Hétvégi olvasmányötletek (és orosz hatások) Damaszkusztól Bukarestig
Kellemes reggelt és csodás hétvégét kívánok mindenkinek! Orbán Viktor megosztotta velünk a hét legjelentősebb eseményét, amelyről a Lakmusz már részletesen beszámolt. Most pedig térjünk át a hét más, de szintén figyelemre méltó cikkeire!
És itt az idő, hogy megérkezzenek az ajándékba szóló előfizetések is!
A hét elején egy világpolitikai sokk hatásait kellett feldolgoznunk. Néhány nap alatt összeomlott a Szíriát immár 54 éve elnyomó, Moszkva-barát Aszad-rezsim. Az eddig legyőzhetetlennek tartott Oroszország mítosza Szíriában megingott, ami komoly kérdéseket vethet fel a szövetségeseik számára, míg az ellenségeik számára bátorító jelenség lehet. Különösen fontos kérdés, hogy mi fog történni a két orosz katonai bázissal Szíriában.
A rezsim összeomlásával napvilágra kerülnek az Aszad-rendszer hírhedt börtönének sötét titkai. Miután kényszervallomásokat szereztek tőlük, a foglyokat mindössze 1-2 perces tárgyalás után a hírhedt Saydnaya börtönbe küldték, ahol a rabokat a legbrutálisabb módszerekkel kínozták meg.
A román helyzet rávilágít a demokrácia sebezhetőségére: míg hivatalosan az orosz beavatkozásokra hivatkoznak, a valóságban a választások leállítása mögött geopolitikai érdekek és pártpolitikai játszmák is állhatnak. Ez a politikai klíma kedvezhet a szélsőjobboldali erők megerősödésének, és aggasztó precedenst teremthet más országok számára is, amelyek szintén külföldi beavatkozásokra hivatkozva korlátozhatják demokratikus folyamataikat.
Volt már példa ilyesmire: a moszkvai irányító központból avatkoztak be a moldovai választásokba, ahol papoknak ezer eurót fizettek a putyini ideológia terjesztéséért. Az oligarcha, aki a háttérben áll, ugyanaz, mint aki a román kampányt is manipulálta, ahol TikTok-influenszereknek juttattak hasonló összeget.
És egy jó hír: hamarosan megszűnhet a határellenőrzés Románia felé is. Magyarországra nyúlhat az aradi és a nagyváradi agglomeráció. Romániába járhatnak dolgozni a határmenti, inkább képzetlen, alulképzett munkavállalók. Tucatnyi, a 2010-es évek elején megépült, de azóta zárva tartott utat nyithatnak meg.
Ez már a harmadik ország, ahol az orosz befolyás nyomai fellelhetők. Takács Lili újabb megdöbbentő részleteket oszt meg az oroszok által megszállt területeken élő ukrán gyermekek sorsáról. A deportálás, a szülőktől való elválasztás, az orosz családokhoz való áthelyezés, az orosz állampolgárságra való kényszerítés, valamint az államilag támogatott oroszosítás és militarizálás mind-mind eszközök arra, hogy az ukrán gyerekeket erőszakkal saját nemzetük ellenségeivé formálják.
Ben R., egykori német katona, akinek ügye a Spiegel nyomozásának középpontjába került, állítólag a német hatóságok elől menekült Ukrajnába. A férfit nemi erőszak vádjával feljelentették, és gyermekpornográfiával kapcsolatos anyagokat is találtak nála. Ám Ukrajnában sem tétlenkedett, sőt, tevékenységeit tovább folytatta.
És még a negyedik országunkba is beavászkodnak az oroszok, hiszen Olaf Scholz újraválasztásában is kulcsszerepet játszhat az ukrajnai béke. A német kancellár pártját 17 százalékos lemaradással a harmadik helyre mérik a közvéleménykutatók. Az előrehozott választásig még szűk három hónap van. Scholz már csak a kisebbfajta csodában bízhat.
Elit iskolák, kiváló családi háttér és súlyos hátfájdalom - ki Luigi Mangione, a manhattani gyilkosság gyanúsítottja? Mi annyira durva az amerikai egészségügyben, hogy átlagpolgárok is lelkesen ünneplik a biztosítócég vezérének gyilkosát? Azoknál, akiknek bekerülniük sem sikerült, csak azok utálják jobban, akik biztosítottak.