A javasolt tárgyalási ajánlat mögött egy átlátszó stratégia húzódik meg Putyin részéről.

Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke, a 2022-es isztambuli jegyzőkönyvek nyomán új tárgyalásokat szeretne kezdeményezni Ukrajnával. Az amerikai Institute for the Study of War (ISW) háborús elemzőintézet elemzése szerint ezek a javasolt feltételek gyakorlatilag Ukrajna teljes kapitulációját követelnék.
Az orosz elnök vasárnapra virradó éjjel nyilatkozott a médiának, válaszul az Egyesült Államok, Ukrajna és európai országok közös javaslatára, amely május 12-től legalább 30 napos általános tűzszünetet kezdeményezett. Putyin nem fogadta el ezt a javaslatot, ehelyett azt indítványozta, hogy Oroszország és Ukrajna május 15-én folytassa a 2022-ben megszakadt közvetlen tárgyalásokat.
Jurij Usakov, az orosz elnök tanácsadója bejelentette, hogy Oroszország nemsokára nyilvánosságra hozza a delegációját, amely részt vesz az isztambuli egyeztetések további lebonyolításában. Az új tárgyalások során fontos szempont lesz figyelembe venni a 2022-es tárgyalások során szerzett tapasztalatokat és eredményeket.
A 2022 áprilisi isztambuli jegyzőkönyvtervezet olyan rendelkezéseket foglalt magában, amelyek lényegében Ukrajna kapitulációját jelentették volna, így az ország sebezhetővé vált volna a jövőbeli orosz agressziókkal szemben.
A dokumentum alapján Ukrajnának le kellene mondania NATO-csatlakozási ambícióiról, és az alkotmányába egy semlegességi záradékot kellene beépítenie. Ez a záradék megakadályozná, hogy bármilyen katonai szövetséghez csatlakozzon, valamint megtiltaná a katonai megállapodások kötését, továbbá a külföldi katonai személyzet, kiképzők vagy fegyverrendszerek fogadását is.
Oroszország azt is követelte, hogy saját magán kívül az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Kína, Franciaország és Fehéroroszország legyenek a megállapodás biztonsági garanciái. Azoknak az államoknak, akik vállalják a garanciát, fel kellene függeszteniük minden olyan nemzetközi szerződést, amely ellentétes Ukrajna semlegességi elveivel, beleértve a katonai támogatási megállapodásokat is.
A jegyzőkönyv az ukrán haderőt 85 000 katonára, 342 tankra és 519 tüzérségi rendszerre korlátozná. Az ukrán rakéták hatótávolságát 40 kilométerben maximalizálnák, ami lehetővé tenné Oroszország számára, hogy kritikus rendszereket és felszereléseket telepítsen Ukrajna közelébe, csapásoktól való félelem nélkül.
A 2022-es javaslatok még akkor születtek, amikor az orosz csapatok Kijevet veszélyeztették, ezt követően az ukrán erők azonban az oroszokat az ország nagyobb részében meghátrálásra késztették.
Putyin elveti az amerikai, ukrán és európai országok által közösen felvetett általános tűzszünet javaslatát. Ezzel szemben arra összpontosít, hogy az ukrán fél végül megadja magát, miközben a tárgyalások elhúzódásával igyekszik biztosítani hosszú távú stratégiáját, és folytatja területi ambícióit.
Putyin a sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy a megújult orosz-ukrán párbeszéd célja a kapcsolatok rendezése és a feszültségek csökkentése, melyek a két ország között kialakultak.
A háború mélyreható okainak felszámolása.
Javasolta, hogy Oroszország és Ukrajna tűzszünetet alakíthatna ki a tárgyalások keretében, ugyanakkor kiemelte, hogy egy valódi fegyverszünet nem adhat alkalmat az ukrán hadsereg újrafelfegyverzésére és megerősítésére.
A "gyökeres okok" az orosz szóhasználatban egyfelől azokat az állítólagos nyugati ígéreteket jelentik, melyek szerint az NATO nem fog kelet felé terjeszkedni, másfelől az orosz kisebbséget, valamint nyelvüket és kultúrájukat illető állítólagos ukrán elnyomást.
Az orosz elnök kísérlete, hogy manipulálja a tűzszünetről és a jövőbeli békéről folyó vitákat, valószínűleg a 30 napos tűzszünet körüli ukrán-amerikai-európai egység aláásására irányul
A jelentés szerint az ISW hangsúlyozza, hogy...
A Kreml hamis képet fest magáról, mint aki nyitott a jóhiszemű párbeszédre Ukrajnával, miközben folyamatosan támadja az ukrán frontvonalakat. Eközben olyan körülményeket teremt, amelyek lehetővé teszik a további katonai agressziót Ukrajna és a NATO ellen a közeljövőben – állítja az elemzőintézet.