A gazdasági kapcsolatok és a semlegesség elve helyett amerikai és keleti partnereink sajnos a blokkosodás keserű ösvényére lépnek.


A kínai hatóságok bejelentették, hogy leállítják bizonyos kulcsfontosságú alkatrészek exportját az Egyesült Államokba, amelyek elengedhetetlenek a félvezetők előállításához. Ezzel Peking tovább fokozza a kereskedelmi feszültségeket, mindössze egy nappal azután, hogy Washington korlátozásokat vezetett be Kína fejlett chipgyártási képességeivel kapcsolatban. Elemzők azt várták, hogy a kereskedelmi konfliktus a Donald Trump januári hivatalba lépésével fog felerősödni, azonban a jelek szerint a feszültségek már most is jelentős mértékben növekednek.

A Guardian jelentése szerint a kínai kereskedelmi minisztérium közleménye alapján az exporttilalom alá eső anyagok listáján a gallium, az antimon és a germánium fémek is megtalálhatóak. Peking a "nemzetbiztonsági aggályokra" hivatkozva hozta meg ezt a döntést. Érdemes megjegyezni, hogy Kína a világ galliumtermelésének lenyűgöző 94 százalékát, míg a germánium esetében 83 százalékát adja.

A galliumot és a germániumot félvezetőkben használják, míg a germániumot infravörös technológiában, optikai kábelekben és napelemekben is alkalmazzák. Az antimon a töltényekben és más fegyverekben használatos, míg a grafit az elektromos járművek akkumulátorainak legnagyobb mennyiségben használt összetevője.

A grafit, mint a félvezetők egyik fontos összetevője, mostantól szigorúbb ellenőrzés alá kerül a végfelhasználók és alkalmazásaik tekintetében. Ezek a korlátozások célja, hogy megerősítsék a már korábban bevezetett szabályozásokat a kritikus ásványi anyagok exportjára vonatkozóan, amelyeket Peking a tavalyi évben indított el, azonban ezek a szabályok kizárólag az amerikai piacra vonatkoznak.

A Guardian hangsúlyozza, hogy aggasztó jelek mutatkoznak arra, hogy Peking a tilalmát más fontos ásványi anyagokra is kiterjesztheti, mint például a nikkel és a kobalt.

Related posts