Kaliforniában egyre komolyabb diskurzusok zajlanak arról, hogy a tagállam esetleg elindulhat az Egyesült Államokból való kilépés irányába.
Donald Trump Kaliforniában az elnökválasztáson a szavazatok kevesebb mint 40 százalékát gyűjtötte be. A demokrata kormányzó készen áll arra, hogy "megvédje Kalifornia értékeit és alapvető jogait" a megválasztott elnök második ciklusában. Gavin Newsom ellenállása elszakadási mozgalommá fajulhat annak ellenére, hogy az amerikai Legfelsőbb Bíróság a polgárháború után, a 19. század derekán alaposan korlátozta a szecesszió lehetőségeit.
Másoktól eltérően a Golden State, azaz Kalifornia pénzügyi ereje adott ahhoz, hogy az elszakadás gondolatával kacérkodjon. Az Egyesült Államok GDP-jének egyhetedét Kalifornia teremti meg, és az összesen 3900 milliárd dollárral globálisan is a világ ötödik legnagyobb gazdasága az USA, Kína, Németország és Japán után - megelőzve Indiát, az Egyesült Királyságot, Franciaországot, Texast és Olaszországot.
A délnyugati tagállam 39 millió lakosa az amerikai költségvetés legnagyobb nettó befizetője: 2022-ben 72 milliárd dollárral többet utaltak a szövetségi büdzsébe, mint amennyit visszakaptak.
Az Egyesült Királyságban számos tényező hozzájárult ahhoz, hogy a brexitre való áttérés irányába billenjen a mérleg. Különösen figyelemre méltó, hogy 2011-ben Dél-Szudán népszavazás keretében döntött az önrendelkezéséről, amely jelentős mérföldkő volt a nemzeti identitás keresésében. Ezzel párhuzamosan Skóciában és Katalóniában is felvetődött az elszakadás gondolata, ám Katalónia esetében a spanyol kormány határozott intézkedései megakadályozták a függetlenségi törekvések megvalósulását.
A szakadárok mozgalma robbantotta ki végső soron az ukrajnai háborút is.
Texasban a szövetségi adóemelés miatt a kormányzó fenyegetőzött kiválással még 2009-ben, néhány éve pedig az ottani republikánusok azt követelték a törvényhozóktól, hogy bocsássák szavazásra az elszakadás kérdését.
Donald Trump első hivatali ciklusának kezdetén, 2017-ben Kalifornia lakosságának majdnem egyharmada támogatta az állam békés elszakadását az Egyesült Államoktól. Azóta a közvélemény hangulata, valamint Trump és Gavin Newsom kapcsolata egyértelműen romlott. Newsom gyakran hangoztatta, hogy Kaliforniát "nemzetállamként" említi, ami tovább mélyítette a feszültséget a szövetségi kormány és az állami vezetés között.
A megválasztott elnök határozott és provokatív álláspontokat képvisel, különösen a klíma- és bevándorláspolitika terén. Nézetei éles ellentétben állnak a legnagyobb amerikai állam véleményével e témákban, ami komoly vitákat generálhat a politikai színtéren.
Ilyen helyzetben valószínűleg nem lenne nehéz összegyűjteni azt a durván kilencszázezer aláírást, amely a kaliforniai alkotmány módosításának kezdeményezéséhez szükséges.
Ezt jelentősen nehezíti az amerikai Legfelsőbb Bíróság állásfoglalása, amely 1869-ben megállapította, hogy az Egyesült Államok egy "megsemmisíthetetlen szövetség", amelyből egyik tagállam sem léphet ki.
A kaliforniai kormányzó már az új elnök megválasztásának másnapján összehívta a törvényhozókat, hogy "megvédjék a kaliforniai értékeket és alapvető jogokat a hivatalba lépő Trump-kormányzattal szemben" - írta a New York Times.
"Egyszerű szabály szerint fogok kormányozni" - fogadkozott Trump győzelme után.
Fogadalmaimra támaszkodva, elkötelezem magam, hogy minden ígéretemet maradéktalanul teljesítem.
Az ígéretek betartásának terhét a nagyobb és népesebb államok viselik. Sacramentóban, Kalifornia fővárosában több mint egy évvel korábban hozzáláttak egy készenléti terv kidolgozásához Trump újraválasztása esetére.
Az általunk rendkívül fontosnak tartott szabadságjogokat súlyos támadások érik, és ezt nem hagyhatjuk figyelmen kívül.
- hangsúlyozta Gavin Newsom. Emlékeztetett arra, hogy Kalifornia már régebben is találkozott hasonló nehézségekkel, ezért tisztában van azzal, hogyan érdemes lépni a helyzet kezelésére.
Trump első ciklusa alatt az állam több mint 120 jogi eljárást indított a szövetségi kormányzat ellen.
Trump már korábban kilátásba helyezte a gyógyszeres abortuszhoz való hozzáférés korlátozását, a környezetbarát járművekkel kapcsolatos politika felszámolását, a bevándorlási politika hatályon kívül helyezését, és egész sor más olyan intézkedés módosítását, amely kivétel nélkül ellenkezik a kaliforniai gyakorlattal.
Borítékolható Sacramento és Washington összecsapása a transzneműek kérdésében, kivált azok után, hogy a kaliforniai kormányzó aláírt egy törvényt, amely megtiltja, hogy a tankerületek arra kényszerítsék a pedagógusokat: értesítsék a szülőket, ha gyermekeik eltérő nevek vagy nemek használatát kérik.
Kaliforniában már most felkészültek azokra a jogi csatározásokra is, amelyekkel megkísérlik meghiúsítani a megválasztott elnök tömeges deportálásra tett ígéreteit.
Los Angeles lakosainak több mint egyharmada külföldön született.
Nem számít, hol születtél, hogyan érkeztél az országba, vagy kit szeretsz, Los Angeles kitart melletted
- Ígérte a polgármester. Karen Bass úgy véli, hogy a városi és állami vezetés is egyetértene vele ebben a kérdésben.