A fekete konyhai eszközök körüli hisztéria hatalmas port kavart, sokan rákveszélyt emlegettek.


Eleinte úgy tűnt, hogy a fekete konyhai eszközök igazi kihívást jelentenek, ám később kiderült, hogy ez csupán egy tévhit. Akik még emlékeznek arra, milyen érzés egy nullát elfelejteni egy hatalmas szám végén, bátran dobhassák el az első spatulát!

2024 októberében aggasztó hírrel szolgált a Chemosphere című környezetkémiai szakfolyóirat, amely részletes elemzést közölt a műanyagokhoz hozzáadott különböző lágyítók, UV-álló anyagok és adalékok, köztük a brómozott égésgátlók (BFR-ek) és az organofoszfát égésgátlók (OFR-ek) hatásairól. Ezek a vegyi anyagok, akárcsak más adalékok, számos súlyos egészségügyi problémával hozhatók összefüggésbe. Megállapítást nyert, hogy mérgező hatással vannak az idegrendszerre, zavarják a hormonháztartást, és nem utolsósorban rákkeltő tulajdonságokkal bírnak.

A Toxis-Free Future nevű érdekvédelmi szervezet munkatársai által végzett kutatás arra volt kíváncsi, hogy az elektronikai hulladék újrahasznosítása nyomán az említett anyagokból mennyi kerül háztartási használati tárgyakba, különösen konyhai eszközökbe.

A tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a fekete színű tárgyak, mint például fésűk, játékautók, fekete spatulák, lapátok, kanalak és egyéb konyhai eszközök, különösen nagy mennyiségű égésgátló anyagot tartalmazhatnak. Ez különösen aggasztó, mert ha ezeket a szennyezett eszközöket használjuk az ételeink elkészítésére, a toxinok könnyen bekerülhetnek a szervezetünkbe.

Nem meglepő módon, az elemzés kimenetele megerősítette az előzetes feltételezést. A hír villámgyorsan terjedni kezdett, novemberre már az Atlantic, a CNN és a New York Times is foglalkozott vele. Az emberek pánikba estek, és tömegesen szabadultak meg a fekete konyhai eszközöktől.

Később azonban kiderült, hogy a helyzet lényegében felesleges aggodalomra adott okot, mivel a szerzők egy banális számolási hibát követtek el. Ez az eset rávilágított a tudományos kommunikáció sebezhetőségére: egyrészt minden, ami potenciális veszélyt hordoz, komoly hírértéket képvisel. Másrészt a tudományos eredmények reprodukálhatósága vagy ellenőrzése gyakran meghaladja a közlő képességeit, és a közeljövőben sem valószínű, hogy ezen a téren jelentős előrelépés történne.

A vizsgálat során a tesztelt eszközök körülbelül kétharmadánál megtalálható volt mindkét típusú égésgátló, míg a tízből egy esetében a brómozott adalék mennyisége rendkívül magasnak bizonyult. Az elemzés alapján megállapították, hogy a szennyezett eszközök révén a BDE-209 nevű égésgátló anyagból naponta akár 34 500 nanogramm is bejuthat a szervezetbe.

Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Hivatala (EPA) által megállapított irányelvek szerint a napi biztonságos határérték 7000 nanogramm az adott anyagból, testtömeg kilogrammonként. Ha az átlagos felnőttet 60 kilósnak tekintjük, akkor a napi maximális bevitel 420 000 nanogramm alatt kell, hogy maradjon. Ám a kutatók figyelmetlenül egy nullát kihagytak, és a megengedett határértéket tévesen 42 000 nanogrammra állították be. Ennek következtében a problémás spatulák értékei aggasztóan közel kerültek ehhez a tévesen megállapított határhoz.

A tévedés következtében a veszély nagyságát túlságosan felnagyították, és a fekete eszközök csupán tizenkétszer annyi szennyezést produkáltak volna, mint amennyi a hatályos egészségügyi határértéket megközelíti.

A később csatolt korrekcióban a szerzők kifejezték bocsánatkérésüket a tévedés miatt. Megan Liu, a Toxic-Free Future képviselője a történtekre reagálva hangsúlyozta, hogy bár a számadatok módosultak, a lényegi megállapítások változatlanok maradtak: bizonyos fekete eszközök esetében valóban magasabb lehet az égésgátlók koncentrációja, ezért ezek használatát nem javasolják.

Megan Liu arról is beszámolt, hogy a tanulmány megjelenése előtt ő is használt fekete műanyag konyhai eszközöket, de ezeket azonnal fa és rozsdamentes acél alternatívákra cserélte. A műanyagokból kibocsátott vegyületek egészségügyi hatásainak pontos feltérképezése bonyolult és vitatott terület, így a határértékek meghatározása sem tekinthető véglegesen egzakt tudományágának. Ezért, akit eddig aggasztott a műanyag eszközök használata, mostantól nyugodtabban érezheti magát, amikor lecseréli fekete műanyag konyhai felszereléseit.

Related posts