Ferenc pápa irgalomra szólított fel és számos reformot indított el, ám árnyéka, amely a múltból ered, továbbra is meghatározta lépéseit.

Ferenc pápa a modern katolicizmus reformjának szellemében lépett a reflektorfénybe, ám tevékenysége számos kérdést és megosztottságot hagyott maga után. Nyitott és szeretetteljes hozzáállása révén az egyház egy új arculatát tárta elénk, de az utódjának irányvonalát még nem ismerjük. Az ő öröksége tükrözi a változások iránti vágyat, de a jövő még rejtélyes.
Amikor Ferenc pápa 2013-ban, a megválasztása után, először lépett ki a Szent Péter-bazilika erkélyére, egyszerű fehér reverendáját és hagyományos fekete utcai cipőjét viselte, a mellkasán pedig a régi, vasból készült keresztje függött. Megjelenése nem csupán szerény volt, hanem már első szavai is az alázatot tükrözték. "Jó estét. Úgy tűnik, a világ végéig is elutaztak, hogy rám találjanak" - mondta, ezzel utalva a konklávé döntésére, amely során az első latin-amerikai pápát választották az egyház élére.
Aztán, a 12 éven át tartó pápasága alatt nem a tágas Apostoli Palota elegáns termeiben, hanem a Szent Márta-vendégház szerény, kétszobás apartmanjában élt, ahol...
Közös ebédlőben étkezett, ahol a pápai állam minden lakója előtt megnyílt a lehetőség, hogy bármelyikükkel találkozhasson.
A húsvéthétfőn, 88 éves korában elhunyt Ferenc azzal sem az általános hagyományt követi, hogy - kérésére - szombaton nem a Vatikánban temetik el, hanem egyszerű szertartással kedvenc római templomában, a Santa Maria Maggiore-bazilikában.