Egy új időszak vette kezdetét a globális világrendben: felfedjük, miként használhatod ki ezt a lehetőséget a saját javadra.

Donald Trump amerikai elnök a héten olyan kereskedelmi háborút robbantott ki, amire már egy évszázada nem volt példa, és Kína azonnal reagált. A piaci helyzet rendkívül feszült, és nem csupán a szakmai befektetők szenvednek, az átlagos részvényesek is jelentős veszteségeket könyvelhetnek el. Azonban a nagy piaci visszaesés új lehetőségeket teremt, amelyek később jelentős hozamokat kínálhatnak. Ebben a cikkben áttekintjük a vámháború következményeit, és megosztjuk, hova érdemes fektetni a tőke csökkenése után.
Nem túlzás kijelenteni, hogy Donald Trump amerikai elnök szerdai bejelentései egy új gazdasági világháború kezdetét jelzik. A helyzet már most is feszültté vált, hiszen Kína megerősítette, hogy 34%-os vámot fog bevezetni minden olyan termékre, amely az Egyesült Államokból érkezik. Az eszkalálódás tehát elkerülhetetlennek tűnik, és a nemzetközi kereskedelem jövője további kihívások elé néz.
Mielőtt belemélyednénk a befektetési lehetőségek világába, elengedhetetlen, hogy megértsük a közgazdasági környezetet, amelyben működünk. Az alábbi grafikon világosan illusztrálja, hogy Trump politikai intézkedéseivel a vámterhek szintje a közelmúltban olyan magasra emelkedett, amire már 100 éve nem volt példa. A 30-as évek válsága óta tudjuk, hogy az ilyen drasztikus lépések katasztrofális következményekkel járhatnak, hiszen akkoriban ezek a döntések súlyosan hozzájárultak a Nagy Világgazdasági Válság elmélyüléséhez. Bár a világ azóta sok szempontból megváltozott, egy ilyen komplex és egymással összefonódó kereskedelmi rendszer megbontása rendkívül súlyos következményekkel járhat, mind a rövid, mind a hosszú távú perspektívákat illetően.
Történelmi változások zajlanak, és a piaci reakciók is ennek megfelelően alakulnak. A Nasdaq 100 index már közel 20%-os csökkenést mutat, miközben a befektetők a biztonságosabb eszközök felé fordulnak. Ez a tendencia nem meglepő, különösen a globális reálgazdasági következmények fényében, amelyek rendkívül jelentős hatással lehetnek. Ebben a helyzetben számos lehetőség kínálkozik, de nem mentes a kockázatoktól sem. A nagy piaci esések gyakran hatalmas lehetőségeket rejtenek, és mi most megosztjuk, mibe érdemes fektetni az áresés után.
A piaci jelzések szerint a befektetők aggodalma egyértelműen a recesszióval kapcsolatos, nem pedig az inflációs kockázatokkal összefüggésben. Hosszú idő óta most először csökkent 4% alá az amerikai államkötvények hozama.
Sokáig a befektetők nem voltak benne biztosak, hogy a vámok inflációs vagy növekedési következményei lesznek erősebbek. Amikor Trump először vetette ki a vámokat Mexikóra, Kanadára és Kínára februárban, akkor az inflációs várakozások emelkedésnek indultak. Azonban hetek óta inkább az inflációs várakozások csökkenését látjuk. Most pedig miután Trump bemutatta az új vámokat, egyre biztosabbak benne a befektetők, hogy a növekedési hatások lesznek a fájóbbak.
Ez a helyzet tényleg a legrosszabb pillanatban érte az Egyesült Államokat, hiszen a megemelkedett vámok terheit végső soron az amerikai vásárlók fogják viselni. A bizalomra vonatkozó mutatók drámai csökkenést mutatnak, ami azt jelzi, hogy a fogyasztói bizalom rohamosan hanyatlik. Ezzel párhuzamosan a vállalatok is egyre inkább óvatosabbá válnak, kerülve a költekezést és az új beruházásokat. Ilyen körülmények között szinte elkerülhetetlen a gazdasági növekedés jelentős visszaesése. Ezt már a Fed első negyedéves gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzése is világosan tükrözi.
A hozamgörbe dinamikája is azt jelzi, hogy a hosszú távú kötvényhozamok jelentősen gyorsabban csökkennek, mint a rövid távú kötvények esetében. Ez arra utal, hogy a piaci szereplők a gazdasági helyzet hirtelen romlásával számolnak. Ezt alátámasztja a vállalati kötvénypiac is, ahol a spreadek meredeken emelkedni kezdtek, ami szintén a gyengülő gazdasági kilátásokat jelzi.
Végül pedig az USA helyzetét nehezíti, hogy 7% feletti költségvetési hiány mellett nincs tér érdemi fiskális lazításra, ezért az állam oldaláról nem lehet számítani
Egyetértenek abban az elemzőházak, hogy Kínában és az euróövezetben is súlyosak lesznek a gazdasági hatások. Azonban mégsem annyira rossz a helyzet, mint az USA-ban.
A fentiek alapján világosan látszik, hogy a növekedési kilátások romlása és a hozamok csökkenése a gyengébb dollár irányába tereli a trendeket. Azonban ez csupán a jéghegy csúcsa. Jelenlegi helyzetünkben olyan tényezők is előtérbe kerülnek, amelyek békeidőben talán nem kaptak volna ekkora figyelmet.
Jelenlegi elemzések alapján úgy tűnik, hogy a mostani részvénypiaci visszaesés több hullámban fog megnyilvánulni. A 2017-es kereskedelmi háború idején például 20%-os csökkenést tapasztaltunk az amerikai tőzsdék körében, holott akkor a kötvényhozamok alacsonyabb szinten álltak, és az értékeltségek sem voltak ennyire feszített helyzetben. Érdekes módon az amerikai pénzügyminiszter a részvénypiacok gyengélkedését a technológiai szektor problémáira vezette vissza, nem pedig a vámokkal kapcsolatos feszültségekre - miközben nemrég a Nasdaq index 30 perc alatt közel 1000 pontot veszített. A lényeg tehát az, hogy...
amíg az USA-ból nem látunk pozitív fordulatot a növekedéssel, az inflációval, a gazdaságpolitikával kapcsolatban, vagy nem estek az amerikai részvényindexek nagyon sokat, addig a kockázat-hozam kombináció nem kedvező a befektetések számára.
Ráadásul már pánikhangulat kezd kialakulni a részvénypiacokon, amit jól mutat, hogy a VIX (félelemindexe 40 körüli szinteken is járt).
A vámháború eszkalálódása miatt már Európára és Kínára is átterjedt a negatív piaci hangulat.
Viszont ha egy lépést hátra lépünk, láthatjuk, hogy a részvénypiaci befektetések jövője Európában és Kínában rejlik.
A helyzet jelenleg még kedvezőtlen, hiszen az értékeltségek alacsonyak, és a döntéshozók fiskális lazítással próbálják serkenteni a gazdaságot. Azonban talán a leglényegesebb tényező, hogy a tőke, amely az Egyesült Államokból menekül, új lehetőségek után kutat. Érdemes figyelembe venni, hogy az amerikai részvény- és kötvénypiacok mérete olyan monumentális, hogy az innen kiáramló tőke évek alatt jelentős átalakulásokat hozhat más országok részvénypiacain. Részletesebben erről a témáról itt olvashatsz:
Rövid távon a vámháború minden érintettre mély nyomot gyakorol, és a következő hetekben a nagy elemzőházak egymással versenyezve fogják csökkenteni a növekedési kilátásokat. Ilyen körülmények között a befektetők először a biztonságosabb eszközökhöz nyúlnak, és csak később merészkednek ki a kockázatosabb vizekre.
A vámok azonnali következményei kétségkívül a globális kereskedelem és a gazdasági növekedés jelentős lelassulását jelzik. Ilyen körülmények között az olaj és az ipari fémek teljesítménye általában gyengébb szokott lenni. Jelenleg, bármennyire is érkeznek az európai és kínai fiskális könnyítések, ezek hatása a kereskedelmi háború fokozódásának fényében elhanyagolható.
Ezen a ponton érdemes elgondolkodni azon, hogy a réz hosszú távon izgalmas befektetési lehetőséget kínál. Kifejezetten ezek a piaci visszaesések azok, amikor kedvező áron szerezhetünk be belőle, így a jövőbeni nyereségünk jelentősen növekedhet.
Rövid távon az egyetlen cél a túlélés most. Tényleg nem túlzás azt mondani, hogy Trump egy történelmi fordulatot indított el és még nem tudja hova tud eszkalálódni a kereskedelmi háború. Érdemes ismét arra gondolni, hogy az első kereskedelmi háború alkalmával 20%-ot estek a részvénypiacok, pedig a piacok értékeltsége kisebb volt mint most és a kötvényhozamok is alacsonyabbak. Ráadásul az a kereskedelmi háború a bokájáig nem ér fel a mostaninak. Emiatt egyelőre érdemes megvárni a pánik leültét.
Ezt követően a figyelem az európai és kínai részvények felé fordulhat, ahol izgalmas lehetőségek rejlenek. A kötvénypiacon az európai eszközök továbbra is vonzóak lehetnek, míg a rézpiac is kínálhat figyelemre méltó vételi lehetőségeket.
De ismételten hangsúlyozom: hosszú távon az ér el nagyobb célokat, aki jelenleg képes türelmesen várni.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Kérjük, vegye figyelembe a jogi vonatkozásokat és tájékozódjon alaposan!