Új korszak kezdődött a napelemek világában, hiszen megszületett egy új világrekord, amely még a korábbi rekordtartót is lenyűgözte.
A Trina Solar új világrekordot állított fel egy speciális napelemmodul áramátalakítási hatékonyságában - jelentette be hétfőn a kínai napelemgyártó. A vállalat nagy felületű, n-típusú, teljesen passzivált hetero átmenetű (HJT) moduljai 25,44%-os hatékonyságot értek el laboratóriumi tesztek során. Az eredményt a németországi Fraunhofer CalLab, egy elismert napenergia-kutató szervezet hitelesítette.
A Trina Solar hétfőn közzétett közleménye izgalmas áttörést jelentett a napelemes technológia világában. Az új passziválási eljárás képes eltüntetni a napelemek felületén előforduló hibákat, míg a cellahatékonyság azt mutatja meg, hogy a napfényből érkező energia mekkora része alakul át hasznosítható villamos energiává. A napelemek hatékonyságának fokozása elengedhetetlen a berendezések méretének csökkentéséhez és a költségek csökkentéséhez, ami új lehetőségeket nyit meg a fenntartható energia jövőjében.
Martin Green, a Sydney-i Új-Dél-Walesi Egyetem neves professzora, aki hosszú éveken át a napelemek hatékonyságának éllovasa volt, elismeréssel beszélt a legújabb eredményről.
Szerinte ez világosan tükrözi a HJT napenergia-technológiában rejlő potenciált, amely a jövő energiaágazatának kulcsfontosságú technológiájává léphet elő.
Hosszú távon az egész a hatékonyságról szól, így még ha egyes sorozatok jelenleg költségesebbek is, mint mások, általában az történik, hogy amint az iparág beleveti magát egy új technológiába, a költségek elég gyorsan csökkennek
- jelentette ki Green a Reuters hírügynökségnek.
Gao Jifan, a Trina elnök-vezérigazgatója bejelentette, hogy a cég fokozni fogja a passzivált napenergia-technológiával kapcsolatos kutatás-fejlesztési erőfeszítéseit, célja pedig a technológiai élenjáró pozíciójának megőrzése.
A HJT technológia jelenleg még csak egy viszonylag apró részesedéssel bír a napenergia piacon. Az InfoLink napenergia-tanácsadó cég előrejelzése szerint 2024-re a nagy hatásfokú napelemek teljes kapacitásának 7%-át, 2025-re 8%-át, míg 2026-ra már 9%-át fogja képviselni. A következő öt év során várhatóan a TopCON, vagyis az alagútaktivált passzív érintkezős cellák dominálják majd a piacot.
A Trina nyilatkozata hangsúlyozza, hogy...
az elért eredmény nemcsak a HJT-technológia számára jelent rekordot, hanem új mérföldkövet állít fel az monokristályos szilícium napelemmodulok fotoelektromos átalakítási hatékonysága terén is.
Forrás: Reuters