntarthatóságot és átvilágítást célzó törvény értelmében. Ez a jogszabály előírja, hogy amennyiben egy cég kényszermunkát alkalmaz vagy jelentős környezeti károkat okoz, úgy a bevétele öt százalékáig terjedő bírságot kaphat. Saad al-Kaabi energiaügyi miniszter hangsúlyozta, hogy ha a QatarEnergy-t szankcionálják, akkor Katar nem fog gázt szállítani Európába, mivel ez súlyos bevételkiesést jelentene az állam számára.
Katar leállítja az EU-ba irányuló gázszállításokat, ha a tagállamok szigorúan betartatják a kényszermunka és a környezeti károkozás elleni új törvényt - mondta Saad al-Kaabi energiaügyi miniszter vasárnap .
Az idei évben életbe lépett irányelv a vállalati fenntarthatóság átvilágításáról kötelezi az Európai Unió területén működő nagyobb cégeket arra, hogy alaposan ellenőrizzék beszállítói láncaikat. Ennek célja, hogy kiszűrjék a kényszermunkát és a környezeti károkat okozó gyakorlatokat. Amennyiben ilyen problémákra derül fény, a vállalatoknak sürgősen lépéseket kell tenniük a helyzet orvoslására. A jogszabály szigorú büntetéseket is előír, amelyek akár a globális forgalom 5%-át is elérő bírságokat vonhatnak maguk után.
Ha úgy alakul, hogy a megtermelt bevételeim 5 százalékát kockáztatnám azzal, hogy Európába utazom, akkor inkább lemondok erről az útról. Nem beszélek a levegőbe.
- mondta Kaabi a lapnak, hozzátéve, hogy "a QatarEnergy megtermelt bevételének 5 százalék a a katari állam bevételének 5 százalék át jelenti. Ez az emberek pénze, így nem veszíthetek el ennyi pénzt - és senki sem fogadná el, hogy ennyi pénzt elveszítsek".
Kaabi, a QatarEnergy vezérigazgatója, az állami tulajdonú vállalat élén, úgy véli, hogy az Európai Uniónak alaposan át kellene gondolnia az átvilágítási jogszabályokat. Emellett kifejtette, hogy az öböl menti államának nincsenek kétségei Donald Trump megválasztott amerikai elnök ígérete kapcsán, amely a cseppfolyósított földgáz exportjának korlátozásainak eltörlésére vonatkozik.
Katar, a világ egyik vezető LNG-exportálójaként, törekszik arra, hogy megerősítse pozícióját Ázsiában és Európában, miközben az Egyesült Államok, mint elsődleges szállító, egyre nagyobb versenytárssá válik. A tervek között szerepel, hogy a jelenlegi 77 millió tonnás cseppfolyósítási kapacitását 2027-re évi 142 millió tonnára növelje – számolt be róla a Reuters.