Dél-Koreában újabb meglepő fejlemények zajlanak: az elnök bocsánatot kért.


A dél-koreai elnök, Jun Szogjol, nyilvánosan bocsánatot kért a hadiállapot bevezetésére tett kísérlete miatt, azonban nem tervez lemondani tisztségéről. Szombaton elmondott televíziós beszédében kifejezte sajnálatát a váratlan döntés következményeiért, miközben pártja egyes képviselői és az ellenzék is a lemondását követelik. A parlament várhatóan még aznap szavazni fog az elnök ellen benyújtott vádemelési javaslatról – értesült a Reuters.

Jun Szogjol, Dél-Korea elnöke, szombaton nyilvánosan elnézést kért a közelmúltban tett kísérlete miatt, amely a hadiállapot bevezetésére irányult. A vezető a nemzethez intézett televíziós beszédében osztotta meg sajnálatát a kialakult helyzet kapcsán, de tisztségéről nem mondott le.

Nagyon sajnálom, és őszintén szeretnék bocsánatot kérni a sokkolt emberektől

„Tedd egyedivé a szövegedet!” – mondta Jun, majd határozottan megígérte, hogy soha többé nem próbálkozik a hadiállapot bevezetésével.

Az elnök hangsúlyozta, hogy vállalja a jogi és politikai felelősséget a döntéséért, amellyel 1980 óta először hirdette meg a hadiállapotot Dél-Koreában. Kiemelte, hogy ez a lépés a körülmények nyomása alatt, szinte kényszerből született.

A lépés évtizedek óta a legnagyobb politikai válságba sodorta Ázsia negyedik legnagyobb gazdaságát és az Egyesült Államok kulcsfontosságú katonai szövetségesét. A helyzet azzal fenyeget, hogy megingatja Dél-Korea demokratikus sikertörténetként szerzett hírnevét.

A törvényhozók a tervek szerint szombaton 17 órakor szavazásra bocsátják a fő ellenzéki Demokrata Párt Jun felelősségre vonására irányuló javaslatot. A DP vezetése jelezte, hogy amennyiben az indítvány nem kap támogatást, szerdán ismét napirendre tűzik a kérdést.

Jun kedden késő este megrázta az országot, amikor korlátlan felhatalmazást biztosított a hadsereg számára, hogy fellépjen az "észak-koreai kommunista erők" által jelentett, pontosan nem körvonalazott fenyegetésekkel szemben. A parlament azonban, a katonai és rendőrségi védőfalak ellenére, elutasította a rendeletet.

Több ezer gyertyás tüntető gyűlt össze péntek este a parlament előtt, Jun felelősségre vonását követelve. Szombaton további tüntetések várhatók a szavazás előtt.

Jun felelősségre vonásához a 300 parlamenti képviselőből legalább 200-nak támogatnia kell az indítványt. Amennyiben Jun leváltására sor kerül, az alkotmánybíróság előtt folytatódik az eljárás. Az ügyészi hivatal, a rendőrség, valamint a korrupcióval foglalkozó magas rangú tisztviselők ellenőrzésére létrehozott hivatal mindannyian nyomozást indítottak Jun és a hadiállapot-rendeletet kidolgozó vezető tisztségviselők ellen.

Forrás: Reuters hírügynökség.

Related posts