Helikopterek segítségével védik a világ legértékesebb pisztáciáját.


Az értékes fajtát kizárólag kézi munkával, precíziós módszerekkel szüretelik, miközben szigorú biztonsági intézkedések garantálják a folyamat védelmét.

A Pistachio Verde di Bronte D.O.P. neve már önmagában is a kiválóságot sugallja, és különleges jellegét nagyrészt a földrajzi környezetének köszönheti: az Etna vulkán nyugati lejtőin érlelődik, ahol a gazdag vulkáni talaj különleges ízélményt ad a dióknak. Olaszország Bronte városában több mint ezer éve ápolják a pisztáciatermesztés hagyományát, ahol a családok generációk óta öröklik a mesterség titkait. Ezt a különleges fajtát kizárólag kétévente, augusztus és szeptember folyamán, gondosan és kézzel szüretelik. A szüretelt pisztáciák 2-3 napos szárítás után kerülnek hűtőházba, és csak a vásárlás előtt pucolják meg őket, így megőrizve frissességüket és ízvilágukat.

A Bronte pisztácia kilója akár 45-50 ezer forintra is rúghat, ami a növekvő népszerűségéből fakadóan folyamatosan emelkedik. Nem meglepő tehát, hogy a mintegy háromezer hektáros pisztáciás területet bűnszervezetek célozzák meg rendszeresen. Ennek megfelelően a fák védelme érdekében éjjel-nappal biztonsági szakemberek és rendőrök őrzik a termést, sőt, a szüret időszakában még helikopterek is a levegőben köröznek, hogy megakadályozzák a lopásokat.

A helyieknek évi 20 millió eurós (8 milliárd forint) bevételt jelent a Bronte, ami a globális pisztácia termelés alig 1 százaléka. A legnagyobb felvásárló Franciaország, Németország, Svájc, Japán és az Egyesült Államok.

Az édes, illatos aromájú és rendkívül puha hús olyan különleges, hogy ritkán találkozhatunk vele pörkölve vagy sózva. Szicília büszkesége, ez a különleges alapanyag, gyakran díszíti a Michelin-csillagos éttermek fine dining fogásait. Emellett az édességiparban is népszerű, és felbukkanhat tésztaszószokban, valamint a híres helyi rizsgombóc, az arancini ízesítőjeként is megjelenik.

A smaragdzöld színű luxusmagvak mellett az "egyszerűbb" fajták termesztése is igazi kihívás, ami nem meglepő, hiszen ezért kérnek el értük óriási összegeket. A betakarítás időpontja is kulcsfontosságú: este vagy éjjel a legcélszerűbb, mivel a napfény hatására a pisztáciafa levelei mérgező illóolajokat szabadítanak fel, amelyek belélegezve hányingert és szédülést okozhatnak. Ráadásul a szállítás is kockázatos: az extrém magas zsírtartalmuk miatt a pisztáciák hajlamosak az öngyulladásra, ezért az export során különös gondosság szükséges.

Related posts