A légvédelmi rakéták beérkezéséről és a magyar gyártókapacitás fejlesztéséről szóló hírek az utóbbi időszakban kiemelt figyelmet kaptak. A témát körüljárva, fontos megemlíteni, hogy a hazai ipar szerepe a védelmi rendszerek gyártásában és fejlesztésében k


A rendelkezésre álló dokumentumok tükrében a csoport birtokában lévő anyagok között a beszerzési műszaki leírásoktól kezdve a részletes ütemterveken át egészen a szerződéseket tartalmazó mappákig "mindenféle" információ fellelhető. Ezek az adatok komoly kockázatot jelentenek a beszerzési partnerek és szövetségesek számára, hiszen a piaci és politikai riválisokkal szembeni kiszolgáltatottságot eredményezhetnek – erről számolt be a hvg.hu a Védelmi Beszerzési Ügynökséget (VBÜ) ért kibertámadással kapcsolatban. A Magyar Hang cikkére hivatkozva elmondható, hogy egy nemzetközi hackercsoport sikeresen behatolt a magyar Védelmi Beszerzési Ügynökség szerverébe, és ötmillió dollárt követel az ott talált, zárolt adatok visszaadásáért, valamint annak érdekében, hogy azokat ne hozzák nyilvánosságra.

A hvg.gu cikke szerint a zsarolócsoport a műfaj bevett módszere szerint első körben közel 50 fotót publikált, nemcsak a sikeres feltörés tényét bizonyítandó, hanem azért, hogy nyomást gyakoroljon a megtámadott félre a mielőbbi fizetés érdekében. A lap információi szerint számos személyes adat is nyilvánosságra került, köztük a VBÜ munkatársainak nevével ellátott iratok között a dolgozók fizetésére vonatkozó információk, valamint egy belső vizsgálati anyag is, ami a 100 fő alatti cég dolgozóinak 2021-ben összesen kifizetett több mint 150 millió forintos jutalomról szól.

A fényképek között szerepelnek a HM futó szerződései alapján gyártott és leszállított eszközök éves bontású adatai. Emellett az "olvasó" betekintést nyerhet a különféle haditechnikai eszközök jövőbeli menetrendjébe is.

A hvg.hu cikke szerint

Különleges információk láttak napvilágot a várható légvédelmi rakéták érkezéséről, amelyekben részletezve van, hogy melyik évben hány raklapnyi eszköz érkezik. Emellett a magyar gyártókapacitás is feltűnik az adatok között, ami rávilágít a hazai ipar szerepére ebben a területben.

A kiszivárgott dokumentumok között olyan fotók is találhatók, amelyek a tüzérségi eszközök beszerzésével kapcsolatos késedelmekről nyújtanak információt. Emellett egy grafikon is elérhető, amely a hazai gyártókapacitással rendelkező CZ kézi lőfegyverek igényelt és átvett mennyiségét mutatja be a 2018-2022 közötti időszakban. Továbbá, egy kikerült levélrészletből kiderül, hogy a HM nem tudja rendezni a harci és szállítóhelikopterek fenntartására vonatkozó, összesen nyolcmilliárd forint értékű szerződését az AO Vertoljoti Rossziji moszkvai céggel, mivel az Oroszország ellen hozott szankciók ezt megakadályozzák. A hvg.hu cikke alapján a legfontosabb és legkritikusabb információ, hogy egy nyilvánosságra került dokumentum szerint a tárca 2025-re jegelheti a beszerzéseket.

Gulyás Gergely a múlt csütörtöki Kormányinfón a kibertámadásokkal kapcsolatban kifejtette, hogy a kiszivárgott adatok között találhatók titkosított információk, azonban hangsúlyozta, hogy a nyilvántartásban nincsenek különösen érzékeny adatok. A nemzetbiztonsági rendszerrel kapcsolatos csorbákról elmondta, hogy a rendszer folyamatos támadások kereszttüzében áll. Továbbá arról is beszámolt, hogy a hackertámadással összefüggésben már folyamatban van egy alapos vizsgálat és nyomozás.

A hvg.hu arról is ír, hogy a katonaság túlárazott költései is kiszivárogtak az internetre a honvédség elleni hackertámadás nyomán. A cikk szerint például a 116 ezer forintot kóstáló esővédő nadrágok túlárazottnak tűnnek, ahogy a harci mellény és öv 600 ezer forintos ára is elrugaszkodottnak, amennyiben nem tartalmazza a védőlemezeket. Márpedig a kerámiabetét külön tételként szerepel a táblázatban, szintén 600 ezer forintért.

Related posts