Egy újabb járvány söpör végig az Egyesült Államok területén – a megoldást talán az oltások jelenthetik.


Az Egyesült Államok mezőgazdasági hatóságai mérlegelik a baromfiállomány madárinfluenza elleni oltását, hogy megfékezzék az elmúlt évek legsúlyosabb járványát. Miközben a tojástermelők támogatják a vakcinációt, az exportpiacok megőrzése miatt a csirkehús-termelők aggódnak az esetleges kereskedelmi korlátozások miatt, írja a Reuters.

Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) jelenleg azon dolgozik, hogy védőoltást vezessen be a baromfiállomány védelme érdekében a madárinfluenza ellen. Ennek érdekében egy részletes tervet készítenek, amelyben külön figyelmet szentelnek az exportokra gyakorolt lehetséges hatásoknak is. Az oltási lehetőség megfontolása a tojás- és pulykatermelő szövetségek által benyújtott javaslatok nyomán indult el, mivel a vírus már súlyosan érintette az állatállományt. 2022 óta körülbelül 175 millió csirkét, pulykát és egyéb baromfit kellett leölni a járvány terjedésének megakadályozása érdekében, ami az Egyesült Államok történetének legsúlyosabb állat-egészségügyi válságát jelenti.

A tojástermelés drámai csökkenése rendkívüli tojásárakat idézett elő, ami kényszerítette a boltokat arra, hogy korlátozzák a készleteiket. Az éttermek kénytelenek voltak emelni árazásukat, míg a feldolgozóipar a helyzet orvoslása érdekében importálni kezdett olyan országokból, mint Törökország, Brazília és Dél-Korea. Az USDA válaszul akár 100 millió dollárt is kész áldozni kutatási projektekre és vakcinák kifejlesztésére, hogy megoldást találjanak a problémára.

Jelenleg az USDA és az iparági szereplők együttes erőfeszítéseket tesznek egy komplex terv kidolgozására, amelynek várható befejezési határideje július. Ezt követően a céljuk, hogy a nemzetközi kereskedelmi partnereknek is bemutassák az eredményeket, valamint elemezzék az oltás exportkorlátozásokra gyakorolt lehetséges hatásait. A madárinfluenza elleni vakcináció kérdése azonban megosztja a baromfitermelő közösséget: míg a tojás- és pulykatermelők támogatják a vakcinát, mivel az védelmet nyújtana az állományaik számára, a csirkehús-termelők aggodalmaikat fejezik ki amiatt, hogy a vakcina alkalmazása széleskörű exporttilalmakhoz vezethet, mivel elfedheti a fertőzés jelenlétét.

Az USDA az elmúlt időszakban már több mint 1 milliárd dollárt költött a betegség által érintett gazdák kártalanítására, ám az állomány védelme érdekében most egy hatékonyabb, oltásalapú megoldást keresnek. Az Egyesült Tojástermelők Szervezete például egy olyan javaslatot nyújtott be, amely szerint a csibéket először egy oltással, majd egy emlékeztető oltással látnák el, és rendszeres teszteléssel figyelnék az állomány egészségi állapotát, hogy egyszerre csökkentsék a fertőzés kockázatát és javítsák a járványügyi kontrollt.

Related posts