Hónapokon belül újabb magyar űrhajós indulhat útra a világűr felfedezésére.

Az Axiom Mission 4 (Ax-4) küldetésében részt vevő legénység, amelynek tagjai között található a magyar űrhajós, Kapu Tibor és tartalékosa, Cserényi Gyula, sikeresen befejezte a NASA által szervezett űrhajósképzést. Ezt a hírt a HUNOR - Magyar Űrhajós Program tette közzé szombaton a Facebookon.
A közlemény alapján a felkészülési folyamat 2024 augusztusában vette kezdetét a NASA houstoni Johnson Űrközpontjában. Az Ax-4 csapata intenzív elméleti és gyakorlati képzésben részesült, amely során a Nemzetközi Űrállomás valósághű moduljaiban sajátították el a fedélzeti feladatokat, a vészhelyzeti protokollokat és a tudományos kísérletek lebonyolításának fortélyait.
A NASA képzési programjait az Axiom Space saját fejlesztésű tananyagai és a SpaceX Dragon űrkapszulára irányuló speciális oktatás gazdagítja.
A kiképzési program végén egy különleges patch-átadó ceremóniát rendeztek meg, amelyen a NASA és az Axiom Space küldetésirányítói együtt ünnepeltek.
A HUNOR-program célja, hogy fokozza Magyarország szerepét az űrkutatás és a technológiai innováció terén, valamint támogassa a hazai tudományos és ipari szektor nemzetközi kapcsolatrendszerének fejlődését. A program keretein belül folytatott kutatások számos izgalmas területet ölelnek fel, többek között a mikrogravitáció emberi organizmusra gyakorolt hatásait, a sugárzás okozta DNS-károsodások alapos vizsgálatát, valamint új gyógyszeradagolási technikák kísérleti fázisait.
A küldetés tervei szerint legkorábban 2025 májusában indulhat útnak a floridai Kennedy Űrközpontból, az Axiom Mission 4 (Ax-4) keretein belül.
A misszióban Kapu Tibor mellett indiai, lengyel és amerikai űrhajósok vesznek részt, a parancsnok pedig Peggy Whitson, a NASA veterán űrhajósa lesz.